کردستانکردستان- سردبیر

بازگشایی مرز «سیف» مهم‌ترین مطالبه مردم سقز

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، بازگشایی مرز سیف و ایجاد گمرک را مهم‌ترین مطالبه مردم شهرستان سقز عنوان کرد.

خالد فرجیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: کردستان با دارابودن بیش از 220 کیلومتر مرز مشترک با عراق و منابع غنی و بکر در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، ظرفیت بالقوه‌ای برای توسعه روابط تجاری با کشورهای خارجی دارد.
وی افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی با درک موقعیت استراتژیک این استان همواره در راستای ایجاد بسترهای توسعه و آبادانی آن گام برداشته که از جمله می‌توان به تاسیس معبر مرزی تحت عنوان بازارچه سیف در شهرستان سقز اشاره کرد.
فرجیان خاطرنشان کرد: بازارچه سیف سقز بر اساس مصوبات دولت در سال 73، بنابر پیشنهاد وزارت بازرگانی وقت و به استناد ماده 23 قانون مقررات صادرات و واردات ایجاد شد، از سال 75 عملیات زیربنایی آن شروع و در سال 77 با موافقت شورای عالی امنیت ملی فعالیت خود را شروع کرد.
به گفته این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، این بازارچه بعد از 15 سال فعالیت و با وجود سرمایه‌گذاری کلان بخش‌های دولتی و خصوصی و قرار گرفتن در فهرست مرزهای مجاز زمینی و اختصاص سهمیه‌های ارزی متاسفانه از سوم اسفندماه 91 فعالیت این بازارچه متوقف شده است.
وی ادامه داد: شهرستان سقز در سنوات گذشته دارای اداره گمرک مستقل بود اما امروز هیچ اثری از این نهاد به چشم نمی‌خورد و فعالین اقتصادی برای انجام برخی امورات گمرکی به شهرهای سنندج و بانه و مریوان مراجعه می‌کنند.
فرجیان عنوان کرد: این موضوع در شرایطی اتفاق افتاده که بخش بزرگی از بازار هدف اقلیم کردستان عراق از دست تجار ایرانی خارج شده و این پدیده موجب از بین رفتن فرصت‌های متعدد و به چالش کشیده شدن روند توسعه این شهرستان شده و مردم عادی و فعالان بازرگانی سقز برای تامین معیشت و ادامه فعالیت تجاری به سایر مرزهای کشور مراجعه می‌کنند.
وی ادامه داد: شهرستان سقز با جمعیتی بالغ بر 350 هزار نفر، 3 تعاونی مرزنشین با 27 هزار نفر عضو، قرارداشتن در موقعیت کلیدی شمال – جنوب و دارا بودن 65 کیلومتر مرز مشرک با عراق، محروم از داشتن معبری تجاری و گمرکی است که سال‌هاست مردم، نهادها و تشکل‌های صنفی و نمایندگان مجلس پیگیر حل مشکلات مذکور هستند اما تا کنون این تلاش‌ها بی‌نتیجه مانده است.
فرجیان اظهار داشت: عموم مردم سقز اعم از اصناف، بازاریان، مدیران واحدهای تولیدی، بازرگانان، اعضای تعاونی مرزنشینان، پیله‌وران و سایر تشکل‌های صنفی خواستار بازگشایی مجدد مرز سیف و ایجاد اداره گمرک در این شهرستان هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا