آموزش و مهارتپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی: صنعت IT نزدیک به ۵۰۰ هزار فرصت شغلی دارد

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر در صنعت IT نزدیک ۵۰۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد اما متخصص لازم در این زمینه به این اندازه تربیت نشده است. برای مدیریت این شرایط طرحی نمادین با عنوان نخلستان تهیه شده که هدف آن اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلانی است که رشته آن‌ها مورد تقاضای بازار نیست.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر در صنعت IT نزدیک ۵۰۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد اما متخصص لازم در این زمینه به این اندازه تربیت نشده است. برای مدیریت این شرایط طرحی نمادین با عنوان نخلستان تهیه شده که هدف آن اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلانی است که رشته آن‌ها مورد تقاضای بازار نیست.
غلامحسین حسینی‌نیا امروز، در مراسم رونمایی از هفت محصول شرکت‌های دانش‌بنیان که در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در ساختمان پست مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: تکنولوژی ICT قادر به ایجاد یک تحول عظیم در اقتصاد کشور خواهد بود. اگر ایران نتواند همگام با این تکنولوژی رو به جلو حرکت کند، هیچگاه شاهد بهبود وضعیت موجود در کشور نخواهیم بود. به همین دلیل اهمیت و توجه ویژه به فعالیت‌های ICT از مهم‌ترین مسائلی است که به یک نگاه ویژه نیاز دارد.
وی افزود: در حال حاضر میان سازمان آموزش فنی حرفه‌ای کشور و پارک‌های علم و فناوری فاوا تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر بررسی و توجه به مباحث اشتغال‌آفرین دانش‌بنیان در ۱۰ استان منعقد شده است. امید است که با این تفاهم‌های و همچنین همیاری و همراهی مردم و مسئولان ذی‌ربط شاهد بروز تحولات و اتفاقات مثبت در کشور باشیم.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به توسعه بخش خصوصی باور دارد
محمدامین آقامیری، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم گفت: فعالیت‌های علمی و فناوری قادر به تغییر وضعیت کشور در بهترین شرایط موجود و دستیابی به پیشرفت است. وزارت ارتباطات به توسعه بخش خصوصی باور دارد و برای تحقق آن از تمام تلاش خود بهره‌گیری می‌کند.
وی اضافه کرد: برای این منظور اولویت‌هایی نیز تعیین شده که طبق این اولویت‌بندی‌ها حمایت و پشتیبانی‌های از بخش خصوصی به صورت ویژه‌تری دنبال می‌شود. ظرفیت مطلوب مشهد از لحاظ جغرافیایی موجب شده هر اقدامی که باعث توسعه صادرات در حوزه ICT شود، برای ما در اولویت قرار گیرد.
آقامیری ادامه داد: بومی‌سازی تجهیزات نیز از دیگر مسائلی است که در صورت مطرح شدن از جانب فعالان این حوزه تحت پوشش و حمایت وزارتخانه قرار خواهد گرفت. همچنین با توجه به ظرفیت‌های خوبی که براب اشتغال‌زایی در زمینه IT وجود دارد، به تمام امورات مرتبط به این حوزه نیز توجه ویژه خواهد شد. توسعه و هوشمندسازی ICT و نفوذ آن در صنایع نیز از دیگر اولویت‌هایی است که تحت پشتیبانی وزارت ارتباطات قرار خواهد گرفت.
وزارت علوم از ورود نهادهای تخصصی به حوزه‌های IT استقبال می‌کند
بهنام طالبی، معاون سیاست‌گذاری دفتر فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم بیان کرد: وزرات علوم بابت ورود جدی نهادهای تخصصی به حوزه‌های IT بسیار خشنود است. بخش پژوهش و فناوری وزات علوم به دلیل گستردگی مباحث موجود در این زمینه از معاونت پژوهشی تفکیک و زیر مجموعه معاونت فناوری شد.
وی با بیان اینکه طی پنج سال اخیر علی‌رغم فعالیت ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور نرخ متقاضیان فعالیت در این پارک‌ها با یک روند کاهشی مواجه شده، تصریح کرد: سیستم حمایتی کشور از مسائل مرتبط با علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان به اندازه‌ای که نیاز است، پشتیبانی نمی‌کند و تنها شرکت‌های دانش‌بنیانی که TRL بیش از چهار میلیون دارند، تحت حمایت‌های ویژه قرار می‌گیرند.
طالبی از اجرایی شدن طرح ملی ترویج کارآفرینی در دانشجویان با هدف پیاده‌سازی عدالت آموزشی نیز خبر داد.
سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نقطه تعامل بخش خصوصی و بخش دولتی
سیدحسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: خوشبختانه طی مدت اخیر با همکاری‌های پارک‌های علم و فناوری شاهد دستاوردهای مطلوبی در حوزه IT در سطح کشور بوده‌ایم. بزرگترین دستاوردی که امروز کسب کرده‌ایم، جلب اعتماد دولت و بخش خصوصی است. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نقطه تعامل بخش خصوصی و بخش دولتی محسوب می‌شود که به لطف مدیریت‌های مطلوب شاهد شکل‌گیری تحولات عظیمی در این حوزه هستیم. ما هم‌اکنون با استفاده از اطلاعات گوناگون در حال تولید شناسنامه برای صنعت هستیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا