نحوه آموزش شغل برقکار صنعتی

آشنایی با دوره‌های مهارتی
نحوه آموزش شغل برقکار صنعتی


 همان‌گونه که در شماره‌های قبل بازارکار درزمینه معرفی دوره‌های مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره شد، مأموريت اصلي این سازمان آموزش، پژوهش، توليد استانداردهاي آموزشي و ارزشيابي مهارت نيروي كار كشور است كه فرآيند آموزش در قالب دوره‌های 1 تا 18 ماهه به صورت کوتاه مدت و پودمان هاي تکميلي بين سطوح تحصيلي انجام می‌شود.
 همچنین به مهارت آموختگان در صورتی که در ارزشیابی احراز صلاحیت شغلی و حرفه‌ای موفقیت کسب کنند، گواهینامه صلاحیت شغلی اعطا می‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه با شرکت در آزمون‌های کتبی و عملی و قبولی نهایی موفق به اخذ گواهی‌نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان می‌پردازد.
عنوان حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت، برقکار صنعتی است. این حرفه در خوشه صنعت و گروه برق قرار می‌گیرد و درسال گذشته جزء حرفه‌های پرمخاطب سازمان بوده است و عملکرد آموزشی بیش از 11000 نفر-دوره تنها در بخش آموزش دولتی داشته است.

برق صنعتی و اهمیت آن در زندگی امروزی
 برق صنعتي خدمات ارزنده‌ای به پيشرفت علم نموده و در تأمین آسایش و راحتی انسان‌ها نقش ارزنده‌ای را ايفا می‌کند. همچنین به صورت بخش اصلي و مهمي از فرايندهاي صنعتي و توليدي نيز درآمده است. به كمك اين علم می‌توان به عملكرد بهينه سیستم‌های پويا، بهبود كيفيت و هم‌زمان ارزان‌تر شدن فرآورده‌ها، افزایش ميزان توليد، ماشيني كردن بسياري از عمليات تكراري و خسته‌کننده دستي و نظاير آن دست يافت. امروزه سیستم‌های PLC، LOGO، کلیدهای برنامه‌ریزی، دقت و سرعت کار را بالابرده است. هدف سيستم كنترل عبارت است از كنترل خروجی‌ها به روش معين به كمك ورودی‌ها از طريق اجزاي سيستم كنترل كه می‌تواند شامل اجزاي الكتريكي، مكانيكی و شيميايي به تناسب نوع سيستم كنترل باشد. 

شرح شغل
 برقكار صنعتي از شغل‌های حوزه برق است. اين شغل، شایستگی‌های كار با قطعات پایه و وسايل اندازه‌گیری الكتريكي، نصب و راه‌اندازی موتورهاي الكتريكي AC با كليدهاي دستي و كنتاكتورها، برنامه‌نویسی برنامه پذير LOGO با دستورات پايه و مونتاژ و نصب تابلوهاي فرمان موتوري را شامل می‌شود. اين شغل با مشاغلي مانند مونتاژكار و نصاب تابلوهاي الكتريكي و تعميركار ماشین‌های الكتريكي در ارتباط است.
عنوان دوره: برقكار صنعتي (Industrial electrician)
کد ملي آموزش شغل: 7 4 1 2 2 0 0 5 0 0 1 0 0 0 1

 آشنایی با رشته / دوره آموزشی:
بر اساس تعریف دقیق استاندارد آموزشی مربوطه، برقکاران صنعتی، موتورهای الکتریکی و سایر وسایل و تجهیزات الکتریکی در ساختمان‌ها و مراکز صنعتی را نصب، تنظیم، راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری می‌کنند.
مدت دوره آموزش: 520 ساعت ـ زمان آموزش نظري: 170 ساعت ـ زمان آموزش عملي: 350 ساعت (بر این اساس با توجه به ساعات برگزاری دوره و شیفت آموزشی که می‌تواند در شیفت صبح، شیفت بعدازظهر یا یکسره برنامه‌ریزی و اجرا شود، طول دوره آموزشی بین 3.5 تا 5.5 ماه خواهد بود)
ویژگی کارآموز:
حداقل توانایی جسمی وذهنی: شخصی که وارد اين دوره می‌شود بايد سلامت کامل جسمی و ذهنی داشته باشد.
حداقل مدرک تحصيلی: پایان سوم راهنمايي (پایان دوره متوسطه اول)
جنسيت: هم زنان و هم مردان می‌توانند در اين دوره شرکت نمايند.
شرايط سني: حداقل سن براي شركت در دوره‌های آموزشي 15 سال تمام است.
به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه‌ تشكيل و اداره آموزشگاه‌های فني و حرفه‌ای آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال منوط به ارائه اجازه كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است.
پیش نیاز مهارتی: اين دوره پيش نياز لازم ندارد.

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت:
 كارآموزان پس از طي دوره آموزشي در صورت تمايل جهت ارتقاي دانش و مهارت‌های تخصصي می‌توانند در دوره‌های پیشرفته‌تری تحت عنوان دوره برقکارصنعتی ممتاز طرح 18 ماهه و برقکارصنعتی ماهر جهت ارتقاء مهارت شرکت نماید.
ضرورت و اهمیت آموزش برق صنعتی:
 پیشرفت صنعت برق سبب رشد سریع تکنولوژی و توسعه بیش از پیش کشورهای صنعتی گردیده است. به تدریج سیستم‌های جدید جایگزین سیستم‌های قدیمی شده و افزایش نیاز به وجود نیروی انسانی ماهر در این زمینه احساس می‌شود که تأمین نشدن این نیاز قطعاٌ در راه‌اندازی و نگهداری و کنترل فرایندهای خط تولید کارخانجات اثر نامطلوب خواهد گذاشت. از این جهت به منظور رفع مشکل مبود نیروی متخصص درزمینه طراحی، توسعه و تعمیر و نگهداری تاسیسات الکتریکی، تربیت نیروی انسانی در سطح مهارت‌آموزی ضروری به نظرمیرسد.

وظایف اصلی شغل:
-بررسی و حفاظت از سیستم‌های الکتریکی و اطمینان یافتن از درست و ایمن کارکرده آن‌ها
-بررسي عملكرد مدارات فرمان
- تجزيه و تحليل و عیب‌یابی مدارات برق صنعتی
- تعمير و رفع نواقص مدارات برق صنعتی
- تعويض، طبقه‌بندی و شناسايي قطعات و ادوات برق صنعتی
-نصب وسیم کشی تجهیزات حفاظتی
-راه‌اندازی وتعمیرموتورهای الکتریکی
 مهم‌ترین استانداردها و مشاغل مرتبط با دوره:
استانداردهای آموزشی و مشاغلي نظير تعمیرکار کلیدهای فشار ضعیف، تعمیرکار برق فشارقوی، مونتاژکار و نصاب تابلوهای الکتریکی، تعمیرکار ماشین‌های الکتریکی، تعمیرکار ابزار برق صنعتی، مونتاژ نصب و راه‌اندازی تابلوهای فرمان موتوری و اصلاح ضریب قدرت مرتبط با اين دوره می‌باشد.
 
وضعيت كنوني و آینده شغلی:
 در حال حاضر شرایط اشتغال به کار در این رشته مناسب می‌باشد و آینده کاری آن نیز خوب پیش‌بینی می‌شود و اشتغال‌زایی آن در تمام صنایع وابسته به برق خصوصاٌ برق صنعتي صد در صد است. چراکه مکانیزه شدن فرایند تولید و تمایل صنایع به کاهش فعالیت‌های دستی و تبدیل آن به فرایندهای اتوماتیک افزایش نیاز به نیروهای مهارت آموخته را در آینده بیشتر خواهد کرد. آنچه مسلم است پیشرفت این علم و خدمات برق صنعتی به بشریت همچنان توسعه خواهد یافت. به عنوان مثال در تولید خودروهای فاقد آلایندگی زیست‌محیطی، مکانیزه شدن کشاورزی، افزایش کیفیت و افزایش توناژ تولید با استفاده از سیستم‌های PLC و بسیاری مثال‌های دیگر آینده بیش از امروز به مهارت آموختگان برق صنعتی و خدمات آنان نیازمند است.

ميزان درآمد شاغل:
 حداقل ميزان حقوق شاغلين بر اساس مصوبات شوراي عالي در چارچوب ماده 41 قانون كار تعيين می‌گردد كه در صورت رضايت كارفرما تا دو الی سه برابر پایه وزارت کار قابل‌افزایش خواهد بود.

امکان خوداشتغالی و حداقل سرمایه لازم جهت کارآفرینی در این رشته:
 به‌طور حتم برق صنعتی از پرکاربردترین حیطه‌های کاری حوزه برق است و بازار کار برق صنعتی هم وضعیت مناسبی دارد. این رشته  فقط در صنعت و تابلوهای برق کاربرد ندارد. علاوه بر کاربردهای صنعتی این تخصص در برق ساختمان و تاسیسات هم کاربردهای زیادی دارد.
 برق صنعتی پیش نیاز خیلی از تخصص‌های برقی دیگر است. حیطه‌هایی مثل اتوماسیون صنعتی، هوشمند سازی، تابلوهای برق و حتی روشنایی.
غیر ممکن است شخصی بدون اطلاعات برق صنعتی بتواند متخصصی در حوزه  اتوماسیون صنعتی باشد. حتی افرادی که در حوزه هوشمند سازی ساختمان فعالیت می‌کنند به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارند. ممکن است فردی پس از گذراندن دوره آموزشی برقکار صنعتی با حداقل ابزار ممکن فعالیت خود را به صورت خوداشتغالی و در حوزه محدود آغاز نموده و به مرور فعالیت خود را توسعه دهد؛ و یا به استخدام کارخانجات درآید.
 جهت کارآفرینی و ایجاداشتغال برای خود و دیگران درزمینه برق صنعتی نیز در حوزه های مختلف این رشته می‌توان ورود کرد که به عنوان مثال برای راه‌اندازی یک کارگاه تابلوسازی تجهیزاتی نظیر موارد زیر لازم است:
1-دستگاه خم کن 2- دستگاه برش یا قیچی 3- دستگاه نقطه جوش 4- دستگاه جوشکاری 5- تسمه خم کن 6- دریل عمودی 7- میزکار 8- گیره رومیزی 9- دست کامل آچار 10- دستگاه حدیده وقلاویز 11- فرز ومینی فرز 12- قیچی دستی 13- انواع پیچ ومهره 14- جرثقیل دستی
هزینه راه اندازی کارگاهی باتجهیزات فوق الذکرحدود مبلغ 100 میلیون تومان میباشد و درقبال راه اندازی این کارگاه کوچک می‌توان حدود 3 الی 5 نفر را نیز به استخدام درآورد. البته هزینه‌های جانبی شامل اجاره کارگاه بابت فضای معادل 200 مترمربع، هزینه‌های مصرفی آب – برق – گاز- تلفن، سیم‌های جوشکاری، رنگ جهت رنگ‌آمیزی تابلوهای برق و ورق 1 میلیمتر- 2 میلیمتر نیز باید در نظر گرفته شود.
 از این کارگاه کوچک، با احتساب استخدام 3 نفرکارگر و بازگشت سرمایه اولیه و هزینه‌ها به کارگاه، درآمدی حدود 30 تا 40 میلیون تومان به صورت سالیانه قابل پیش‌بینی است.

برخی از مزایای دریافت گواهینامه مهارت
گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دارای کد استاندارد بین‌المللی مشاغل (2008-ISCO) می‌باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می‌توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره‌مند گردند.
یکی از مزایای مذکور قابلیت ارائه به اتحادیه ها و صنوف، برای اخذ مجوزهای شغلی و همچنین ارائه گواهینامه‌های برخی استانداردهای خاص به آموزش و پرورش جهت انطباق برخی از دروس در شاخه کاردانش به منظور اخذ مدرک دیپلم است.
کارجویان می‌توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و ثبت‌نام در این دوره‌ها به آدرس پورتال سازمان:
http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه کنند.
شایان‌ذکر است که این مطلب با همکاری محمدرضا راستی، مربی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره 7 اردکان یزد تهیه‌شده است.   

مطالب مرتبط


آشنایی با شغل برقکار ساختمان و نحوه آموزش آن

    
    چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط