خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

نقش اصناف در بخش تولید، اشتغال‌زایی و اهمیت ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب در کشور

نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف کشور گفت: نباید فعالان صنفی برای دریافت پروانه کسب معطل شوند. امسال وزارتخانه دنبال ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب است.

به گزارش بازارکار و به نقل از ایسنا، قاسم نوده فراهانی، در حاشیه آغاز به کار هیات اجرایی انتخابات اتحادیه‌های صنفی شهرستان مشهد که در سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بیماری کرونا طی ۲ سال گذشته موجب شد انتخابات اتحادیه‌ها با تاخیر برگزار شود. در برخی از اتحادیه‌ها رسته‌های متفاوتی فعالیت دارد؛ بنابراین درخواست ما این است که فعالان صنفی در این انتخابات شرکت کنند تا بتوانند از حقوق صنفی خود به خوبی دفاع کنند.

وی افزود: اتاق اصناف کشور و اتحادیه‌های صنفی به مردم و دولت بدون کوچکترین توقعی خدمت‌رسانی می‌کنند. قبل از انقلاب اسلامی، در دوران هشت ساله جنگ و بعد از انقلاب اصناف همواره پای کار بوده‌اند. تنها توقع اصناف در این سال‌ها این بوده که در حوزه فعالیتشان از جمله در صدور پروانه کسب با مشکلی روبه‌رو نباشند. هم‌اکنون بهترین راه برای صدور پروانه کسب در کشور فراهم است اما تنها مشکل در رابطه با ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم است. برخی از واحدهای صنفی با مشکلاتی برای دریافت پروانه کسب روبه‌رو هستند که وزیر قول داده‌ در آینده مشکلات مرتفع شود. نمی‌توان انکار کرد تخلفات در حوزه صنفی مربوط به واحدهای صنفی بدون پروانه کسب است ولی واحدهای صنفی دارای پروانه پرونده‌ای در سازمان تعزیرات حکومتی ندارند زیرا به حقوق خود قانع و به حق مردم اجحاف نمی‌کنند.

در ادامه امیررضا رجبی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اظهار کرد: فراخوان انتخاب مربوط به ۳۱ اتحادیه با مصوبه دبیرخانه شورای نظارت صورت گرفت.

وی افزود: اصناف در بخش تولید، اشتغال‌زایی و خدمت‌رسانی به مردم نقش دارند. به همین دلیل بخش اصناف در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل خدمت‌رسانی به مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همانطور که از حوزه صنعت، معدن و تجارت حمایت دارد، از اصناف نیز حمایت می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: از تمام فعالان اصناف شهرستان مشهد درخواست داریم که این انتخابات را جدی گرفته و در آن شرکت کنند. تمام رسته‌ها باید برای شرکت در انتخابات هیات مدیره اتحادیه‌ها حضور یایند.

رجبی بیان کرد: حضور فعالان صنفی از همه رسته‌ها به بسترسازی برای اقتصادی پویا بسیار کمک می‌کند. حضور پررنگ این افراد در انتخابات موجب می‌شود از ظرفیت که قانون برای آن‌ها مشخص کرده، استفاده و از حقوق صنفی خود به خوبی دفاع نمایند. سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به اجرای صحیح انتخابات کمک می‌کند.

وی افزود: هم‌اکنون خراسان رضوی با ۲۴۶ هزار و ۳۵ واحد صنفی تولیدی دارای پروانه کسب جایگاه دوم کشور بعد از تهران را داراست که در قالب ۴۷۰ اتحادیه صنفی و ۲۶ اتاق اصناف در سطح استان در حال فعالیت هستند. مقرر است اعضای جدید هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی توسط اعضای هر اتحادیه انتخاب و ترکیب جدید هبات رییسه اتاق‌های اصناف نیز توسط روسای اتحادیه‌ها صنفی انتخاب شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در مشهد مقدس ۹۵ اتحادیه صنفی فعال هستند که پروانه فعالیت هیات مدیره ۴۷ اتحادیه دارای اعتبار و اعضای ۴۸ اتحادیه صنفی نیز برای انتخاب اعضای هیات مدیره جدید فراخوان شده‌اند که مقرر است در نیمه اول سال جاری نسبت به برگزاری انتخابات و تعیین هیات مدیره این اتحادیه‌ها اقدام شود.

رجبی ادامه داد: در طول سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۹ هزار ۳۹۶ پروانه کسب در خراسان رضوی صادر و قریب ۶۵ هزار نفر را مشغول به کار کرده است.

محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد، در ادامه اظهار کرد: اصناف مدنی‌ترین بخش خصوصی اقتصاد کشور هستند. از بدنه اصناف هیات مدیره تشیکل می‌شود. اگر اتحادیه‌ها به روز نشود، اتاق اصناف قوی و منسجمی نخواهیم داشت. البته تبصره یک ماده یک قانون صنفی موجب شده از حضور برخی از افراد پیشکسوت در حوزه اصناف نتوانیم بهره لازم را ببریم اما لازم است حضور افراد با تجربه در حوزه صنفی در انتخابات صورت گیرد و از تجریبات پیشکسوتان نیز استفاده شود. به زودی انتخابات اتاق اصناف شهرستان‌ها و سپس کشور را پیش رو خواهیم داشت. امید است هر چه سریعتر و در بازه زمانی قانونی پاسخ استعلامات برای اتحادیه‌ها مشخص شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا