پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

خبر خوش برای بیمه زنان خانه دار

چه کسانی می‌توانند از بیمه زنان خانه‌ دار استفاده کنند؟

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به اعلام نرخ بیمه زنان خانه‌دار در سال ۱۴۰۱ گفت: زنان خانه‌دار و دخترانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند، با پرداخت نرخ ۱۲ درصد به مبلغ پنج میلیون و ۱۰۰ هزار ریال می توانند تحت پوشش بیمه فراگیر تامین اجتماعی قرار گیرند.

بیمه زنان خانه دار از سوی سازمان تامین اجتماعی اعلام شد. مدارک لازم برای بیمه زنان خانه دار. بیمه زنان خانه دار از چه سنی قابل استفاده است؟. معایب بیمه زنان خانه دار چیست؟. شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار چگونه است؟.

به گزارش بازارکار از اداره کل غرب تهران بزرگ؛ سعید حسینی در حاشیه بازدید از شعبه ۶ غرب تهران بزرگ ادامه داد: زنان خانه‌دار می‌توانند براساس سه نرخ ۱۲ درصد خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ ۱۴ درصد خدمات بازنشستگی و فوت (قبل و بعد از بازنشستگی) نرخ ۱۸ درصد خدمات بازنشستگی، فوت (قبل و بعد از سن بازنشستگی و ازکارافتادگی) بهره‌مند خواهند شد.

حسینی با اشاره به شرایط کرونایی حاکم شده بر کشور طی ۲ ساله گذشته را بسیار حساس در مواجهه با مسائل درمان دانست و افزود: بعد از فروکش کردن ویروس منحوس کرونا؛ اهمیت به بیمه و تحت پوشش درمان قرار گرفتن افراد در جامعه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت و بر اساس آمار، بیمه فراگیر خانواده ایرانی تحت پوشش قرار گرفتن بیمه زنان خانه در سطح این اداره کل با رشد ۵.۹ درصد در اسفند سال ۱۴۰۰ نسبت به مهر همان سال را شاهد بودیم.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ درباره سابقه بیمه زنان خانه‌ دار و اهمیت این بیمه برای خانواده‌های ایرانی گفت: اصولا افرادی که در مراکز مختلف استخدام می‌شوند، معمولا تحت بیمه قرار می‌گیرند تا بعد از بازنشستگی حقوق دریافت کنند، اما زنان خانه‌دار که عهده‌دار تربیت فرزندان هستند و به عنوان مهمترین ارکان خانواده فعالیت دارند از این پوشش بیمه‌ای بی‌بهره بودند. بانوان خانه‌دار با این بیمه، دغدغه بازنشستگی و استفاده از خدمات بیمه را ندارند و علاوه بر استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه‌ای مالی برای آینده خود دارند.

حسینی درباره اینکه چه کسانی می‌توانند از بیمه زنان خانه‌ دار استفاده کنند، تصریح کرد: زنان خانه‌دار که در هیچ دستگاهی استخدام و مشغول به کار نیستند. بانوانی که سابقه پرداخت بیمه دارند و پیشتر در جایی مشغول به کار بودند، اما در حال حاضر خانه‌دار هستند. این افراد اگر از این بیمه استفاده کنند، سابقه بیمه‌ آنان به بیمه زنان خانه‌دار اضافه می‌شود.

وی درباره سن افراد جهت بهره بردن از بیمه زنان خانه‌ دار اظهار داشت: زنان خانه‌داری که کمتر از ۵۰ و بیشتر از ۱۸ سال سن دارند می‌توانند از این بیمه بهره‌مند شوند. اگر سن فرد هنگام بستن قرارداد بیش از ۵۰ سال باشد، در صورتی درخواست وی پذیرفته می‌شود که به معادل هر سال سن مازاد بر ۵۰ سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران درباره کسانی که خانه‌دار هستند، اما قبلا سابقه کار داشتند، ادامه داد: در صورتی که قبل از انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار، سابقه بیمه داشته باشید؛ کلیه سوابق قبلی نیز هنگام بازنشستگی برای شما در نظر گرفته می‌شود و بر اساس قرارداد امتیازهای سازمان تامین اجتماعی از جمله از کارافتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی در صورت لحاظ آن در قرارداد، پرداخت حقوق بازنشستگی و بهره‌مندی از امتیازهای خدمات درمانی در صورت واریز حق سرانه درمان به این گروه تعلق می‌گیرد.

حسینی اضافه کرد: در این نوع از بیمه افراد واجد شرایط می‌توانند با داشتن ۵۵ سال سن تمام و ٢٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه از بازنشستگی و دریافت مستمری سازمان تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟

بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌های مطرح و کارآمد برای همگان است. بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی نیز یکی از همین بیمه‌هاست. این بیمه مخصوص زنان خانه‌دار در رده‌های سنی مختلف است. همانطور که می‌دانید بانوان خانه‌دار در گذر زمان به انواع و اقسام بیماری‌ها و حوادث دچار می‌شوند. پس داشتن بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار برای آن‌ها اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد. شما می‌بایست برای داشتن این بیمه پس از عقد قرارداد از خدمات و مزایای بیمه تامین اجتماعی مورد نظر استفاده کنید.

در ادامه هم در خصوص مزایای این نوع از بیمه ها صحبت خواهد شد. سپس در خصوص چگونگی ثبت نام آن ها بحث به میان خواهد آمد. پس در صورتی که شما نیز جزء زنان خانه دار هستید با ما تا پایان همراه باشید.

یکی از دغدغه‌های زنان خانه داری که شغل دیگری ندارند؛ داشتن بیمه است. آن‌ها می‌توانند ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندان خویش داشته باشند. بر همین اساس، این دسته از خانم‌ها( مجرد یا متاهل) می‌توانند در رده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال از خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر نسبت به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار اقدام نمایید. با این کار می‌توانید در طول مدت بیمه‌ای از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید.

برای داشتن این بیمه، داشتن شرایط و ضوابط زیر الزام آور می باشد:

شرایط سنی بیمه زنان خانه دار

اولین شرط احراز بیمه خانم‌های خانه دار، شرایط سنی آن‌ها است. خانم‌های خانه‌داری می‌توانند از این بیمه‌نامه استفاده کنند که سن آن ها حد فاصل ۱۸ تا ۵۰ سال باشد. بنابراین ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای خانم‌هایی که سن آن‌ها کمتر یا بیشتر از آن باشند، با محدودیت مواجه است.

برای خانم های بالای ۵۰ سال سن، سابقه بیمه پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می­‌شود. به شرطی درخواست وی پذیرفته شده می‌باشد که بایستی معادل هر سالی که از ۵۰ سال گذشته باشد؛ دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد. به این ترتیب که خانم خانه داری که ۵۵ ساله است و درخواست قرارداد و خرید بیمه تامین اجتماعی دارد، باید حتما دارای ۵ سال سابقه پرداخت میزان حق بیمه زنان خانه دار قبلی باشد.

یکی از مهم ترین مزایای طرح بیمه زنان خانه‌­دار، در انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی است. در صورتی که زنان خانه­‌دار متقاضی تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی بهره می‌برند، نیازی ندارند که حق سرانه درمان پرداخت کنند. آن­ها می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان از خدمات درمانی مراکز ملکی و همچنین طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی استفاده کنند.

زنان خانه دار حداقل با داشتن ۱۰ سال سابقه پرداخت، بدون محدودیت سنی می‌توانند ثبت نام کنند.

زمان اجرایی شدن طرح بیمه زنان خانه دار

درواقع بیمه زنان خانه‌دار زیرمجموعه بیمه صاحبان کار مشاغل آزاد است. این بیمه جزء بیمه اختیاری سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود. اجرا شدن این بیمه از سال ۸۷ شروع شد. خانم‌هایی که این بیمه را خریداری کرده‌اند می‌توانند از خدمات بازنشستگی، از کار افتادگی، خدمات فوت، خدمات درمانی و… استفاده کنند. کافی‌ست ماهانه حدود ۲۲۰ هزارتومان حق بیمه را به شرکت بیمه پرداخت نمایند.

بیمه زنان خانه دار برای چه کسانی مناسب است؟

این بیمه برای زنان خانه‌داری که بی وقفه در منزل به فعالیت می‌پردازند مناسب است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید شرایط زیر را مطالعه کرده و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید. بیمه زنان خانه دار برای بانوان زیر مناسب است:

خانم هایی که شاغل نیستند و در هیچ سازمانی استخدام نیستند.

افرادی که با دریافت مزد از کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی مشغول به کار هستند.

خانم هایی که برای مدتی مشغول به کار بودند و دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند. اما حالا خانه‌دارند، می توانند با پرداخت مشخص شده میزان حق بیمه زنان خانه دار از خدمات مخصوص بهره مند شوند.

ممکن است خانم‌های خانه‌دار تا پیش از عقد قرارداد و ثبت نام بیمه تامین اجتماعی سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، در این صورت سوابق قبلی آن ها به هنگام بازنشستگی محاسبه می‌شود.

بهره‌مندی از امتیازهای مختلف بیمه زنان خانه‌ دار

با ثبت نام بیمه تامین اجتماعی، خانم‌های خانه دار می‌توانند از امتیازهایی همچون:

بیمه از کار افتادگی.
فوت پیش از بازنشستگی و پس از آن ( البته در صورتی که در قرارداد این مسئله قید شده باشد.
بهره مندی از حقوق بازنشستگی پس از پایان مدت زمان قراردا.
استفاده از دفترچه درمانی (در صورت واریز کردن حق سرانه درمان) و… بهره مند شوند.

البته باید به یاد داشت که خانم‌های خانه دار نمی‌توانند از تعهدات کوتاه مدتی همچون: کمک هزینه ازدواج، هزینه روزهای بیماری و ایام بارداری با وجود ثبت نام بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. ولی از سایر امتیازها می توانند بهره‌مند گردند.

با تمامی مزایایی که برای بیمه زنان خانه مطرح شد؛ اما به هر حال، معایبی هم برای آن وجود دارد. بهتر است که قبل از تهیه بیمه‌نامه، این موارد هم در نظر گرفته شوند:

از آنجا که زن خانه دار فعالیت اقتصادی ندارد و همسر وی ممکن است که درآمد بالایی هم نداشته باشد، پرداخت حق بیمه ممکن است که برای همه امکان‌پذیر نباشد.

مبلغ حق بیمه پرداختی بدون بازگشت بوده و امکان دریافت وام یا بازخرید آن وجود ندارد.

مبلغ و مستمری پرداختی بعد از فوت به بازماندگان کم است و بر اساس قانون انحصار وراثت، مقدار این مبلغ تعیین خواهد شد.

شرایط سنی تعیین شده ممکن است که برای همه زنان خانه دار در نقاط مختلف کشور مناسب نباشد. در حقیقت انعطاف‌پذیری زیادی ندارد. بیشتر زنان خانه دار در حال حاضر بالای ۵۵ سال سن دارند. البته امکان بیمه شدن این افراد وجود دارد؛ اما شرایط آن بسیار خاص است.

در خصوص مواردی مانند بارداری، بیماری و حوادث، مبلغی به عنوان تعهد پرداخت نخواهد شد.

زنان خانه‌دار دارای ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند پس از عبور از سن ۵۵ سالگی با این بیمه تامین اجتماعی بازنشسته شده و از این سازمان مستمری دریافت نمایند. بنابراین بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار می‌تواند در زمان بازنشستگی یک سرمایه خوب و مطمئن به شمار آید.

بیمه درمانی برای فرزندان با بیمه زنان خانه دار

در صورتی که شما خانم خانه‌دار هستید و همسر شما نیز پوشش بیمه ای ندارد، می‌توانید با پرداخت حق سرانه درمان، فرزندان خود را بیمه درمانی کنید.

بیمه فرانشیز برای خدمات درمانی بستری به میزان ۱۰ و برای خدمات پزشکی سرپایی ۳۰ درصد می باشد.بنابراین با در نظر گرفتن هر یک از این شرایط، بانوان فاقد شغل هم می‌توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار بهره مند شوند.

میزان مبلغ بیمه زنان خانه ‌دار در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

حق بیمه‌ی زنان خانه‌دار در سال ۱۴۰۱ با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود:

حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱ به مدت یک ماه (۳۱ یا۳۰ روزه) * نرخ انتخابی سهم بیمه شده =میزان مبلغ پرداختی بیمه زنان خانه (حق بیمه) برای یک ماه

البته زنان خانه دار می‌توانند با پرداخت حق بیمه حداقل ۳۱۸ هزار تومان از مزایای بازنشستگی در آخر استفاده کنند. (این مبلغ به روز خواهد شد.)

حداقل دستمزد روزانه را وزارت کار و رفاه اجتماعی و تعاون مشخص می‌کنند. نرخ انتخابی سهم بیمه بسته به خود فرد دارد. از بین سه گزینه ۱۲، ۱۴ و ۱۸ انتخاب خواهد شد که در قسمت قبل به طور واضح توضیح دادیم. سپس این دو عدد در تعداد روزهای یک ماه ضرب می‌شود و مبلغ پرداختی ماهانه مشخص خواهد شد.

اگر خانم خانه‌دار هستید یا مدت زمانی مشغول به کار بوده و حتی سابقه پرداخت حق بیمه هم دارید، می‌توانید به دو صورت حضوری و مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی یا از طریق اینترنت و سایت https://eservices.tamin.ir/ اقدام به ثبت نام کنید.

بعد از ورود به سایت، از طریق منوی بالا، روی «بیمه شدگان» وارد بخش بیمه شدگان خاص شوید و بعد روی انعقاد قرارداد زنان خانه دار و دختران کلیک کنید. بعد از آن می‌توانید ثبت نام کنید.

مدارک لازم برای تهیه بیمه زنان خانه دار

پیش از فرآیند ثبت نام بیمه زنان خانه دار، می بایست مدارک لازم را تهیه کنید که به قرار زیر می باشند:

شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن
کارت ملی و کپی از آن
یک قطعه عکس سه در چهار
پر کردن فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار

پس از تهیه مدارک و مراجعه به یکی از کارگزاری‌های مجاز بیمه‌تامین اجتماعی در شهر محل سکونت خود می‌توانید نسبت به ثبت نام بیمه زنان خانه دار اقدام نمایید.

ضمن این‌که می‌توانید درخواست دفترچه بیمه کنید. برای این‌کار می‌بایست گزینه درمان را انتخاب کنید. در صورتی که سابقه بیمه داشته باشید؛ باید حتما مدت زمان سوابق قبلی خود را به کارگزاری اطلاع دهید. با انجام این فرآیند و انتخاب نوع درصد بیمه به صورت ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصد و آگاهی از مزایای هر یک از آن‌ها فرآیند ثبت نام و تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار را به پیش ببرید.

اگر مایل به تهیه بیمه زنان خانه دار هستید، برای ورود اطلاعات روی لینک زیر کلیک کنید. در اسرع وقت، کارشناسان بیمه دات کام با شما تماس گرفته و مراحل ثبت نام شما در این بیمه انجام خواهد شد:

https://bimeh.com/landings/zananekhanedar/

شاید یکی از سوالات و ابهامات اصلی در خصوص میزان حقوق بازنشستگی زنان خانه دار و چگونگی محاسبه آن‌ها باشد. خانم‌هایی که به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار روی آورده‌اند؛ ضمن استفاده از پوشش های بیمه ای یک چشم به سرمایه گذاری و دریافت حقوق و مستمری پس از پایان بازنشستگی خود دارند. در واقع می‌توانند معیشت خود را در آن برهه زمانی تامین نمایند.

شرایط بازنشستگی بیمه زنان خانه دار به چه صورت است؟

خانم هایی که سن ۴۵ سال دارند و دارای۳۰ سال سابقه هستند
خانم هایی که سن ۵۵ سال را دارد و حداقل ۲۰ سال سابقه دارند
افرادی که دارای سن ۴۲ برای مشمولیت قانون کار با ۲۰ سال سابقه کار
خانم هایی که دارای ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب و در شرایط سخت و زیان آور مشغول به کار هستند.
خانم های دارای ۲۰ سال سابقه، بدون شروط سنی بازنشستگی برای جانبازان
داشتن ۵۵ سال سن و حداقل ۵ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت بیمه
داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی
خانم‌هایی که حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی

خانم‌های دارای ۵۵ سال سن و سابقه پرداخت بیمه بین ۱۰ الی ۲۰ سال می توانند درخواست بازنشستگی کنند. اما مستمری شخص به میزان سنوات پرداخت حق بیمه است. یعنی چیزی بین ۱۰ الی ۲۰ روز. اگر هم حقوق وی از مقدار حداقل پایین تر باشد، امکان افزایش حقوق وجود ندارد.

خانم‌های دارای ۵۵ سال سن با سابقه زیر ده سال با پرداخت حق بیمه سال های باقی‌مانده تا ۱۰ سال امکان بازنشستگی شان با دریافت ده روز حقوق وجود دارد. در این شرایط، میزان حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانه دار از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کمتر است و امکان افزایش آن هم وجود ندارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید کهمیزان حق بیمه زنان خانه دار و حقوق بازنشستگی هر یک از آن ها یکی نیست و بستگی به شرایط مختلف دارد. اصلی ترین مسئله در این راستا درصد حق بیمه پرداختی شما در حین قرارداد می باشد که به صورت ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد می باشد که به ترتیب میزان حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانه دار بسته به شرایط زیر متفاوت خواهد بود:

اگر بیمه شده‌ای با درصد ۱۲ درصد پیش از بازنشستگی فوت کند؛ مستمری به خانواده وی پرداخت نمی شود؛ برعکس، در صورتی که پس از بازنشستگی فوت نماید، خانواده وی از مستمری بیمه شده فوت شده می توانند استفاده کنند.

بیمه‌گزاری که حق بیمه ۱۴ درصد را پرداخت کرده باشد؛ برخلاف مورد بالا هیچ فرقی نمی کند که پیش از بازنشستگی یا پس از آن فوت کرده باشد. در هر صورت مستمری به خانواده وی تعلق می گیرد.

خانواده فرد بیمه شده ای که وی حق بیمه ۱۸ درصد را انتخاب کرده باشد؛ نیز در هر صورت یعنی در صورت فوت قبل و بعد از بازنشستگی فرد بیمه شده می توانند مستمری را دریافت نمایند. افزون بر این مورد فرد بیمه شده ای که حق بیمه ۱۸ درصدی را پرداخت کرده است؛ می تواند از پوشش از کارافتادگی و خدمات درمانی نیز بهره مند شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا