پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد؛ تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت برای حمایت از دانش بنیان‌ها

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت در جهت حمایت از دانش بنیان‌ها تقویت می‌شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت در جهت حمایت از دانش بنیان‌ها تقویت می‌شوند.
به گزارش بازارکار به نقل از معاونت تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی در نشست مدیران عامل ۶ صندوق پژوهش و فناوری حوزه سلامت گفت: یکی از اهداف ما در راستای شعار سال تمرکز روی صندوق‌های پژوهش و فناوری حوزه سلامت در جهت حمایت از دانش بنیان‌ها و فناورهای کشور است.
پناهی با بیان اینکه صندوق های پژوهش و فناوری باید برنامه مشخص ارائه کنند، افزود: باید بدانیم که هر صندوق چه بخشی از مشکلات حوزه سلامت را رفع می‌کند. اگر نیاز است بر تعداد صندوق ها در یک زمینه خاص اضافه کنیم، سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم یا حتی برعکس. باید آگاهانه عمل کنیم که با افزایش حمایت از صندوق ها به کجا می رسیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به محدودیت منابع مالی گفت: مطلوب است منابع مالی در اختیار صندوق‌های پژوهش و فناوری قرار گیرد تا به فناوران و دانش بنیان‌ها اختصاص یابد و آنها در جهت ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی حرکت کنند.
پناهی تاکید کرد: هدف ما شکوفایی کشور است صندوق ها باید از محل رفع نیازهای کشور به سرمایه و ثروت برسند نه از طریق حمایت های دولتی.
وی با یادآوری اینکه در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به فناوری اعتقاد راسخ داریم و شعار سال هم در راستای باورها و فعالیت هایی است که از سال گذشته آغاز کردیم و این همزمانی را منشا اتفاقات خیر می‌دانیم. راه اندازی قرارگاه تولید دانش بنیان، ایجاد شورای عالی فناوری به ریاست وزیر بهدشت از جمله اقدامات انجام شده تاکنون است.
در ادامه نشست مدیران عامل هر یک از ۶ صندوق پژوهش و فناوری‌ حاضر ضمن معرفی تاریخچه راه‌اندازی خود به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده پراختند.
در ادامه این نشست دکتر محمدرضا منظم رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری مهم‌ترین ابزار حمایتی حوزه فناوری به شمار می‌روند از جنس بخش خصوصی هستند و می‌توانند تعامل مطلوب تری با بخش خصوصی داشته باشند.
وی با بیان اینکه هدف اصلی معاونت تحقیقات و فناوری در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین حمایت و تقویت از دانش بنیان‌هاست و در عمل هم این اصل را ثابت کرده‌ایم، گفت: از کل بودجه معاونت تاکنون ۴۴ میلیارد تومان برای قراردادهای عاملیت یا سهام به دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور پرداخت شده است تا فناورها بتوانند از آن استفاده کنند.
منظم اظهار داشت: این رقم در سال گذشته بالغ بر ۷۰ درصد بودجه معاونت بود.
وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین دغدغه اثرگذاری حوزه سلامت است، افزود: باید بررسی شود که چند درصد از محصولاتی که تاکنون حمایت شدند جزو اولویت‌های ملی کشور هستند؟ میزان صرفه جویی ارزی، اثرگذاری اقتصادی، کارآفرینی و اشتغالزایی ایجاد شده هم باید بررسی شود.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از واگذاری منابع طرح‌های یک درصد به صندوق های پژوهش و فناوری خبر داد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا