آموزش و مهارتاقتصادی و بازار سرمایهلرستانلرستان- سردبیر

۵۰۰۰ فرصت شغلی در گرو تکمیل زنجیره صنعت زنبورداری لرستان است

۵۰۰۰ فرصت شغلی در گرو تکمیل زنجیره صنعت زنبورداری لرستان است.

به گزارش خبرنگار بازار کار لرستان و به نقل از تسنیم، شرایط اقلیمی و تنوع پوشش گیاهی مناسب در مراتع کوهستانی استان لرستان زمینه ایجاد یکی از پتانسیل‌های مهم  تولید عسل طبیعی را فراهم کرده، به‌طوری‌که در گروه 10 استان برتر تولید عسل در کشور محسوب می‌شود.

زنبورستان‌های لرستان براساس آخرین سرشماری عمومی این استان دارای 3 هزار و 400  نفر زنبوردار با تعداد 342 هزار  فروند کندوی مدرن است و میزان 2 هزار و 900  تن عسل طبیعی تولید کرده‌اند.

ارزش ریالی و اقتصادی عسل و سایر محصولات کندویی سهم قابل‌توجهی در تولیدات بخش کشاورزی لرستان دارد و بیش از 232 میلیارد ریال است، اما علی‌رغم این تاثیر زیاد در طول سالیان مختلف توجه چندانی به این صنعت نشده‌است.

امروزه از زنبور عسل برای تولید محصولاتی چون گرده گل، ژل رویال، موم، بره موم، زهر زنبورعسل استفاده می‌شود. این فرآورده‌ها علاوه بر این‌که به‌عنوان مواد غذایی و کمک غذایی باارزش شناخته شده‌است، در مصارف مهم دیگری از جمله درمانی، بهداشتی، آرایشی و… نیز نقش فزاینده‌ای دارند و ارزش اقتصادی بالاتری نسبت به عسل دارند.

در حال حاضر اتحادیه تعاونی زنبورداران لرستان با تعداد 8 تشکل تعاونی زنبورداران به‌صورت شهرستانی و 8 کارگاه و کارخانه در زمینه بسته‌بندی عسل با ظرفیت 550 تن، کندوسازی22 هزار کندو و 50 تن آج موم فعال هستند که می‌توانند سهم مؤثری در ایجاد زنجیره ارزش زنبورداری و اتصال به برندهای بین‌المللی داشته باشند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا