آموزش عالیدسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانمراکز رشدمراکز نوآوری و شتابدهی(منش)

رویکرد دولت به دانش بنیان ها مثبت است به بخش خصوصی اعتماد شود

 رییس مراکز رشد استان های بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد رویکرد دولت به شرکت های دانش بنیان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: از صنایع می خواهیم به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کنند.

مهران کهوایی نژاد که مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج نیز هست، در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اظهار داشت: با دستور ریاست دانشگاه آزاد از سال ۹۸ معاونت تحقیقات این دانشگاه شکل گرفت و بر همین اساس مراکز رشد در مراکز دانشگاهی پویاتر شدند و در ادامه معاونت تحقیقات در دو بخش سیاستگذاری و برنامه ریزی و امور و مراکز رشد شتابدهنده ها فعالیت خود را با دو اداره کل شروع کرد.
وی با بیان اینکه در همه مراکز استان ها مراکز رشد شکل گرفته است، گفت: مراکز رشد مکان هایی هستند که ایده ها و خلاقیت ها در آنجا پرورش پیدا می کنند. به عنوان مثال اگر ماده ای خام فروشی می شود، کار مرکز رشد این است که با تولید دانش از خام فروشی آن جلوگیری کند.
کهوایی نژاد افزود: مدت ۶ تا ۹ ماه شرکت های فناور در مرحله رشد در مرکز رشد قرار می گیرند و از امکانات زیرساختی دانشگاه آزاد شامل آزمایشگاه ها، لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می کنند و در مرحله بعد وارد پارک علم و فناوری می شوند و کار تجاری سازی و صنعتی سازی محصول خود را دنبال می کنند تا به بازار و جامعه معرفی شوند.
مردم با اعلام مشکلات به فناوران در حل مسائل کشور کمک کنند
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج مهمترین چالش در مراکز رشد را عدم نقدینگی و بودجه کافی عنوان کرد و گفت: فناورها باید از نظر مالی و نقدینگی حمایت شوند تا بتوانند کار فناوری و نوآوری را انجام دهند و تقاضا این است که مسوولان امر بودجه خاصی را برای این منظور در نظر بگیرند.
وی یکی دیگر از مشکلات را عدم اعتماد صنعت به مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: دانشگاه آزاد در ۴۰۰ واحد دانشگاهی پذیرای مردم است. از همه مردم می خواهیم مشکلات کشور را به صورت چالش های فناوری اعلام کنند.
صنایع به دانش بنیان ها اعتماد کنند
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج گفت: از صنایع می خواهیم که به دانشجویان دانشگاه ها اعتماد کنند و اجازه دهند که آنها مشکلات صنعت را حل کنند. از صنعت نفت، حفاری، هوافضا و دریا و صنایع مختلف می خواهیم که به ما اعتماد کنند همه امکانات و زیرساخت ها را با هدایت خودشان در اختیارشان می گذاریم تا مسایل کشور حل شوند.
کهنوایی نژاد گفت: بارها اعلام کرده ایم که پارک های علم و فناوری فقط دفاتری در پارک ها دارند ولی جایی برای تولید محصول و امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی ندارند بنابراین ما در دانشگاه آزاد اسلامی این امکانات را در اختیار تمام ملت ایران قرار می دهیم که بیایند از این زیرساخت ها برای پیاده کردن ایده ها و فناوری های خود برای حل مشکلات کشور استفاده کنند.
بودجه به شرکت های نوپا تعلق گیرد
وی در ادامه رویکرد دولت جدید به شرکت های دانش بنیان را مثبت عنوان کرد و گفت: دولت بودجه‌ای را برای دانش بنیان ها اختصاص داده که این نشان می دهد که رویکرد دولت نسبت به دانش بنیان ها مثبت است فقط از دولت می خواهیم که به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کند. همچنین از دولت می خواهیم که مساوات در اعطای اعتبارات به دانشگاه ها رعایت شود همانطور که به دانشگاه های دولتی بودجه اختصاص می دهند، بودجه به دانشگاه آزاد جهت کار تولید و اشتغال دانش بنیانی بدهند و اعتماد کنند تا پاسخ بگیرند.
وی گفت: از دولت می خواهیم که به شرکت های دانش بنیانی که قبلا بودجه داده شده است و دارند کار می کنند و کارشان روی روال افتاده بودجه تعلق نگیرد و بودجه را به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد نوپایی بدهند که ایده های جدید دارند؛ چرا که جهان به دنبال تکنولوژی ها و نوآوری های جدید است و ما نباید از دهکده جهانی عقب بمانیم. اگر می خواهیم پیشرفت کنیم، قانون گذار باید قانونی را تصویب کند که طبق آن صدور مجوزهای کارآفرینی در کمتر از یکسال اتفاق بیفتد و طولانی مدت نشود.
وی در ادامه گفت: از بودجه ای که به معاونت علمی داده می شود، مبلغی برای مراکز رشد در نظر گرفته نمی شد از دکتر ستاری خواهش می کنیم به عنوان متولی مراکز رشد و نوآوری و امور شتابدهنده ها کمک کنند که بودجه ای را از دولت به این مراکز اختصاص دهند تا همگام با شعار سال بتوانیم حرکت کنیم.
کهوایی نژاد افزود: رهبر معظم انقلاب بر دانش بنیان بودن و اشتغالزایی تاکید دارند؛ وقتی مرکز رشد مستقر می شود و بعد دوران پسارشد را می گذراند، تبدیل به واحد فناور شده و سطوح فناوری را طی می کند و به شرکت دانش بنیان تبدیل می شود که کارشان کمک به تولید و اشتغال زایی کشور است؛ بنابراین حمایت از آنها نیاز به نقدینگی دارد البته با توجه به قانون جهش تولید این مشکل کمی مرتفع می شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا