هرمزگانهرمزگان- سردبیر

صیادی و تجارت دو شغل و فعالیت اقتصادی مهم استان هرمزگان

استاندار هرمزگان صیادی و تجارت را دو شغل و فعالیت اقتصادی مهم استان هرمزگان در طول تاریخ برشمرد و گفت: مردمان هرمزگان از دیرباز به پیشه صیادی و تجارت دریایی مشغول بوده‌اند و باید اکنون نیز با استفاده از ایده‌های جدید این پیشه‌های اشتغالزا را احیا کرد.

به گزارش بازارکار، مهدی دوستی در نشست مشترک با رئیس سابق، سرپرست فعلی و کارکنان سازمان برنامه و بودجه استان هرمزگان اظهار داشت: در توسعه باید بر روی امور بزرگ و شاهرگ‌ها تمرکز کرد و از هدر رفت بودجه در طرح‌هایی که سود دائمی برای استان ندارد و کمک چندانی به پیشرفت و توسعه نمی کند، جلوگیری کرد.

وی با تشریح موقعیت استراتژیک استان هرمزگان و مزیت ترانزیتی این استان به نسبت سایر استان‌ها و حتی کشورهای همسایه، افزود: در دو بخش مهم و حیاتی نیاز است ورود جدی صورت گیرد که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها اصلاح فرآیندها است.

استاندار هرمزگان بیان داشت: مزیت استان هرمزگان و شهر بندرعباس، بندری بودن و ترانزیتی بودن آن است و باید با اصلاح فرآیندها و بهبود وضعیت فعلی موجب کاهش معطلی کامیون‌ها و به روز کردن تجهیزات تخلیه و بارگیری شد تا همچنان این موضوع به عنوان یک مزیت مهم برای منطقه باقی بماند.

وی صیادی و تجارت را دو شغل و فعالیت اقتصادی مهم استان هرمزگان در طول تاریخ برشمرد و گفت: هر قوم برای خود کسب و کارهای تاریخی دارد که مردمان هرمزگان از دیرباز به پیشه صیادی و تجارت دریایی مشغول بوده‌اند و باید اکنون نیز با استفاده از ایده‌های جدید این پیشه‌های اشتغالزا را احیا کرد.

دوستی بیان داشت: باید جایگاه ارتزاق سنتی مردم که صید و تجارت است را احیا کنیم که نیازمند سرمایه‌گذاری خاصی نیست بلکه با برخی سیاست‌گذاری‌های نرم افزاری می‌توان این چالش را رفع و به ایجاد اشتغال پایدار در استان کمک کرد.

وی افزود: برای این مساله و تقویت مراکز ذخایر ماهیان، تقویت زیستگاه ماهیان و برق رسانی به مزارع پرورش میگوی استان در سفر اخیر رئیس جمهور نیز اعتبار دریافت شد که اگر بر روی این موارد پافشاری شود به نتیجه می‌رسیم و از سازمان برنامه و بودجه هم راهبری توسعه را انتظار داریم.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: توسعه بالا دستی در استان اتفاق افتاده اما باید خوشه‌های صنعتی مرتبط با صنایع استان نیز ایجاد شود که سیاست گذاری و پافشاری بر تحقق آن نیازمند عزمی راسخ است تا بتوان علاوه بر رسیدن به توسعه، وضعیت اشتغال و درآمد استان را بهبود بخشید.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: سازمان برنامه و بودجه به عنوان مغز متفکر نقش مهمی در توسعه استان ایفا می‌کند و با تصمیم سازی درست در زمینه تخصیص بودجه می‌تواند به رشد استان کمک کند.

دوستی ابراز داشت: از تصمیمات و اقدامات هیجانی گریزان هستم و اعتقاد دارم تصمیم گیری از روی احساس موجب گرفتاری در آینده خواهد شد از این رو نیاز است در مسائل اساسی استان از جمله در بحث برنامه و بودجه بر اساس عقل تصمیم‌گیری شود تا در روند توسعه استان شاهد پیشرفت باشیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا