اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

امسال فقط 300 محیط بان استخدام می شوند

علیپور با بیان اینکه در کل کشور 3200 محیط‌بان استخدام سازمان محیط زیست هستند در حالی که حداقل باید 7500 نفر باشند

معاون محیط زیست فارس با بیان اینکه وضعیت پریشان خیلی بحرانی است و از سال ۸۸ کاملا خشک شده و هیچ آبگیری نمی‌شود، گفت: با طرح انتقال آب از سد نرگسی به میزان ۲۰ میلیون مترمکعب ۳ ساله مشکل پریشان حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، نبی‌اله مرادی صبح امروز در بازدید از پارک ملی بمو به مناسبت هفته محیط زیست با اشاره به گرمای هوا و امکان حریق در مناطق حفاظت شده استان فارس اظهار داشت: از ابتدای دهه 90 آتش‌سوزی‌ها به دلیل خشکی هوا و ورود بیشتر مردم به عرصه‌های طبیعی شدت گرفت.

وی با بیان اینکه برای کاهش آتش‌سوزی‌ها برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود، گفت: در همین راستا برای تشکیل گروه‌ها در نقاط مختلف استان و تجهیز آنها اقدام و
نقاط بحرانی شناسایی شده است که از کل محدوده محیط زیست استان فارس 4_ 5 منطقه با ریسک بالای حریق هستند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان فارس با بیان اینکه در سال گذشته از مشارکت جوامع محلی برای کاهش حریق استفاده شد، افزود: امسال هم در تعداد و هم گستره کمتر شده و تا امروز 3 مورد آتش‌سوزی رخ داده که به 3 هکتار نرسیده است در صورتی که سال گذشته به 2 هزار هکتار نیز رسید.

تنها تالاب هفت برم و برمشور زنده هستند

مرادی درباره آخرین وضعیت تالاب‌های استان فارس نیز بیان کرد: تنها تالاب هفت برم و برمشور با وجود مشکلات زیاد زنده هستند و کارکرد تالابی دارد مابقی تالاب‌ها خشک شده و وضعیت مناسبی ندارند اما وضعیت پریشان خیلی بحرانی است و از سال 88 کاملا خشک شده و هیچ آبگیری نمی‌شود.

وی دلیل خشکیدگی و وضعیت بحرانی پریشان را کسری 40 میلیون مترمکعبی مخازن آب این تالاب عنوان و تصریح کرد: هزار چاه در اطراف پریشان فعال هستند و بدون محدودیت برداشت آب انجام و کشت می‌شود باید به سمت مسلوب کردن چاه‌های غیرمجاز و تغییر الگوی کشت رفت تا پریشان جان بگیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان فارس با بیان اینکه برنامه مدونی برای احیای تالاب‌ وجود دارد، عنوان کرد: امید است که با طرح انتقال آب از سد نرگسی به میزان 20 میلیون مترمکعب  3 ساله بتوان مشکل پریشان را حل کرد.

مرادی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه بین 10 دستگاه اثرگذار در احیای تالاب‌ها خبر داد و افزود: دستگاه‌های مرتبط موظف شدند براساس برش زمان‌بندی به تکالیف خود عمل کنند و برای تالاب‌های پریشان، مهارلو و کافتر نیز برنامه‌ احیا در نظر گرفته شده است.

نظارت محیط زیست در هفت برم شبانه‌روزی می‌شود

وی درباره تالاب هفت برم نیز گفت: در چند سال گذشته با تغییر کاربری که در هفت برم رخ داده، بازرسی‌ها بیشتر و دستگاه قضایی ورود کرده است و بنا شده واحد حفاظتی در این منطقه ایجاد شود که این واحد امسال کار خود را شروع خواهد کرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان فارس اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات برای حفاظت هفت برم این است که حد و حریم تالاب  توسط آب منطقه‌ای مشخص شود و جهاد کشاورزی  نیز باید در رابطه با تغییر کاربری زمین‌های اطراف ورود کند.

مرادی با بیان اینکه احیای هفت برم مطالبه ما نیز هست و باید این برنامه‌ها در هفت برم اجرایی شود، گفت: محیط زیست برای حفاظت از هفت برم بحث آموزش، پاکسازی محل، جلوگیری از  صید، شکار غیر مجاز و تشدید گشت‌ها تاکید دارد و نظارت محیط زیست در هفت برم به صورت شبانه‌روزی می‌شود.

ابطال 80 پروانه معدن در منطقه حفاظت شده بهرام گور

وی درباره منطقه حفاظت شده بهرام گور نیز افزود: این منطقه از مناطقی است که تفاهم نامه سازمان محیط زیست و وزارت صنایع و معادن برای حفاظت از آن مربوط به دهه 40 است  و در برخی از نقاط از آن نیز معدن‌کاوی محدود و ممنوع شده است و برخی نقاط هم این ممنوعیت وجود ندارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان فارس با بیان اینکه در منطقه بهرام گور فعالیت معدنی ممنوعیت کامل نداشته است، عنوان کرد: در گذشته تعداد زیادی پروانه معادن صادر شده بود  و در ابتدای دهه 90 تعداد موارد ثبت شده بسیار زیاد بود که مورد اعتراض قرار گرفت.

مرادی تصریح کرد: در ادامه برای حفاظت از این منطقه صنعت و معدن و محیط زیست تعامل کردند که برای جلوگیری از تخریب گسترده حدودی مشخص شود که 5 پهنه مشخص و به محیط زیست اعلام شد تا غیر از آن در جای دیگری اکتشافات انجام  و پروانه جدید  صادر نشود.

وی با بیان اینکه در ادامه حفاظت از منطقه بهرام گور 80 پروانه ابطال و 6 پهنه معرفی شد که در نهایت به 4 پهنه رسید، اظهار داشت: درحال حاضر عملیات معادن برای 2 پهنه به مرحله اکتشاف رسیده است.

تخریب زیرساخت و طبیعت مارگون به دلیل افزایش بیش از حد گردشگران

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان فارس همچنین درباره مناطق تحت مدیریت محیط زیست که قابلیت گردشگری و تفرج دارند، گفت: زیرساخت‌هایی آماده شده است اما باید ظرفیت برد منطقه در نظر گرفته شود به صورت مثال ظرفیت آبشار مارگون 600 نفر در نظر گرفته شده اما چون بیشتر وارد منطقه شدند هم زیرساخت‌ها تخریب شده و هم طبیعت از بین رفته است.

مرادی با بیان اینکه باید ورود گردشگر براساس ظرفیت منطقه باشد، افزود: محیط زیست تلاش می‌کند که این مناطق تفرجگاهی هم پاسخگوی گردشگری باشد و هم طبیعت حفظ شود و البته پیشگیری از تخریب و آلودگی مدنظر است.

وی با بیان اینکه 54 سمن فعال در زمینه محیط زیست در استان فارس فعالیت دارند، عنوان کرد: این سمن‌ها در مناسبت‌های مختلف کار می‌کنند به ویژه در تالاب‌ و آتش‌سوزی‌ها فعال هستند و محیط زیست سعی می‌کند آنها را توانمند کند تا مخاطبین بیشتری را تحت پوشش قرار دهند و جوامع هدف مشخص و متفاوت اقدامات متناسب اجرا شود.

هر 15 هزار هکتار یک محیط بان در استان فارس

هوشنگ علیپور؛ معاون توسعه سازمان محیط زیست نیز درباره کمبود نیروها در محیط زیست استان فارس گفت: براساس استاندارد جهانی هر هزار هکتار یک محیط بان نیاز است اما در استان فارس 13 منطقه تحت مدیریت محیط زیست است.

وی افزود: این 13 منطقه شامل 8 منطقه حفاظت شده، 3 پارک ملی، 2 پناهگاه وحش و 21 منطقه شکار ممنوع است اما  برای هر 15 هزار هکتار یک محیط‌بان داریم و نسبت به کل کشور کمبود در استان فارس بسیار زیاد است.

علیپور با بیان اینکه در کل کشور 3200 محیط‌بان استخدام سازمان هستند در حالی که حداقل باید 7500 نفر باشند، تصریح کرد:امسال فقط 300 نفر سهم استخدام محیط بان آن هم در سطح کشور داده شده است.

انتقال صنایع و کارخانه‌های آلاینده از شیراز

خلیل تبری، کارشناس بخش محیط انسانی محیط زیست فارس نیز با تاکید بر برنامه‌های آموزشی محیط زیست گفت: برای صنایع، سمن‌ها و آموزش و پرورش  دوره‌های آموزشی برگزار شده و 60 برنامه رادیویی اجرا می‌شود و با صداوسیما در خصوص مسائل آموزشی همکاری نزدیکی شده است.

وی درباره انتقال صنایع نیز افزود: براساس دستورالعمل ماده 14 قانون هوای پاک انتقال صنایع باید انجام شود و در این باره استان تصمیم‌گیری می‌کند که طبق یک برنامه زمان‌بندی صنایع و کارخانه‌های آلاینده جابه‌جا می‌شوند و در صورت عدم اجرای این امر و دستور دستگاه قضایی ورود می‌کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا