اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

بررسی چالش ها و راهکارهای اشتغال رشته های علوم زمین

رویداد بررسی چالش ها و راهکارهای اشتغال رشته های علوم زمین در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

نخستین رویداد بررسی چالش ها و راهکارهای اشتغالزایی دانش بنیان در علوم زمین با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، رئیس دانشگاه خوارزمی، معاون اکتشاف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، رییس هیات مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران و جمعی از اساتید و دانشجویان رشته های علوم زمین از سراسر کشور  در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد. در این رویداد یک روزه اساتید و دانشجویان ضمن ارائه دیدگاه های خود با مهارت ها و تکنیک های تیم سازی و نیز دستاوردهای حوزه دانش بنیان در علوم زمین آشنا شدند.

در مرحله اول این طرح ۳۰ هزار دانشجو وارد عرصه کارآفرینی می شوند

به گزارش بازارکار، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه بایستی تولید در کشور را مبتنی بر نیاز اشتغال آفرین و دانش بنیان دنبال کنیم، گفت: بیش از ۴۰ درصد بیکاران در کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.

دکتر علی خیرالدین روز پنجشنبه در رویداد بررسی چالش ها و راهکارهای اشتغالزایی دانش بنیان در علوم زمین که در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد، به صورت آنلاین حضور یافت و افزود: متاسفانه تعداد متقاضیان پذیرش در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد رو به کاهش است که دلیل آن عمل نکردن به ماموریت ها در بخش کارآفرینی و نوآفرینی در شتاب دهنده ها می باشد.

وی افزود: بایستی در دانشگاه ها و مراکز علمی، ابتدا مراکز کارآفرینی و نوآوری و سپس مراکز رشد و پس از آن پردیس فناوری و نوآوری ایجاد شود.

خیرالدین تصریح کرد: در آینده ای نزدیک پردیس فناوری و نوآوری در دانشگاه خوارزمی ایجاد خواهد شد و بعد از دو سال پارک علم و فناوری نیز را در این دانشگاه برای ایجاد بستر اشتغال راه اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه نخستین پردیس فناوری و نوآوری در دانشگاه یزد ایجاد شده، گفت: ترویج کارآفرینی بستر مناسبی برای اشتغال و فرهنگ سازی در این بخش است که برای این منظور طرح ملی ترویج کارآفرینی را دنبال می کنیم.

معاون وزیر علوم افزود: در مرحله اول این طرح ۳۰ هزار دانشجو وارد عرصه می شوند که با پرداخت یک میلیون تومان در دوره های کارآموزی آن وارد می شوند و در فاز بعدی پنج میلیون برای کارآفرینی پرداخت می شود که تورهای کارآفرینی در این فاز برگزار می شود تا دانشجویان، مدیران و کارشناسان در حوزه فناوری با دستاوردهای شرکت های دانش بنیان آشنا شوند ضمن اینکه انتقال تجربه هم صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در این رویداد تمام نقش آفرینان زیست بوم فناوری و نوآوری دیده می شوند، افزود: اشتغال آفرینی مهمترین بخش کار ماست که طرح های مختلفی را در دست اقدام داریم.

وی تصریح کرد: برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی باید به صورت تخصصی کار شود که چه قدمی برای آن ها می توان برداشت.

دانشجویان و اساتید به دنبال مساله یابی و حل مسایل جامعه

رییس دانشگاه خوارزمی نیز در این رویداد گفت: اتفاقات مهم و ارزشمندی در فرهنگ دانشگاهی در حال رخ دادن است و برگزاری این رویدادها جزیی از این فرهنگ سازی است زیرا هم اساتید، دانشجویان و کارکنان وارد فضاهایی می شوند که بعد از آموزش و پژوهش به دنبال مساله یابی و حل مسایل جامعه هستند که بسیار ارزشمند است.

عزیزاله حبیبی افزود: حرکت هایی از این نمونه نشان می دهد دانشگاه زنده و پویا است و دانشجویان در تمام مقاطع آمادگی دارند در این وطن خدمت کنند و دانسته ها و آموخته های خود را در خدمت جامعه به کار گیرند.

وی اظهار داشت: از جمله مزایای برگزاری این رویداد این است که این مجموعه فعالیت ها دیگر  تک فعالیت و منفرد و شخصی نیست بلکه جریان سازی است که دانشجویان و اساتید را به دنبال خود می آورد و هم مراکز پژوهشی را به خط می کند ضمن اینکه مراکز صنعتی نیز اثرات این فعالیت ها را در بهبود تولید و عملکرد خود و بهره وری خود به عینه مشاهده می کنند.

حبیبی ابراز امیدواری کرد که این رویداد ها آغاز حرکتی برای دانشجویان باشد که سدشکنی کنند و علم و تخصص و توان خود را برای آسایش مردم به کار گیرند.

۷۰ درصد دکل های حفاری نفت در داخل کشور تولید می شود

معاون اکتشاف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: تا ۳۰سال پیش ۹۰ درصد دکل های حفاری نفت کشور وارداتی بود که اکنون ۷۰ درصد این دکل ها در داخل تولید می شود.

بهمن سلیمانی افزود: تلاش ها براین است تا تمام دکل های حفاری با کمک شرکت های دانش بنیان در داخل کشور ساخته شود.

وی  با بیان اینکه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ۱۰ پروژه بزرگ را به دانشگاه های کشور سپرده است، گفت:  امروز از ظرفیت برخی نهادها مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره)  در بخش صنعت نفت استفاده می شود.

معاون اکتشاف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: بایستی به ایده های فناورانه و ابداعات بها داده شود و انگیزش های پیشرو و همه افراد در دانش بنیان ها باید خلاق باشند که اگر نباشند دانش بنیان نیستند ضمن اینکه شرکت های دانش بنیان از راه های جدید برای فعالیت استفاده کنند و از فعالیت های کلاسیک خارج شوند.

حوزه علوم زمین و اشتغالزایی به یک مساله ملی تبدیل شود

رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی نیز در نشست تخصصی بررسی چالش ها و فرصت های اشتغالزایی دانش بنیان در علوم زمین گفت:  امسال، سال علوم پایه از طرف یونسکو و سال تولید، اشتغال آفرین و دانش بنیان از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده که به همین دلیل تصمیم گرفتیم این رویداد را برگزار کنیم.

محمد نخعی اظهار داشت: بایستی بدانیم چرا دولت برای دریاچه ارومیه هفت هزار میلیارد تومان بودجه گذاشت ولی برای هامون کاری نکرد و چرا گرد و خاک خوزستان تبدیل به یک مساله ملی شد و بعد از چند سال مطرح شد؟

نخعی گفت: باید بدانیم در حوزه علوم زمین و اشتغالزایی چگونه مشکل اشتغال را به یک مساله ملی تبدیل کنیم که در دولت و مجلس به آن اهمیت دهند و چرا استادیوم رفتن خانوم ها مساله شده ولی این گونه مسائلی که تضاد منافع است مطرح نمی شود.

وی افزود: باید بدانیم که چگونه مساله اشتغالزایی به یک مساله ملی تبدیل شود و باید کاری کنیم بتوانیم کافه اشتغالزایی علوم زمین در کل کشور به وجود آید.

وی با بیان اینکه ایجاد این کافه ها مهمترین بخش رشد یک کشور است، تصریح کرد: در فضای مجازی گفته شده که سوییس بعد از جنگ جهانی برای بازسازی کشورش کتابخانه تولید کرد که پس از چند سال اکنون نتیجه اش دیده می شود و یک کشور صلح جو است و در شرایطی که ۴۶ کشور با هم درگیر هستد حافظ منافع آن ها سوییس است.

رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی گفت: بایستی با ایجاد مساله در کشور به دنبال رفع مشکلات باشیم.

پژوهشگاه ها نباید وابسته به دستگاه های اجرایی کشور باشند

رییس هیات مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران با بیان اینکه مراکز اجرایی و تصمیم گیری کشور خودشان را رقیب دانشگاه ها می دانند، گفت : طبق بررسی های علمی نباید پژوهشگاه ها وابسته به دستگاه های اجرایی کشور باشند.

دکتر محمدرضا حاتمی در این رویداد افزود: اقتصاد کشور به علت واردات محور بیمار است  و این امر  منجر به افزایش بیکاری در کشور شده است.

حاتمی  با بیان اینکه در دانشگاه ها تکنیک محور نیستیم و وسایل آزمایشگاهی کمی در دانشگاه ها داریم، گفت: باید به دنبال راه حل مناسبی برای برون رفت از این وضعیت باشیم.

وی با بیان اینکه  فعالیت دانش بنیان ها تولید را به صرفه  و هزینه ها را کاهش می دهد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر موضوع اشتغال نیز تاکید دارند و بایستی مشکل کشور و عیوب را شمارش کرد که برای آن به دانش فنی نیاز داریم.

وی بحث در موضوع دانش بنیان را نیازمند تمرکز بر دانش فنی دانست و گفت: نگاه کشور به موضوع دانش بنیان دیر پرداخته شده و بایستی زمانی به سمت دانش بنیان ها می رفتیم که تحصیلات تکمیلی در کشور آغاز شد که به حدود ۳۰ سال پیش برمی گردد.

حاتمی با اشاره به اینکه دانش فنی بر اساتید دانشگاهی و جوانان تکیه دارد، افزود: در تمام دنیا دانش فنی بر دانشجویان تحصیلات تکمیلی تکیه دارد و این ۲ بخش در کشور ما فراهم است به طوریکه اکنون دانشگاه تهران ۲ هزار و ۱۰۰ عضو هیات علمی و ۵۰۰ نفر نیز خوارزمی دارد که عدد کمی نیست و تمام این ها مغزهای متفکری هستند که می تواند اتاق فکر کشور را در موضوعات مختلف تشکیل دهد.

رییس هیات مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران ادامه داد: مشکل اینجاست که به دانشمندان متکی نیستیم و برای آن ها خوب طراحی نکرده ایم و تا زمانیکه کارهای ما در مسایل عمیق نباشد و در خصوص موضوع عمیق نگاه نکنیم نمی توانیم در اینجا برای خودمان فرمولی بنویسیم.

وی گفت: بیش از ۳۰ سال است که تحصیلات تکمیلی داریم و بهترین های مغزهای جوانان این کشور را می گیریم و به دانشگاه های برند می آوریم و بعد شاگرد اول های آن ها آینده ای برای خود نمی بینند که پرواز می کنند.

وی ارتباط دانشگاه با صنعت را یکی از مشکلات برشمرد و افزود: در کجای وزارت خانه ها و صنایع دفتر ارتباط با دانشگاه ها وجود دارد و اگر قرار است مغز متفکر کشور دانشگاه ها باشند این تابلوها در وزارتخانه ها کجا هستند.

حاتمی تصریح کرد: وقتی وزارتی مثل نفت این ارتباط را ندارد از شرکت های خارجی استفاده می کند و خدمات و کالا را از خارج می خرد و نیازی به دانشگاه ها در خود نمی بیند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری سر جای خود باشد باید تمام مراکز دولتی دانشگاه ها را به رسمیت بشناسند.

وی افزود: تولید دانش فنی سرمایه گذاری می خواهد و اگر قرار است یک کار ملی صورت بگیرد باید به دانشگاه ها اعتماد کرد و پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه های استانی به دانشگاه ها وابسته باشند و اگر این مجموعه ها را به رسمیت نشناسیم متاسفانه این کار عملی نخواهد شد.

به گزارش بازارکار، رویداد بررسی چالش ها و فرصت های اشتغال زایی دانش بنیان در علوم زمین با مشارکت دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی، شتابدهنده تواناتک و مرکز رشد و احدهای فناوری دانشگاه خوارزمی  به صورت یک پنل و نشست تخصصی برگزار شد؛ متخصصان از دانشگاه ها، انجمن های علمی و شرکت های بزرگ صنعتی نظیر شرکت ملی نفت ایران ، صنایع معدنی و آب که در حقیقت شاخه های مختلف علوم زمین را پوشش می دهند دور یک میز به تبادل نظر پرداختند.

همچنین با هماهنگی های  انجام شده  با دانشگاه های کشور که رشته های علوم زمین را تدریس می نمایند، نزدیک به ۴۰ دانشجوی ممتاز به شکل حضوری در این رویداد حضور یافتند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا