دوزنده کیف چرمی با دست و نحوه آموزش آن

آشنایی با مشاغل و دوره‌های مهارتی
دوزنده کیف چرمی با دست و نحوه آموزش آن


همان‌گونه که در شماره قبل بازار کار درزمینهٔ معرفی دوره‌های مهارتی سازمان آموزش فني و حرفه‌ای کشور اشاره شد، این سازمان بنا بر مأموریت اصلی خود و باهدف تأمين و تربيت نيروي كار ماهر و نيمه ماهر موردنیاز بخش‌های مختلف صنعت، كشاورزي و خدمات و ارتقاي فرهنگ مهارت‌های فني جامعه، اقدام به برگزاری دوره آموزشی در دو بخش دولتی و غیردولتی می‌نماید. آموزش‌های بخش دولتی در مراکز آموزشی سراسر کشور به‌صورت رایگان انجام می‌شود. کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی نهایی در آزمون کتبی و عملی موفق به اخذ گواهی‌نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان بپردازد.
حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت، دوزنده کیف چرمی با دست است که درسال 96 جزء حرفه‌های پرمخاطب سازمان بوده است (4912 نفر- دوره در بخش آموزش دولتی).

اهمیت حرفه دوزنده کیف چرمی با دست
گستره ارائه کالاهای ساخته‌شده از چرم از قبیل انواع کیف چرم، زیورآلات، کف‌پوش‌های چرمی، جاکارتی، تابلوهای ساخته شده از چرم، کمربند و ... وسیع است.
خوشبختانه تولیدات دست‌ساز چرمی به دلیل تنوع، دوام و زیبایی همواره مشتریان خاص خود را دارد.
علاوه بر تنوع در محصول، امروزه با تولید چرم‌های صنعتی می‌توان تنوع رنگ و جنس را نیز در این صنعت دنبال کرد. تولید مصنوعات چرمی نیازمند تأمین مواد اولیه ارزان‌قیمت و باکیفیت است، در صورت حمایت نهادهای دولتی و رفع این مشکل، می‌توان بازار خوبی را در این حوزه از صنایع‌دستی ایجاد کرد.

شرح شغل
استاندارد دوزنده کیف چرمی با دست یکی از مشاغل مربوط به صنعت چرم است که شایستگی‌هایی از قبیل الگوبرداری، برش و دوخت کیف‌های کوچک (کیف پول، جای تلفن همراه، جاکلیدی، آرایشی) و کیف‌های بزرگ شامل (کیف رودوشی، مجلسی، جا مدارکی وکیف اداری و کوله) با دست را دربر می‌گیرد.
این شغل با مشاغلی از قبیل فروشنده انواع چرم طبیعی و مصنوعی، فروشنده تجهیزات و وسایل کیف دوزی، کارگاه‌های تولید کیف‌های دست‌دوز و صادرات در ارتباط است.
نام دوره آموزش:  دوزنده کیف چرمی با دست
کد ملی آموزش شغل:    731820280040001
طول دوره آموزش: با توجه به میزان ساعات برگزاری این دوره در هفته، حدود دو ماه و نیم (53 ساعت آموزش نظري و 215 ساعت آموزش عملی و درمجموع 268 ساعت)
شرایط لازم جهت شرکت در دوره
1- دارا بودن حداقل تحصیلات پايان دوره ابتدایی
2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی
3- داشتن حداقل سن 15 سال تمام (به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین‌نامه نحوه تشكيل و اداره آموزشگاه‌های فني و حرفه‌ای آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال، منوط به ارائه اجازه كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).


مهم‌ترین ملزومات این حرفه
میز کار شیشه‌ای، دستگاه دکمه زن، دستگاه سوراخ‌کن، صندلی، میز نور و...


مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت
کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی فوق، در صورت تمایل جهت ارتقاء مهارت خود می‌توانند در دوره‌های مهارتی مرتبط و یا با فعالیت در محیط کار واقعی، تجربیات بیشتری فراگیرند.


وضعيت كنوني، آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه
چرم‌دوزی هنری است که در صورت فراهم نمودن بازار فروش، یک شغل خانگی بسیار مناسب برای افرادی است که فاقد شغل بوده و جویای کسب درآمد با سرمایه‌گذاری کم هستند. خلاء بازار فروش همواره تولیدکنندگان مصنوعات چرمی را با مشکل روبرو ساخته و بیشتر این افراد ترجیح می‌دهند تا زمانی که سفارش نگرفته‌اند، محصولی را تولید نکنند.


مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه‌ای كشور
 گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دارای کد استاندارد بین‌المللی مشاغل (2008-ISCO) است که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می‌توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره‌مند گردند. ازجمله این مزایا می‌توان به ضوابط جايگزيني و احتساب دوره‌های آموزش فني و حرفه‌ای به‌جای تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل کارگاه‌های مشمول قانون كار اشاره کرد.
کارجویان می‌توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و ثبت‌نام در این دوره‌ها به آدرس پورتال سازمان: http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه کنند.

شایان‌ذکر است که این مطلب با همکاری سرکارخانم زهره دانشور مربی مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 12 خواهران آباده استان فارس تهیه شده است.

مطالب مرتبط

شغل نازک دوز زنانه و نحوه آموزش آن


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط