آذربایجان شرقیآذربایجان شرقی-سردبیر

آماده ایجاد بستر مناسب برای ورود دانشگاهیان به حوزه صنعت دانش‌بنیان هستیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت ارتباط دو سویه اساتید و دانشجویان با حوزه صنعت اظهار کرد: بدون تردید با ورود دانشگاهیان به حوزه صنعت سطح فناوری محصولات ارتقا می یابد که در این زمینه آماده ایجاد بسترهای مورد نیاز هستیم.

به گزارش بازار کار، صابر پرنیان در سمینار نقش دانشگاه در توانمندسازی صنایع با رویکرد تولیدات دانش‌ بنیان گفت: زمانی که سهم دانش در تولید و ارائه خدمات افزایش یابد یعنی به مرحله تولید محصولات دانش بنیان دست یافته ایم.
وی با بیان این که باید فضای اقتصادی و صنعتی استان را بشناسیم، ادامه داد: ما نتوانسته ایم ارتباط بین صنعت و دانشگاه را به معنای ارتباط برد – برد ایجاد کنیم ؛چراکه دانشگاه و صنعت هر دو عمدتا به صورت مجزا فعالیت می کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که در حال حاضر آذربایجان شرقی در بسیاری از رشته صنعت ها در کشور بی نظیر است، گفت: استان در حوزه های مختلف نیازهای زیادی دارد که باید در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شود.
پرنیان تاکید کرد: آذربایجان شرقی در حوزه فولاد رتبه سوم کشور را دارد که در این زمینه برای تولید فولاد در حوزه دانش بنیان نیازمندی‌های ویژه ای وجود دارد.
وی افزود: برای ارتقای محصولات در حوزه صنایع لوازم خانگی می توانیم اقدامات دانش بنیان زیادی انجام دهیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این‌که در حوزه شیرینی و شکلات پایتخت کشور هستیم، افزود: در حوزه های کفش، چرم و صنایع برق و الکترونیک اقدامات خوبی انجام شده است.
وی با اشاره به نیاز حوزه های مختلف ماشین سازی و قطعه سازی برای ارتقای محصولات دانش بنیان اظهار کرد: در حوزه خودروهای تجاری رتبه اول کشور را داریم که با حمایت از این صنایع و ارتباط دو سویه دانشگاه و واحدهای صنعتی تعاملات خوبی در حوزه دانش بنیان شکل خواهد گرفت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: آذربایجان شرقی از لحاظ ذخایر معدنی در رتبه نخست کشور قرار دارد.

پرنیان با بیان این‌که دانشگاه باید به حوزه اقتصاد و تولید ورود پیدا کند، گفت: صنعتگران و تولیدکنندگان باید به صورت مستمر در دانشگاه حضور داشته باشند و اسایتد و دانشجویان نیز در حوزه صنعت قرار گیرند تا این ارتباط به اندازه ای نزدیک و اثربخش شود که شاهد افزایش تولید ثروت در استان باشیم.
وی ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی آذربایجان شرقی را بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که فعالان اقتصادی بخش خصوصی در استان حرف اول را می زنند، بنابراین آماده هستیم برای ایجاد فضاهای عملی، حمایت از تولید دانش بنیان و ارتقای سطح فناوری محصولات واحدهای صنعتی بسترهای مورد نیاز را فراهم کنیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: 90 درصد مراجعه کنندگان فعالان اقتصادی برای توسعه و سرمایه گذاری است یعنی این انگیزه در استان وجود دارد بنا بر این باید این بستر مهیا شود.
پرنیان افزود: در استان واحدهای کوچکی فعالیت می کنند که کیفیت محصولات تولید شده خیلی بهتر از کیفیت محصولات مشابه خارجی است.
وی فضای ورود اساتید، دانشجویان و جوانان را به حوزه صنعت و اقتصاد مهیا دانست و گفت: آذربایجان شرقی می تواند به عنوان قطب تولید، اقتصاد و صادرت مطرح شود که امیدواریم این امر با ورود جوانان به حوزه های دانش بنیان محقق شود.
لازم به ذکر است؛ سمینار نقش دانشگاه در توانمندسازی صنایع با رویکرد تولیدات دانش‌ بنیان با مشارکت سازمان صمت و دانشگاه پیام نور استان برگزار شد که بررسی نقش واحدهای تحقیق و توسعه در اقتصاد دانش‌ بنیان، توسعه تولیدات دانش‌ بنیان و رشد اشتغال‌آفرینی از محورهای این سمینار بود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا