مازندرانمازندران- سردبیر

تولید کنندگان نمونه کشاورزی مازندران تجلیل شدند

همزمان با ششمین روز از هفته جهاد کشاورزی امروز پنجشنبه ۱۰۱نفر از برترین های تولید کنندگان بخش‌های مختلف کشاورزی استان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تعاون روستایی کشور ، استاندار و و مدیران جهاد کشاورزی مازندران تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار بازار کار به نقل از خبرگزاری ایرنا ، بر اساس آمار رسمی معاونت ترویج جهاد کشاورزی مازندران ۱۳ نفر از برترین های کشاورزی به عنوان کشاورزان نمونه ملی و ۸۸نفر نیز نمونه استانی هستند، این کشاورزان در بخش دام و طیور ، شیلات، صنایع و مکانیزاسیون، منابع طبیعی، آب و خاک، زراعت و باغبانی بهترین مدیریت ، عملکرد و بهره وری را داشتند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این مراسم با اظهار این که همچنان اختلاف و شکاف تولید در تولیدات محصولات کشاورزی بالا است، گفت: به طور یقین با استفاده از فناوری های نوین می توانیم این شکاف را از بین ببریم ، امروز شکاف تولید را در واحد سطح را می توانیم با مهارت افزایی کشاورزان و فعالیت های دانش بنیان از بین ببریم.
حسن عنایتی با تاکید بر این نکته که اقتصادی شدن کشاورزی مازندران برای حفظ زمین این خطه ضروری است ، افزود: امنیت غذایی و آرامش بخشی به بازار محصولات کشاورزی در مازندران نیز باید در حمایت از تولید کنندگان بیشتر شود و همسو با این رویکرد وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم به این موارد توجه ویژه دارند.
وی ادامه داد: مطمئنا با دلگرمی تولید کنندگان می توانیم امنیت غذایی ملی را در این خطه تضمین کنیم و یکی از راهکار های مهم در حمایت از تولید کنندگان محصولات کشاورزی در این استان ،صادرات محصولات کشاورزی به بازار های خارجی کشورهای همسایه است .
عنایتی همچنین صنایع تبدیلی کشاورزی را مهم ترین عامل برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده تولیدات کشاورزی مازندران دانست و بیان داشت: در این خصوص دولت با اختصاص تسهیلات کم بهره در کنار کشاورزان است.
استان مازندران با تولید ظرفیت ۷۲ نوع از تولیدات محصولات کشاورزی به مقدار هفت میلیون و ۵۰۰هزار تن ،حدود ۱۱درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
مازندران دارای ۴۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است. طبق آمار رسمی هر ساله به طور متوسط ۲۱۵ هزار هکتار از زمین های کشاروزی مازندران زیر کشت برنج می رود و این استان با تامین بیش از ۴۲ درصد برنج سفید کشور ، رتبه اول را دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا