آموزش و مهارتلرستانلرستان- سردبیر

اشتغالزایی ۱۰۰ هزار نفری در معادن سنگ کشور

دبیرکل انجمن سنگ ایران گفت: ۱۰۰ هزار نفر در معادن سنگ کشور مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار بازار کار در لرستان و به نقل از تسنیم، احمد شریفی، با اشاره به امکانات و تجهیزات مورد نیاز معادن کشور و متوقف بودن فعالیت بسیاری از معادن به دلیل عدم تجهیز آنها به ماشین آلات و تجهیزات روز، بیان کرد: حدود 2000 معدن سنگ در کشور وجود دارد که تعداد 1000 واحد از آنها متوقف است.

وی افزود: آمارهای رسمی ثبت شده نشان می‌دهد اکنون 1000 معدن فعال در سراسر کشور داریم که این تعداد معدن  توانسته‌اند برای 100‌ هزار نفر ایجاد اشتغال مستقیم کنند.

دبیرکل انجمن سنگ ایران  با اشاره به حدود 6000 واحد فرآوری در کشور، افزود: ظرفیت تولید این واحدها حدود 200 میلیون متر مربع است اما حدود 70‌ ‌تا 80 میلیون متر مربع تولید دارند.

شریفی با اشاره به بازارهای هدف سنگ کشور، افزود: بازارهای هدف سنگ‌های خام ما کشورهای چین و هند هستند و بخشی هم به ترکیه و دیگر کشورها صادر می شود.

وی بیان کرد: در بخش فرآوری نیز بازارهای منطقه خودمان همچون عراق، سوریه، کشورهای آسیای میانه، کشورهای خاورمیانه عربی مثل قطر و امارات بازار هدف هستند و حتی به کشورهای اروپایی و آمریکایی و آفریقایی و به عبارت دیگر تمام کشورهایی که مصرف سنگ‌های فرآوری دارند صادرات داریم.

دبیرکل انجمن سنگ ایران افزود: ارزش افزوده جهانی این بخش از تولید ایران با احتساب 10 میلیون تن تولید حدود یک میلیارد دلار است و در بخش فرآوری نیز ارزش افزوده 80‌ میلیون متر مربع تولید ما یک میلیارد و 200‌ میلیون دلار خواهد بود.

شریفی  با اشاره به حجم خام فروشی سنگ کشور، گفت: در مقاطعی حجم تولید سنگ خام کشور به یک میلیون تن هم می رسید اما اکنون رقمی حدود 600 تا 700 میلیون تن است.

دبیر کل انجمن سنگ ایران با اشاره به اشتغال‌های جانبی صنعت سنگ، عنوان کرد: در کشور تعداد زیادی کارگاه‌های کوچک هستند که مصنوعات سنگی تولید می‌کنند و کارهای حجمی انجام می‌دهند.

وی با اشاره به زیرشاخه‌ها و صنایع مرتبط با معادن سنگ در ایران افزود: بیش از 1000 واحد کوچک در استان‌های اصفهان، تهران و محلات و مناطق دیگر هستند که مصنوعاتی از قبیل مبلمان شهری، گلدان و مجسمه تولید می‌کنند و یا برای نمای ساختمان‌ها کارهای تولیدی انجام می‌دهند.

شریفی درباره فرسودگی تجهیزات معادن گفت: اکثر معادن فعال ما در بخش امکانات و تجهیزات دچار مشکل هستند و ضعف کمبود ماشین‌آلات مورد نیاز باعث شده که هم راندمان و هم کیفیت تولید این معادن پایین بیاید و بخشی از آنها را از اختصاصی بودن خارج کند.

وی  بیان کرد: در بسیاری از معادن کمبود ماشین آلات و فرسوده بودن آنها (سن متوسط برخی ماشین آلات بیش از 25 سال است) از مهمترین معضلاتی است که در بخش تولید سنگ‌های تزئینی با آن مواجه هستیم که باید توسط دولت حمایت شوند و با پرداخت تسهیلات و وارد کردن ماشین آلات و تجهیزات روز موردنیاز حمایت شوند.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: متأسفانه ماشین‌آلات سنگین مورد نیاز معادن آنقدر گران شده که اگر معدنی بخواهد تجهیز شود به عددی در حدود 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با توجه به رقم بالای موردنیاز در صورت تأمین، هزینه تمام شده تولید را بالا می برد.

شریفی با اشاره به بخش فرآوری، افزود: در بخش فرآوری، تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز را داریم چون در این بخش کلیه ماشین آلات و تجهیزات در داخل تولید می شود اما مشکل اصلی بخش فرآوری ما معضل صادرات است.

وی  با اشاره به ظرفیت 200 میلیون متر مربعی بخش فرآوری معادن کشور، گفت: با این‌حال  از این ظرفیت تنها حدود 70 تا 80 میلیون متر مربع تولید می شود.

این فعال صنفی با اشاره به ظرفیت 30 میلیون تنی تولید معادن کشور، خاطرنشان کرد: سالانه حدود 10 تا 15‌ میلیون مترمربع از تولیدات معادن کشور صادر می شود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا