مازندرانمازندران- سردبیر

اقتصاد نفتی جایگزین پیدا کرد!

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران : صنایع دستی کشوراین ظرفیت را دارد که جای اقتصاد نفتی را بگیرد

به گزارش خبرنگار بازار کار، مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی امروز –یکشنبه- با حضور مدیران و معاونان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، رئیس اتاق بازرگانی استان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری و ده‌ها تن از هنرمندان شاخص صنایع دستی مازندران در سالن کنفرانس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.
مهدی ایزدی در این نشست با بیان این‌که صنایع دستی کشور این ظرفیت را دارد که جای اقتصاد نفتی را بگیرد، اظهار کرد: صنایع دستی مازندران در سه جایگاه‌ ییلاقی، جنگلی و دشت، بر اساس مواد اولیه متفاوت و فرهنگ‌های بومی مناطق مختلف این استان از دوره‌های تاریخی گذشته شکل گرفت و جایگاه خود را تثبیت کرده است.
وی کم دیده شدن صنایع دستی غنی و متنوع مازندران در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را برازنده صنایع دستی این استان ندانست و گفت: باید صنایع دستی استان را به شکلی متحول کنیم که بیشتر تلاش کنند و ما هم کمک کنیم که در برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها مسیر هموار شود.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران افزود: در این اداره کل طی سال‌های اخیر ابتدا تلاش شد که رشته‌های در حال فراموشی احیا شوند که خوشبختانه در این مسیر نتایج خوبی حاصل شد. با ورود هنرمندان نوآور و جوان به رشته‌های صنایع دستی امروز شاهد تولید محصولاتی در استان هستیم که الگوی اولیه‌شان از صنایع دستی و هنرهای سنتی ما بود و برخی از آن‌ها به حدی کیفی هستند که نیاز به ثبت جهانی دارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: هنرمندان صنایع دستی ارتباط خود با این اداره کل را افزایش دهند و انتظارات‌شان را مطرح کنند تا به هماهنگی بیشتری در برنامه‌ریزی‌ها برسیم. جای صنایع دستی مازندران در بازار کشورهای همسایه باید باز شود. امروز با وجود غنای بالای صنایع دستی و هنرهای سنتی مازندران این پرسش را می‌توان مطرح کرد که چرا در نمایشگاه‌های خارج از کشور حضور پررنگی نداریم؟ ما آمادگی داریم هنرمندان شاخص صنایع دستی استان را معرفی و برای حضور آثارشان در این عرصه‌های مطرح ملی و بین‌المللی هماهنگی کنیم همچنین از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان انتظار داریم با به‌روزآوری محصولات و نیازسنجی درست بازار به سمت تولید محصولات هویت‌بنیانی بروند که بیشتر مورد توجه بازار قرار بگیرد. ما نیز تلاش می‌کنیم و آمادگی داریم که در بخش تجهیز کارگاه و ارائه تسهیلات کمک کنیم تا اتفاقات خوبی رقم بخورد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا