تعمیرکار آبگرمکن دیواری و نحوه آموزش آن

آشنایی با مشاغل و دوره‌های مهارتی
تعمیرکار آبگرمکن دیواری و نحوه آموزش آن


 همان‌گونه که در شماره‌های قبل بازار کار درزمینهٔ معرفی دوره‌های مهارتی سازمان آموزش فني و حرفه‌ای کشور اشاره شد، این سازمان بنا بر مأموریت اصلی خود و باهدف تأمين و تربيت نيروي كار ماهر و نيمه ماهر موردنیاز بخش‌های مختلف صنعت، كشاورزي و خدمات و ارتقاي فرهنگ مهارت‌های فني جامعه، اقدام به برگزاری دوره آموزشی در دو بخش دولتی و غیردولتی می‌نماید.
آموزش‌های بخش دولتی در مراکز آموزشی سراسر کشور به‌صورت رایگان انجام می‌شود. کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی نهایی در آزمون کتبی و عملی موفق به اخذ گواهی‌نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا
نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان می‌پردازد.
حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت، تعمیرکار آبگرمکن دیواری است که درسال 96 جزء حرفه‌های پرمخاطب سازمان بوده است (4142 نفر- دوره در بخش آموزش دولتی)

اهمیت حرفه تعمیرکار آبگرمکن دیواری

تأسیسات و سیستم‌های مربوطه حاصل تلفیق علوم مختلفی نظیر انتقال حرارت، مکانیک سیالات، ترمودینامیک و... است این شاخه به‌قدری توسعه‌یافته که کمتر کسی را می‌توان یافت که در همه زیرشاخه‌های آن تبحر کافی داشته باشد. ازنظر میزان مصرف سوخت و حجم تولید آب گرم و نوع کاربرد در ساختمان، انواع مختلفی از آبگرمکن وجود دارد. بیشترین کاربرد آبگرمکن های فوری به دلیل مصرف انرژی کمتر و نیاز به فضای کم، در مغازه‌ها، کارگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی کوچک است.

شرح شغل

تعمیرکار آبگرمکن دیواری شغلی از حوزه گرمایش در رشته تأسیسات می باشد. این شغل شایستگی‌های فلزکاری مقدماتی، نصب وسایل گازسوز، دمونتاژ- مونتاژ و بررسی اجزای مشترک در وسایل گاز سوز، دمونتاژ- عیب‌یابی آبگرمکن های دیواری پیلوت دار، دمونتاژ- عیب‌یابی آبگرمکن های بدون پیلوت (آیونایز) و... را بر عهده دارد. این شغل با مشاغلی از قبیل تعميرکار پکيج شوفاژ گازي و تعميرکار وسايل گاز سوز خانگي در ارتباط است.

نام دوره آموزش:
تعمیرکار آبگرمکن دیواری
Heater Water Repairer

کد ملی آموزش شغل:     712720090070001

طول دوره آموزش:
با توجه به میزان ساعات برگزاری این دوره در هفته، بین یک تا دوماه (66 ساعت آموزش نظري و 124 ساعت آموزش عملی و درمجموع 190 ساعت)


شرایط لازم جهت شرکت در دوره
1- دارا بودن حداقل تحصیلات پايان دوره راهنمايي

2- دارا بودن سلامت متناسب با شغل

3- داشتن حداقل سن 15 سال تمام (به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین‌نامه نحوه تشكيل و اداره آموزشگاه‌های فني و حرفه‌ای آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال، منوط به ارائه اجازه كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).

4- این دوره آموزشی پیش‌نیاز مهارتی ندارد.

مهم‌ترین ملزومات یک کارگاه تعمیرکار آبگرمکن دیواری
پمپ شستشو مبدل، دریل رومیزی، هویه برقی، انواع آچار و پیچ‌گوشتی، جعبه‌ابزار، فشارسنج گاز، فشارسنج آب، دبی سنج، مولتی متر، خم کن لوله‌های مسی، انواع کولیس، گیره رومیزی، میزکار، مواد مصرفی مانند مایع شستشو مبدل، گریس سیلیکونی، گریس مولیکات، روغن لحیم و...

در حال حاضر با مبلغی حدود هشت میلیون تومان می‌توان تجهیزات و ابزارآلات راه‌اندازی شغل تعمیرکار آبگرمکن دیواری را تهیه نمود.

ميزان درآمد شاغل
شاغلین در این رشته با توجه به میزان مهارت در این حرفه، می‌توانند بین سه تا چهار برابر حداقل حقوق قانون کار درآمد داشته باشند.

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت
 پس از طی دوره آموزشی، در صورت تمایل جهت ارتقاء دانش و مهارت‌های تخصصی می‌توانید در دوره‌ها پیشرفته‌تری درزمینهٔ تعمیرکار پکیج شوفاژ دیواری و تعمیرکار وسایل گاز سوز، سیستم‌های حرارت مرکزی ولوله کشی آب سرد و گرم شرکت نمایید.

وضعيت كنوني، آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه
مهارت آموختگان به‌صورت خوداشتغالی و با سرمایه نسبتاً محدود می‌توانند در حرفه تعمیرکار آبگرمکن دیواری فعالیت نمایند و در صورت گرفتن نمایندگی آبگرمکن های دیواری، خدمات پس از فروش این شرکت‌ها را برعهده‌گرفته و حتی اقدام به کارآفرینی نمایند.

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه‌ای كشور:

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دارای کد استاندارد بین‌المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می‌توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره‌مند گردند. ازجمله این مزایا: ضوابط جايگزيني و احتساب دوره‌های آموزش فني و حرفه‌ای به‌جای تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل کارگاه‌های مشمول قانون كار.
کارجویان می‌توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و ثبت‌نام در این دوره‌ها به آدرس پورتال سازمان: 
http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه کنند.


شایان‌ذکر است که این مطلب با همکاری فرزاد رضایی، مربی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره 12 دیواندره استان کردستان تهیه‌شده است.

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط