کردستان

برای ایجاد دانشگاه بین‌المللی در کردستان تلاش می‌کنیم / توزیع ناعادلانه بودجه پیگیری می‌شود

ایسنا/کردستان عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به نسبت جمعیت دانشجویان و میزان بودجه دانشگاه کردستان، عنوان کرد: این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد چراکه نوعی بی عدالتی است و باید جبران شود.

حجت الاسلام دکتر علیرضا سلیمی، در نشست با روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری استان کردستان، اظهار کرد: طبق قانون برنامه باید بیش از 50 درصد از دانشگاه‌های کشور به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای حرکت کنند اما هنوز فاصله معناداری با هدف تعیین‌شده داریم.
وی افزود: دانشگاه‌ها در تولید علم موفق بوده‌اند اما این گام اول است و علم تولیدشده باید تبدیل به فناوری و تجاری سازی شود اگر این مشکل حل شود، بسیاری از مسائل دانشگاه‌ها حل خواهد شد.
عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به نسبت جمعیت دانشجویان و میزان بودجه دانشگاه کردستان، عنوان کرد: این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد چراکه نوعی بی عدالتی است و باید جبران شود.
وی با اشاره به اینکه استان کردستان در حوزه علم و دانش پیشرفت‌های خوبی داشته است و تعداد مراکز دانشگاهی در این استان در سطح بالایی است، اعلام کرد: علیرغم پیشرفت‌های موجود با توجه به ظرفیتی که در استان وجود دارد، دانشگاه‌های استان می‌توانند گام‌های بلندتری را در حوزه علم برداشته و موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.
حجت الاسلام سلیمی عنوان کرد: جمعیت استان و شرایط جغرافیایی و آب و هوایی می‌تواند موجب ایجاد یک پایگاه علمی مطرح نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح منطقه باشد و همچنین همجواری با کشورهای عراق و ترکیه می تواند در این راستا کمک‌کننده باشد.
وی دانشگاه را منشاء ایجاد تحول دانست و افزود: تعداد بالای دانشجویان خارجی در استان، توریسم پزشکی و … ظرفیت‌های ویژه‌ای هستند که در همه استان‌ها وجود ندارد و باید از آنها به عنوان فرصت بهره گرفت.
حجت الاسلام سلیمی با اشاره به ضرورت ایجاد دانشگاه بین‌الملل و دانشگاه صنعتی در کردستان، از پیگیری این مسئله و تلاش برای اجرایی کردن آن خبر داد.
وی ضمن پاسخگویی به موارد مطرح شده از سوی روسای دانشگاه‌های استان، از همکاری مجلس برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی استان خبر داد و یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با اقدامات انجام شده توسعه نامتوازن دانشگاه‌ها را برطرف و فاصله‌ها را کاهش دهیم.
عملکرد دانشگاه کردستان در جذب دانشجویان بین‌الملل بسیار عالی است/ فعالیت ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور
همچنین حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در نشست با دانشجویان بین‌الملل دانشگاه کردستان، با بیان اینکه قدمت دانشگاه کردستان نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور کمتر بوده، اظهار داشت: عملکرد دانشگاه کردستان در جذب دانشجویان بین‌الملل بسیار عالی بوده و این در حالیست که دانشگاه کردستان جوانتر از سایر دانشگاه‌های مطرح کشور بوده و این امیدوارکننده است.
حجت الاسلام سلیمی افزود: تحصیل ۸۰۰ دانشجوی بین‌الملل در این دانشگاه نشان دهنده تلاش شبانه‌روزی مسئولین و اساتید دانشگاه کردستان بوده و همچنین میزان بالای مقالات علمی، نخبگان و دانشمندان مطرح در دنیا گویای کیفیت آموزش در این دانشگاه است.
عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد تولید علمی ایران در مقایسه با سایر کشورها، تصریح کرد: رشد تولید علمی ایران از میانگین جهانی بالاتر بوده و در کشورهای منطقه نیز همواره رتبه‌های اول و دوم را در بسیاری رشته‌ها به خود اختصاص داده است.
وی عنوان کرد: فعالیت ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان در رشته‌های پزشکی، نانو، بیوتکنولوژی، پرتاب ماهواره و سلول‌های بنیادی جزو رتبه‌های اول تا پنجم در دنیا بوده و قطعا در آینده نزدیک بیش از گذشته خواهد درخشید.
در ادامه این نشست دکتر رحمت صادقی با اشاره به توسعه رشد سریع بُعد بین‌المللی‌سازی دانشگاه کردستان افزود: خوشبختانه همکاران حوزه روابط بین‌الملل، اساتید، کارمندان و دانشجویان رابطه بسیار دوستانه با دانشجویان بین‌الملل دارند و ما تک تک دانشجویان خارجی را تا زمان فارغ‌التحصیلی همراهی می‌کنیم و تا حد امکان مشکلاتشان را رفع خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه کردستان تصریح کرد: حضور دانشجویان بین‌الملل برای کشور منشاء خیر و برکت بوده و از جنبه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برای کشور ایران و استان کردستان بسیار ارزشمند خواهند بود.
وی همچنین افزود: استان کردستان به عنوان یه شهر فرهنگی ظرفیت این را دارد که به یک شهر توریستی-علمی تبدیل شده و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از این ظرفیت عالی استفاده کند.
مدیر امور بین‌المللی دانشگاه کردستان نیز در ادامه افزود: بحث بین‌المللی‌سازی مهمترین شاخص برای توسعه دیپلماسی علمی کشور است و همواره جزو سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.
دکتر شفیعی افزود: بین‌المللی‌سازی را می‌توان به دو شیوه توسعه داد یکی بین‌المللی‌سازی در خانه و دیگری بین‌المللی‌سازی در خارج از خانه که هرکدام از این موارد شاخصه‌های مختلفی داشته و دانشجویان بین‌المللی جزو دسته اول بوده و باید به صورت ویژه به آنها نگاه کرد.
وی تصریح کرد: اقدامات بسیاری در این زمینه‌ها صورت گرفته و دانشگاه کردستان در سال‌های گذشته جزء دانشگاه‌های پیشرو بوده است و بیش از ۶۰ دانشجو را به کشورهای مختلف اعزام کرده و در جذب گرنت‌های بین‌المللی جزو موفق‌ترین دانشگاه‌های کشور است.
مدیر امور بین‌المللی دانشگاه کردستان عنوان کرد: دانشگاه کردستان از سال ۹۴ با جذب ۸ دانشجوی خارجی بحث بین‌المللی‌سازی را با حمایت‌های هیأت رئیسه دانشگاه کردستان آغاز کرده و اکنون بیش از ۷۰۰ دانشجوی خارجی از ۸ ملیت مختلف در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا