یزدیزد- سردبیر

ثبت نام طرح دستیار فناوری تا 25 خرداد ماه

ثبت نام طرح دستیار فناوری برای دوره شش ماهه مهارت‌آموزی دانشجویان در شرکتهای فناور، ویژه عموم دانشجویان در دوره های کارشناسی، ‌ارشد و دکترا در دانشگاه ها آغاز شد و تا 25 خردادماه 1401 ادامه دارد.

دکتر احمدرضا فقیه خراسانی رییس پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد در نشستی به منظور تشریح جزییات طرح دستیار فناوری که با حضور مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد و جمعی از شرکت های فناور برگزار شد گفت: بحث دستیار فناوری اخیرا در وزارت علوم مطرح و به دانشگاه ها و پارک‌های علم و فناوری ابلاغ شد که به نظر می رسد بسیاری از دغدغه های شرکت ها با گرفتن دستیار فناوری حل خواهد شد و فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان است تا تجربه کار در یک شرکت فناور را داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف این طرح فراهم شدن زمینه فراگیری بخشی از توانایی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار برای دانشجویان در طول دوران تحصیل است گفت: در این طرح، دانشجویان یک دوره 6 ماهه مهارت آموزی و فعالیت فناورانه را در شرکت های فناور و دانش بنیان تجربه می‌کنند و به ازای 300 ساعت کار در طول 6 ماه، ماهیانه مبلغ 1، 2 و 3 میلیون تومان به ترتیب به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پرداخت خواهد شد.

به گفته وی کلیه حمایت مالی از طرف وزارت علوم و معاونت فناوری ریاست جمهوری در اختیار پارک علم و فناوری استان قرار می‌گیرد تا در پایان طرح به صورت یکجا به دانشجویان پرداخت شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت شبکه سازی در شرکت ها گفت: در این گونه دورهمی ها که شرکت های فناور حضور دارند شرکت ها با فعایت های یکدیگر آشنا شده و این آشنایی می تواند برای کسب و کار آنها مثمر ثمر باشد.

وی افزود: یکی از نکات مهم در حوزه استارت آپ ها تامین منابع مالی است و بر این اساس صندوق های پژوهش و نوآوری در کشور راه اندازی شد و می توان گفت صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در این اکوسیستم نقش بسیار خوبی ایفا کرده است.
وی همچنین با اشاره به شعار امسال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»  و اقدامات خوب استاندار یزد در این زمینه گفت: ستاد نوآوری و فناوری با نظر استاندار در استان تشکیل شده که با توجه به اهمیت نقش دانشگاه ها در این زمینه مقرر شده است جلسات هفتگی با حضور استاندار برگزار و مسائل مربوط به حوزه فناوری بررسی شود.

دکتر فقیه خراسانی در پایان به بحث تعامل شرکت ها با پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه و همچنین برگزاری برنامه های رفاهی در راستای سلامتی پرسنل شرکت ها و ارتباط بین آنها اشاره و بر آن تاکید کرد.
محمد سپهر مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان با اشاره به اینکه صندوق پژوهش و فناوری یک نهاد تخصصی تامین مالی برای حوزه فناوری است و حمایت ها در راستای تجاری سازی پژوهش ها است گفت: صندوق پژوهش و فناوری استان یزد به عنوان اولین و یکی از بزرگترین صندوق پژوهش و فناوری در کشور فعالیت دارد.

وی خدمات صندوق پژوهش و فناوری را خدمات تسهیلاتی، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری و مشارکت عنوان کرد و افزود: خدمات تسهیلات صندوق در حال حاضر شامل مجموعه اقداماتی است که برای تأمین منابع مالی یا ضمانتی مورد نیاز شرکتهای دانش بنیان صورت می پذیرد و شامل انواع وام شامل قرض الحسنه، ترجیحی یا متعارف برای انواع کاربردها شامل سرمایه در گردش ، سرمایه ثایت، انواع ضمانتنامه برای شرکت در مناقصه، حسن انجام کار و پیش پرداخت، لیزینگ شامل اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی و یارانه سود تسهیلات بانکی است.
وی در خصوص خدمات صدور ضمانت نامه صندوق پژوهش و فناوری گفت: این خدمت به منظور صدور انواع ضمانت‌نامه‌های پیمان از طریق بانک‌های همکار به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود. ضمانت‌نامه‌های بانکی قابل صدور ضمانت نامه شرکت در مناقصه، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه پیش پرداخت و ضمانت نامه تعهد پرداخت است.

سپهر در ادامه افزود:‌ فقدان مهارت های کسب و کار در شرکت ها باعث می شود کارها توسعه پیدا نکند و همکاری با یک مجموعه حرفه ای که نگاه توسعه ای داشته باشد شرکت را به سمت توسعه سوق خواهد داد.
به گفته وی خدمات سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری استان یزد قصد دارد مکمل افراد توانمند و متخصص در حوزه کسب و کار باشد تا افراد به رشد مطلوب برسند نه تنها آورده مالی برای آنها داشته باشد بلکه از لحاظ غیر مالی نیز به پیشرفت برسند.
وی بااشاره به اهمیت حوزه سرمایه‌گذاری تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون حوزه سرمایه‌گذاری صندوق استان در 6 سال اخیر 31 سرمایه‌گذاری انجام داده و با آزمون و خطایی که داشته است یک مجموعه تجربه انباشته خوبی در صندوق به وجود آمده و به زودی یک شرکت سرمایه گذاری مستقل از صندوق که به طور متمرکز در حوزه سرمایه گذاری کار کند، تاسیس خواهد شد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد یک از مشکلات حال حاضر اکوسیستم را نبود تیم و ایده خوب عنوان کرد و افزود: تعداد زیادی پروژه انجام می‌شود که از این  تعداد پروژه‌های محدودی به سرمایه‌گذاری می رسند یا ایده قابل تامل هست تیم کارایی لازم را ندارد و یا بالعکس این مساله اتفاق می‌افتد.
محمد سپهر مبحث مشابه سازی را مهم دانست و افزود: در کشور از 20 یونیکورنی یعنی همان استارت آپ‌هایی که ارزش آنها یک میلیارد دلار است و جز اولین ها در دنیا هستند، تنها 3 مورد از آنها مشابه سازی شده است. یکی از راه‌هایی که ما می توانیم وارد این مقوله شویم این است که فرصت هایی که در دنیا وجود دارد را شناسایی و این فناوری را در کشور ایجاد کنیم.
به گفته وی توجه به بحث سرمایه‌پذیری، مشارکت پذیری و توانمندی کارتیمی و تقویت آنها بسیار حائز اهمیت است و صندوق پژوهش و فناوری استان بسیار از تیم های توانمند در این زمینه استقبال خواهد کرد.
در ادامه این نشست سمیه نایبی کارشناس پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد به تشریح مبحث طرح دستیار فناوری پرداخت. وی از جمله اهداف این طرح را  افزایش مهارتها و پرورش استعدادها در دانشجویان، آشنایی دانشجویان با فرصتهای شغلی، تسهیل دسترسی شرکتهای فناور و دانش‌بنیان به نیروی متخصص و ایجاد زمینه ارتباط مؤثر دانشجویان و شرکتهای فناور و دانش‌بنیان عنوان کرد.
به گفته وی نهادهای اجرایی این طرح معاونت فناوری وزارت عتف، پارک‌های علم و فناوری و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها هستند و میزبانان طرح مذکور شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و‌ مخاطبین آن دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
وی با بیان اینکه مهلت ثبت نام این فرایند تا 25 خردادماه و شروع فعالیت از تاریخ اول مردادماه تا سی‌ام دی ماه خواهد بود گفت: پس از انجام مرحله ثبت نام، تأیید شرایط دانشجو و شرکت و مصاحبه شرکت از دانشجو در تاریخ 26 تیرماه انجام و در تاریخ 28 تیرماه نتایج اعلام خواهد شد.
وی در خصوص زمان ارائه تقاضای ورود به طرح دانشجویان گفت: دانشجویان کارشناسی متقاضی این طرح باید ترم ششم، دانشجویان ارشد ترم دوم و دانشجویان دکتری باید ترم چهارم را گذرانده باشند.

نایبی یادآور شد: شرایط تایید اولیه دانشجو از سوی پارک علم و فناوری انجام می‌شود و هنگام اجرای طرح، وظایف محوله به دانشجو منطبق بر تخصص متقاضی است و از قوانین دوره کارآموزی تبعیت می‌کند، رفت و آمد متقاضی در سیستم حضور و غیاب پارک ثبت می‌شود، هر دانشجو در هر مقطع فقط یکبار می‌تواند درطرح دستیار فناوری شرکت نماید  و  زمان فعالیت دانشجو ۳۰۰ ساعت در ۶ ماه است.

وی حمایت‌های این طرح پس از پایان موفق را اعطای گواهی پایان دوره به دانشجو و شرکت از سوی پارک و پرداخت حمایت مالی به دانشجو به صورت یکجا به ازای کارشناسی ماهیانه یک میلیون تومان، ارشد ماهیانه دو میلیون تومان و دکتری ماهیانه سه میلیون تومان عنوان کرد.
نایبی داشتن فضای مناسب و ایمن،‌ فناوریهای جدید ایجاد شده و دستاوردهای ویژه، داشتن برنامه منطقی در طرح همراه با نوآوری و ابتکار، درآمد فروش داخلی/ صادرات، اعلام شرایط اختصاصی دستیار مورد نیاز و  ارایه طرح ۶ ماهه جهت فعالیت دستیار در شرکت را از جمله معیارهای سنجش واحدهای فناور جهت ورود به طرح ذکر کرد.
وی گفت: مشوق‌های پیشنهادی این طرح اختصاص فضای بیشتر، تسهیلات، ‌افزایش سقف حمایت‌های سالانه و سایر حمایت‌های پیشنهادی پارک علم و فناوری است.

کارشناس پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد یادآور شد: متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام اولیه در سامانه دستیار فناوری به آدرس اینترنتی https://www.parkintern.ir/ مراجعه کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا