شغل نازک دوز زنانه و نحوه آموزش آن

آشنایی با
شغل نازک دوز زنانه و نحوه آموزش آن


  همان‌گونه که در شماره‌های قبل بازارکار درزمینهٔ معرفی دوره‌های مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره شد، مأموريت اصلي این سازمان آموزش، پژوهش، توليد استانداردهاي آموزشي و ارزشيابي مهارت نيروي كار كشور است كه فرآيند آموزش در قالب دوره‌های 1 تا 18 ماهه به صورت کوتاه مدت و پودمان هاي تکميلي بين سطوح تحصيلي انجام می‌شود.
 همچنین به مهارت آموختگان در صورتی که در ارزشیابی احراز صلاحیت شغلی و حرفه‌ای موفقیت کسب کنند، گواهینامه صلاحیت شغلی اعطا می‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه با شرکت در آزمون‌های کتبی و عملی و قبولی نهایی موفق به اخذ گواهی‌نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان می‌پردازد.
عنوان حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت، نازک دوز زنانه است.
 این حرفه در خوشه خدمات و گروه صنایع پوشاک (طراحی و دوخت سابق) قرار می‌گیرد. این حرفه درسال گذشته جزء حرفه‌های پرمخاطب سازمان بوده است و عملکرد آموزشی بیش از 12000 نفر-دوره تنها در بخش آموزش دولتی داشته است.

مطالبی در خصوص شغل و هنر خیاطی و اهمیت آن در زندگی:

خیاطی یک هنر اصیل است که به واسطه کابرد زیاد همیشه موردتوجه بوده است. تنوع طرح‌ها رنگ‌ها و مدل‌ها در مناطق ایران نیز گویای این مطلب است. فراگیری این فن نه‌تنها گامی ملی در جهت خودکفایی است بلکه هنری است که زندگی فردی را هم آراسته می‌نماید چراکه کار خیاطی آمیخته باهنر و خلاقیت و مهارت است. یک خیاط هنرمند باید انواع پارچه را شناخته و در دوخت و دوز مهارت داشته باشد، داشتن خلاقیت و مهارت در طراحی برای این شغل لازم است. علاوه بر این شاید بتوان داشتن تجربه را مهم‌ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی دانست هر چه خیاط تجربه بیشتری داشته باشد در کارش موفق‌تر خواهد بود؛ بنابراین با در نظر گرفتن علاقه شخصی و کسب مهارت‌های لازم می‌توان با شروع از مهارت‌آموزی در کنار یک مربی ماهر، کسب‌وکاری با مبلغ سرمایه‌گذاری کم و سوددهی مناسب را از طریق اشتغال به شغل خیاطی راه‌اندازی نمود. هنر خیاطی در بسیاری موارد باهنرهای دیگر مانند بافتنی – رودوزی- تکه‌دوزی- قلاب‌بافی- سنگ دوزی- مروارید دوزی ...در ارتباط است و خیاط در دوخت سفارشات خود از آنها استفاده می‌کند.
 فعالیت‌های یک خیاط که در دوره آموزش حرفه نازک دوز زنانه به آن پرداخته می‌شود شامل کار با انواع ماشین دوخت، استفاده از انواع اتو، انتخاب پارچه، رسم انواع الگو، انتقال الگو روی پارچه، دوخت‌های اولیه خیاطی و دوخت انواع لباس زنانه دوز را در برمی‌گردد. اشتغال به این حرفه ایجاب می‌کند فرد برای دوخت و دوز از دقت و حوصله بالا برخوردار باشد و در انجام کار خود ابداع و سلیقه داشته باشد.

 شرح شغل:

نازک دوز زنانه از مشاغل مربوط به صنایع پوشاک است که دارای شایستگی‌هایی از قبیل رعایت ایمنی و بهداشت در محیط کار، راه‌اندازی، سرویس و نگهداری ماشین دوخت در کارگاه خانگی، انجام دوخت اولیه لباس نازک زنانه، ترسیم الگوی لباس نازک زنانه، برش لباس نازک زنانه، دوخت لباس نازک زنانه و اتو کاری لباس نازک زنانه را دربر می‌گیرد.

عنوان دوره:
نازک دوز زنانه (Embroidered women clothing)

کد ملي آموزش شغل: 753120510010001

 مدت دوره آموزش: 460 ساعت ـ زمان آموزش نظري: 139 ساعت ـ زمان آموزش عملي: 321 ساعت (بر این اساس با توجه به ساعات برگزاری دوره و شیفت آموزشی که می‌تواند در شیفت صبح، شیفت بعدازظهر یا یکسره برنامه‌ریزی و اجرا شود، طول دوره آموزشی بین 3 تا 4.5 ماه خواهد بود)

ویژگی کارآموز:

حداقل توانایی جسمی و ذهنی: شخصی که وارد اين دوره می‌شود بايد سلامت کامل جسمانی و روانی داشته باشد.

حداقل مدرک تحصيلی: پایان سوم راهنمايي (پایان دوره متوسطه اول)

جنسيت: هم زنان و هم مردان می‌توانند در اين دوره شرکت نمايند.

شرايط سني: حداقل سن براي شركت در دوره‌های آموزشي 15 سال تمام است.

به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه تشكيل و اداره آموزشگاه‌های فني و حرفه‌ای آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال منوط به ارائه اجازه كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است.

پیش‌نیاز مهارتی: اين دوره پیش‌نیاز لازم ندارد.

text-kashida:0%;line-height:normal'> 

حضور در المپیاد ملی/بین‌المللی مهارت:

مهارت آموختگان این حرفه می‌توانند در مسابقات المپیاد ملی شرکت نمایند و در صورت کسب مقام، به مسابقات المپیاد بین‌المللی راه یابند. عنوان این رشته در مسابقات المپیاد فناوری مد می‌باشد.

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت:

 كارآموزان پس از طي دوره آموزشي در صورت تمايل جهت ارتقاي دانش و مهارت‌های تخصصي می‌توانند در دوره‌های پیشرفته‌تری درزمینهٔ ضخیم دوز زنانه، الگوساز و برش کار زنانه، بچه‌گانه دوز شرکت نمایند.

 مهم‌ترین استانداردها و مشاغل مرتبط با دوره:

مهم‌ترین استاندارد آموزش مهارت مرتبط با این دوره، راسته دوز بوده و این شغل با مشاغلی از قبیل پارچه فروشی، خرازی، تولیدی‌های پوشاک و شخصی دوز لباس زنانه در ارتباط است.

وضعيت كنوني، آینده شغلی و مزایای اشتغال در این حرفه:

 در حال حاضر مهارت آموختگان می‌توانند به صورت خوداشتغالی و با داشتن سرمایه محدودی، اقدام به راه‌اندازی یک واحد کوچک تولید پوشاک کرده و به صورت اشتغال خانگی به تولید لباس شخصی پرداخته و یا تعمیرات آن را بپذیرند. یا پس از اخذ گواهینامه مهارت به عنوان خیاط نیمه ماهر در واحدهای صنفی تولید پوشاک و یا کارگاه‌های کوچک تولیدی سری دوزی مشغول شده و درزمینهٔ ی برش‌کاری، چرخ‌کاری فعالیت نمایند؛ و یا با راه‌اندازی یک واحد کارگاهی اقدام به کارآفرینی در این رشته و استخدام سایر افراد جهت انجام فعالیت تولیدی نمایند. همچنین با توجه به گسترش مد و طراحی لباس در کشور ایران و توسعه روزافزون مدل و طراحی می‌توان نتیجه گرفت اگر فعالان در این عرصه همیشه اطلاعات و مهارت خود را به‌روز نمایند سالیان زیادی می‌توانند در این حرفه فعال بود و درآمد مطلوبی به دست آورند. درواقع پائین بودن هزینه ایجاد اشتغال یکی از مزایا و شاید مهم‌ترین مزیت این حوزه است که خوداشتغالی مهارت آموختگان را تسهیل می‌نماید.

 افرادی که قصد کارآفرینی در این رشته و راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی دارند نیز از مزایای صنعت پوشاک در کشور بهره‌مند خواهند شد. به‌طورکلی مهم‌ترین مزیت‌های مذکور عبارتند از: سابقه دیرین نساجی و پوشاک در کشور، وجود بازارهای بزرگ داخلی و منطقه‌ای و اسلامی، ارزش افزوده بسیار بالای پوشاک، نداشتن هیچ‌گونه آلایندگی زیست‌محیطی، اشتغال‌زایی بالا، پائین بودن هزینه ایجاد اشتغال، وجود منابع غنی نفت و گاز در کشور به منظور تولید مواد اولیه، امکان رشد و توسعه صنعت در حوزه فناوری‌های نوین و ارزآوری بالای پوشاک.

میزان سرمایه موردنیاز جهت خوداشتغالی در این حرفه:

 حداقل تجهیزات و ملزومات خوداشتغالی در این حرفه عبارتند از دکوراسیون و تجهیزات کار مانند صندلی، میز کار، اتو و دستگاه‌های دوخت. در حال حاضر با مبلغی حدود 7 میلیون تومان می‌توان ملزومات خوداشتغالی در این حرفه را فراهم نمود.

ملزومات راه‌اندازی یک کارگاه خیاطی:

از مهم‌ترین تجهیزات و مواد مصرفی لازم که در یک کارگاه خیاطی می‌بایست وجود داشته باشند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

انواع پارچه‌ها – چرخ خیاطی سردوز (اورلوک) – چرخ خیاطی راسته دوز – چرخ خیاطی همه‌کاره – میز برش – صندلی چرخان – اتاق پرو (پاروان) – قیچی مخصوص پارچه – اتو و ...

ميزان درآمدشاغل:

می‌دانید که حداقل حقوق در قانون کار به صورت سالیانه تعیین می‌گردد ولی شاغلین در این رشته با توجه به مهارت‌های تخصصی خود، ذوق و هنر و سلیقه و آشنایی با روش‌های مختلف کار و میزان تجهیزات موجود در کارگاه، در این حوزه می‌توانند بین 7 تا 10 برابر حداقل حقوق قانون کار درآمد داشته باشند.

برخی از مزایای دریافت گواهینامه مهارت

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دارای کد استاندارد بین‌المللی مشاغل (2008-ISCO) می‌باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می‌توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره‌مند گردند.

یکی از مزایای مذکور قابلیت ارائه به سازمان تأمین اجتماعی باهدف استفاده از بیمه‌های مربوط به صنایع ساختمان و تفاهم‌نامه‌های قالیبافان و بافندگان فرش و بیمه بیکاری می‌باشد.
کارجویان می‌توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و ثبت‌نام در این دوره‌ها به آدرس پورتال سازمان:
http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه کنند.
شایان‌ذکر است که این مطلب با همکاری صغری سلیمی، مربی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره سه استان زنجان تهیه‌شده است.

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط