هرمزگانهرمزگان- سردبیر

کاهش نرخ بیکاری با ایجاد و راه‌اندازی مشاغل خرد خانگی

جلیل تراهی گفت: استان هرمزگان با توجه به نرخ بالای بیکاری توجه ویژه‌ای به ایجاد و راه‌اندازی مشاغل خرد خانگی می‌شود و با حرفه‌ای شدن مشاغل سطح بیکاری در استان به تدریج کاهش خواهد یافت.

به گزارش بازارکار، توجه به مشاغل خرد خانگی و صنایع دستی یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در ایجاد اشتغال پایدار برای قشرهای مختلف جامعه است، ایجاد نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات و کالاهای تولید شده توسط فعالان این حوزه نیز می‌تواند به رونق بازار این مشاغل کمک کند.

در همین راستا در استان هرمزگان با توجه به نرخ بالای بیکاری توجه ویژه‌ای به ایجاد و راه‌اندازی مشاغل خرد خانگی می‌شود و با حرفه‌ای شدن مشاغل سطح بیکاری در استان به تدریج کاهش خواهد یافت.

بر همین مبنا و بر همین اساس کمیته امداد استان هرمزگان که یکی از نهادهای خدمات رسان محسوب می‌شود و جمعیت قابل توجهی از خانوارهای کم برخوردار را تحت حمایت دارد برای سال جدید نوع اشتغال‌زایی را تغییر داده و بر ایجاد مشاغل خرد خانگی و توسعه صنایع دستی تکیه کرده است و از روی دیگر نیز برای ایجاد بازار هدف برای این مشاغل، اقدام به راه‌اندازی نمایشگاه عرضه مستقیم کالا کرده است.

در همین زمینه جلیل تراهی مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان در گفت‌وگو با بازارکار به تشریح مجموعه اقدامات این نهاد برای افزایش میزان اشتغال و کاهش بیکاری در استان پرداخت و گفت: در حوزه ایجاد اشتغال دغدغه زیادی داریم و توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت این نهاد را در اولویت قرار داده‌ایم.

وی افزود: یکی از مدل‌های موفق جهانی در توسعه اشتغال، مشاغل خرد خانگی و توجه به صنایع دستی است بر همین اساس علاوه بر ایجاد است مشاغل پیگیر بودیم بازارهای جدید را در استان به وجود بیاریم که برپایی نمایشگاه‌های فصلی می‌تواند کمک شایانی به افراد فعال در این حوزه کند.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان گفت: به همین جهت از ابتدای سال با برنامه ریزی صورت گرفته یک نمایشگاه عرضه محصولات تولیدی در مشاغل خرد خانگی و صنایع دستی را در مرکز استان راه‌اندازی کردیم که بنا بر اظهار غرفه‌داران از سوی مردم استقبال بسیار خوبی صورت گرفت که در رونق بازار این افراد موثر بوده است.

وی تصریح کرد: این استقبال بسیار خوب موجب شد به فکر برنامه‌ریزی برای برپایی نمایشگاه‌ها در دوره زمانی دو ماهه باشیم و اگر مانعی به وجود نیاید در سال جاری هر دوماه یکبار این نمایشگاه‌ها را دایر خواهیم کرد.

تراهی با اشاره به شعار سال و توصیه‌های مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر توسعه اشتغالزیی گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری در استان هرمزگان به دنبال ایجاد اشتغال در سطح وسیع هستیم و به ایجاد زنجیره‌های کشاورزی صنعت و خدمات توجه داریم از همین رو بر مزیت‌های اقتصادی مناطق مختلف استان متمرکز شده‌ایم و مزیت اقتصادی هر منطقه را احصا کردیم تا با توجه به این مزیت‌ها امکان اشتغال را برای مددجویان و سایر افراد متقاضی اشتغال که زیر پوشش این نهاد هم نیستند فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته امکان ارائه تسهیلات به افراد غیرمددجو وجود نداشت اما امسال با رایزنی‌های صورت گرفته این امکان برای تمام افراد وجود دارد که بتوانند از تسهیلات قرض الحسنه ایجاد اشتغال بهره‌مند شوند و در این زمینه ما از آنها حمایت خواهیم کرد.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان گفت: ما علاوه بر مشاغل خرد خانگی، به طرحهای‌ نوین اشتغال‌زا که درآمد خوبی نیز دارد توجه داریم از این چند طرح پرورش شترمرغ و قرقاول، پرورش آبزیان و سایر رسته‌های شغلی را در حال انجام هستیم که می‌تواند کمک شایانی به ایجاد اشتغال و کسب درآمد برای افراد جویای کار باشد.

وی با اشاره به سیاست توانمندسازی خانواده‌ها در کمیته امداد اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم با ایجاد اشتغال پایدار برای مددجویان آنها را به درآمد خوبی برسانیم که از چرخه حمایتی خارج شوند در سال گذشته 2100 خانواده در استان هرمزگان با توانمندسازی از چرخه حمایت خارج شدند که اتفاق مبارکی است و در سال جاری نیز پیش‌بینی می‌کنیم با انجام طرح توانمندسازی و خودکفایی خانواده‌ها، 5 هزار خانوار دیگر نیز از چرخه حمایت خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه خانواده‌هایی که امکان توانمندسازی آنها وجود داشته با‌شد اما از این امکان بهره نبرند تنها در 5 سال از حمایت‌های نهاد کمیته امداد بهره‌مند می‌شوند و سپس از چرخه حمایت خارج می‌شوند افزود: این یکی از سیاست‌هایی است که می‌تواند موجب شود افرادی که توانایی فعالیت دارند از تسهیلات استفاده کرده و برای خود ایجاد اشتغال پایدار کنند.

تراهی با اشاره به اینکه در سال گذشته از طریق هدایت شغلی برای 5600 مددجو ایجاد اشتغال شد گفت: در حوزه راهبری شغلی نیز 180 راهبر شغلی امور تسهیلگری 300 نفر را انجام می‌دهند.

وی میزان تسهیلات اعطایی برای مددجویان و سایر افراد متقاضی دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی را 100 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 7 ساله عنوان کرد و گفت: به کارفرمایان نیز با سقف 2 میلیارد تومان تسهیلات داده می‌شود به شرط آنکه 20 مددجو را جذب کرده و از خدمات قانون کار بهره مند سازند.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان با اشاره به اینکه در سال گذشته 7600 فرصت شغلی با اعطای تسهیلات بانکی به مددجویان ایجاد شد از هدف‌گذاری این نهاد برای افزایش میزان اشتغالزایی خبرداد و گفت: برای سال جاری برنامه‌ریزی شده است که بیش از 19 هزار فرصت شغلی برای مددجویان و افراد متقاضی غیر مددجو ایجاد شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا