پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگزارش

گزارش بازارکار از نخستين رويداد دانش بنياني در رشته هاي زمين شناسي؛ بررسي چالشها و راهکارهاي اشتغال رشته هاي علوم زمين

نخستين رويداد بررسي چالشها و راهکارهاي اشتغالزايي دانش بنيان در علوم زمين با حضور معاون فناوري و نوآوري وزارت علوم، رئيس دانشگاه خوارزمي، معاون اکتشاف مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران، رييس هيات مديره انجمن ژئوفيزيک ايران و جمعي از اساتيد و دانشجويان رشته هاي علوم زمين از سراسر کشور در پرديس کرج دانشگاه خوارزمي برگزار شد. در اين رويداد يک روزه اساتيد و دانشجويان ضمن ارائه ديدگاههاي خود با مهارت ها و تکنيکهاي تيم سازي و نيز دستاوردهاي حوزه دانش بنيان در علوم زمين آشنا شدند.

در مرحله اول اين طرح 30 هزار دانشجو وارد عرصه کارآفريني مي شوند
معاون فناوري و نوآوري وزارت علوم با تاکيد بر اينکه بايستي توليد در کشور را مبتني بر نياز اشتغال آفرين و دانش بنيان دنبال کنيم، گفت: بيش از 40 درصد بيکاران در کشور از فارغ التحصيلان دانشگاهي هستند.
دکتر علي خيرالدين روز پنجشنبه در رويداد بررسي چالش ها و راهکارهاي اشتغالزايي دانش بنيان در علوم زمين که در پرديس کرج دانشگاه خوارزمي برگزار شد، به صورت آنلاين حضور يافت و افزود: متاسفانه تعداد متقاضيان پذيرش در پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد رو به کاهش است که دليل آن عمل نکردن به ماموريت ها در بخش کارآفريني و نوآفريني در شتاب دهنده ها مي باشد.
وي افزود: بايستي در دانشگاه ها و مراکز علمي، ابتدا مراکز کارآفريني و نوآوري و سپس مراکز رشد و پس از آن پرديس فناوري و نوآوري ايجاد شود.
خيرالدين تصريح کرد: در آينده اي نزديک پرديس فناوري و نوآوري در دانشگاه خوارزمي ايجاد خواهد شد و بعد از دو سال پارک علم و فناوري نيز را در اين دانشگاه براي ايجاد بستر اشتغال راه اندازي خواهد شد.
وي با بيان اينکه نخستين پرديس فناوري و نوآوري در دانشگاه يزد ايجاد شده، گفت: ترويج کارآفريني بستر مناسبي براي اشتغال و فرهنگ سازي در اين بخش است که براي اين منظور طرح ملي ترويج کارآفريني را دنبال مي کنيم.
معاون وزير علوم افزود: در مرحله اول اين طرح 30 هزار دانشجو وارد عرصه مي شوند که با پرداخت يک ميليون تومان در دوره هاي کارآموزي آن وارد مي شوند و در فاز بعدي پنج ميليون براي کارآفريني پرداخت مي شود که تورهاي کارآفريني در اين فاز برگزار مي شود تا دانشجويان، مديران و کارشناسان در حوزه فناوري با دستاوردهاي شرکت هاي دانش بنيان آشنا شوند ضمن اينکه انتقال تجربه هم صورت مي گيرد.
وي با بيان اينکه در اين رويداد تمام نقش آفرينان زيست بوم فناوري و نوآوري ديده مي شوند، افزود: اشتغال آفريني مهمترين بخش کار ماست که طرح هاي مختلفي را در دست اقدام داريم.
وي تصريح کرد: براي اشتغال فارغ التحصيلان بيکار دانشگاهي بايد به صورت تخصصي کار شود که چه قدمي براي آن ها مي توان برداشت.
دانشجويان و اساتيد به دنبال مساله يابي و حل مسايل جامعه
رييس دانشگاه خوارزمي نيز در اين رويداد گفت: اتفاقات مهم و ارزشمندي در فرهنگ دانشگاهي در حال رخ دادن است و برگزاري اين رويدادها جزيي از اين فرهنگ سازي است زيرا هم اساتيد، دانشجويان و کارکنان وارد فضاهايي مي شوند که بعد از آموزش و پژوهش به دنبال مساله يابي و حل مسايل جامعه هستند که بسيار ارزشمند است.
عزيزاله حبيبي افزود: حرکت هايي از اين نمونه نشان مي دهد دانشگاه زنده و پويا است و دانشجويان در تمام مقاطع آمادگي دارند در اين وطن خدمت کنند و دانسته ها و آموخته هاي خود را در خدمت جامعه به کار گيرند.
وي اظهار داشت: از جمله مزاياي برگزاري اين رويداد اين است که اين مجموعه فعاليت ها ديگر تک فعاليت و منفرد و شخصي نيست بلکه جريان سازي است که دانشجويان و اساتيد را به دنبال خود مي آورد و هم مراکز پژوهشي را به خط مي کند ضمن اينکه مراکز صنعتي نيز اثرات اين فعاليت ها را در بهبود توليد و عملکرد خود و بهره وري خود به عينه مشاهده مي کنند.
حبيبي ابراز اميدواري کرد که اين رويداد ها آغاز حرکتي براي دانشجويان باشد که سدشکني کنند و علم و تخصص و توان خود را براي آسايش مردم به کار گيرند.
70 درصد دکل هاي حفاري نفت در داخل کشور توليد مي شود
معاون اکتشاف مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد: تا 30سال پيش 90 درصد دکل هاي حفاري نفت کشور وارداتي بود که اکنون 70 درصد اين دکل ها در داخل توليد مي شود.
بهمن سليماني افزود: تلاش ها براين است تا تمام دکل هاي حفاري با کمک شرکت هاي دانش بنيان در داخل کشور ساخته شود.
وي با بيان اينکه مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران 10 پروژه بزرگ را به دانشگاه هاي کشور سپرده است، گفت: امروز از ظرفيت برخي نهادها مانند ستاد اجرايي فرمان امام (ره) در بخش صنعت نفت استفاده مي شود.
معاون اکتشاف مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران اظهار داشت: بايستي به ايده هاي فناورانه و ابداعات بها داده شود و انگيزش هاي پيشرو و همه افراد در دانش بنيان ها بايد خلاق باشند که اگر نباشند دانش بنيان نيستند ضمن اينکه شرکت هاي دانش بنيان از راه هاي جديد براي فعاليت استفاده کنند و از فعاليت هاي کلاسيک خارج شوند.
حوزه علوم زمين و اشتغالزايي به يک مساله ملي تبديل شود
رييس دانشکده علوم زمين دانشگاه خوارزمي نيز در نشست تخصصي بررسي چالش ها و فرصت هاي اشتغالزايي دانش بنيان در علوم زمين گفت: امسال، سال علوم پايه از طرف يونسکو و سال توليد، اشتغال آفرين و دانش بنيان از سوي رهبر معظم انقلاب نامگذاري شده که به همين دليل تصميم گرفتيم اين رويداد را برگزار کنيم.
محمد نخعي اظهار داشت: بايستي بدانيم چرا دولت براي درياچه اروميه هفت هزار ميليارد تومان بودجه گذاشت ولي براي هامون کاري نکرد و چرا گرد و خاک خوزستان تبديل به يک مساله ملي شد و بعد از چند سال مطرح شد؟
نخعي گفت: بايد بدانيم در حوزه علوم زمين و اشتغالزايي چگونه مشکل اشتغال را به يک مساله ملي تبديل کنيم که در دولت و مجلس به آن اهميت دهند و چرا استاديوم رفتن خانوم ها مساله شده ولي اين گونه مسائلي که تضاد منافع است مطرح نمي شود.
وي افزود: بايد بدانيم که چگونه مساله اشتغالزايي به يک مساله ملي تبديل شود و بايد کاري کنيم بتوانيم کافه اشتغالزايي علوم زمين در کل کشور به وجود آيد.
وي با بيان اينکه ايجاد اين کافه ها مهمترين بخش رشد يک کشور است، تصريح کرد: در فضاي مجازي گفته شده که سوييس بعد از جنگ جهاني براي بازسازي کشورش کتابخانه توليد کرد که پس از چند سال اکنون نتيجه اش ديده مي شود و يک کشور صلح جو است و در شرايطي که 46 کشور با هم درگير هستد حافظ منافع آن ها سوييس است.
رييس دانشکده علوم زمين دانشگاه خوارزمي گفت: بايستي با ايجاد مساله در کشور به دنبال رفع مشکلات باشيم.
پژوهشگاه ها نبايد وابسته به دستگاه هاي اجرايي کشور باشند
رييس هيات مديره انجمن ژئوفيزيک ايران با بيان اينکه مراکز اجرايي و تصميم گيري کشور خودشان را رقيب دانشگاه ها مي دانند، گفت : طبق بررسي هاي علمي نبايد پژوهشگاه ها وابسته به دستگاه هاي اجرايي کشور باشند.
دکتر محمدرضا حاتمي در اين رويداد افزود: اقتصاد کشور به علت واردات محور بيمار است و اين امر منجر به افزايش بيکاري در کشور شده است.
حاتمي با بيان اينکه در دانشگاه ها تکنيک محور نيستيم و وسايل آزمايشگاهي کمي در دانشگاه ها داريم، گفت: بايد به دنبال راه حل مناسبي براي برون رفت از اين وضعيت باشيم.
وي با بيان اينکه فعاليت دانش بنيان ها توليد را به صرفه و هزينه ها را کاهش مي دهد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر موضوع اشتغال نيز تاکيد دارند و بايستي مشکل کشور و عيوب را شمارش کرد که براي آن به دانش فني نياز داريم.
وي بحث در موضوع دانش بنيان را نيازمند تمرکز بر دانش فني دانست و گفت: نگاه کشور به موضوع دانش بنيان دير پرداخته شده و بايستي زماني به سمت دانش بنيان ها مي رفتيم که تحصيلات تکميلي در کشور آغاز شد که به حدود 30 سال پيش برمي گردد.
حاتمي با اشاره به اينکه دانش فني بر اساتيد دانشگاهي و جوانان تکيه دارد، افزود: در تمام دنيا دانش فني بر دانشجويان تحصيلات تکميلي تکيه دارد و اين 2 بخش در کشور ما فراهم است به طوريکه اکنون دانشگاه تهران 2 هزار و 100 عضو هيات علمي و 500 نفر نيز خوارزمي دارد که عدد کمي نيست و تمام اين ها مغزهاي متفکري هستند که مي تواند اتاق فکر کشور را در موضوعات مختلف تشکيل دهد.
رييس هيات مديره انجمن ژئوفيزيک ايران ادامه داد: مشکل اينجاست که به دانشمندان متکي نيستيم و براي آن ها خوب طراحي نکرده ايم و تا زمانيکه کارهاي ما در مسايل عميق نباشد و در خصوص موضوع عميق نگاه نکنيم نمي توانيم در اينجا براي خودمان فرمولي بنويسيم.
وي گفت: بيش از 30 سال است که تحصيلات تکميلي داريم و بهترين هاي مغزهاي جوانان اين کشور را مي گيريم و به دانشگاه هاي برند مي آوريم و بعد شاگرد اول هاي آن ها آينده اي براي خود نمي بينند که پرواز مي کنند.
وي ارتباط دانشگاه با صنعت را يکي از مشکلات برشمرد و افزود: در کجاي وزارت خانه ها و صنايع دفتر ارتباط با دانشگاه ها وجود دارد و اگر قرار است مغز متفکر کشور دانشگاه ها باشند اين تابلوها در وزارتخانه ها کجا هستند.
حاتمي تصريح کرد: وقتي وزارتي مثل نفت اين ارتباط را ندارد از شرکت هاي خارجي استفاده مي کند و خدمات و کالا را از خارج مي خرد و نيازي به دانشگاه ها در خود نمي بيند.
وي تاکيد کرد: اگر قرار است وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري سر جاي خود باشد بايد تمام مراکز دولتي دانشگاه ها را به رسميت بشناسند.
وي افزود: توليد دانش فني سرمايه گذاري مي خواهد و اگر قرار است يک کار ملي صورت بگيرد بايد به دانشگاه ها اعتماد کرد و پارک هاي علم و فناوري و پژوهشگاه هاي استاني به دانشگاه ها وابسته باشند و اگر اين مجموعه ها را به رسميت نشناسيم متاسفانه اين کار عملي نخواهد شد.
به گزارش بازارکار، رويداد بررسي چالش ها و فرصت هاي اشتغال زايي دانش بنيان در علوم زمين با مشارکت دانشکده علوم زمين دانشگاه خوارزمي، شتابدهنده تواناتک و مرکز رشد و احدهاي فناوري دانشگاه خوارزمي به صورت يک پنل و نشست تخصصي برگزار شد؛ متخصصان از دانشگاه ها، انجمن هاي علمي و شرکت هاي بزرگ صنعتي نظير شرکت ملي نفت ايران ، صنايع معدني و آب که در حقيقت شاخه هاي مختلف علوم زمين را پوشش مي دهند دور يک ميز به تبادل نظر پرداختند.
همچنين با هماهنگي هاي انجام شده با دانشگاه هاي کشور که رشته هاي علوم زمين را تدريس مي نمايند، نزديک به 40 دانشجوي ممتاز به شکل حضوري در اين رويداد حضور يافتند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا