زنجان- سردبیر

امام جمعه طارم: لزوم ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در طارم

امام جمعه طارم گفت: شهرستان طارم با توجه به ظرفیت‌های مهم و تاثیرگذار در حوزه های مختلف کشاورزی، نیازمند ایجاد و احداث صنایع تبدیلی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار کار به نقل از مهر حجت‌الاسلام مهدی منصوری با بیان اینکه شهرستان طارم در شمال استان زنجان، دیار همیشه سبز پوشیده از درختان زیتون با جاذبه‌های دیدنی بی شمار واقع شده است، اظهارکرد: این شهرستان از جاذبه‌های زیادی برخوردار است محوطه‌های تمدنی و تاریخی، آب و هوای معتدل، سواحل زیبای ماسه‌ای و صخره‌ای قزل اوزن و در بعضی نقاط همراه با کشت محصولات کشاورزی و باغات میوه از شرق تا غرب این شهرستان از این شهر وضعیت بسیار خوبی آفریده است که آبشارها و چشمه‌های خروشان، اماکن توریستی کوهستانی، جاده‌های چشم نواز و منتهی به طبیعت بکر در نزد ایرانیان و جهانیان همچنان ناشناخته است.

وی با بیان اینکه در شهرستان طارم به عنوان قطب کشاورزی استان زنجان نیاز به وجود صنایع تبدیلی است تا محصولات کشاورزی بدون فرآوری صادر نشوند، تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی سبب شده تا محصولات این شهرستان بدون ارزش افزوده صادرات شود که مسئولان باید با حمایت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان این مشکل را برطرف کنند.

امام جمعه طارم، با اشاره به اینکه زنجان سهم ۵۰ درصدی تولید زیتون کشور را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: به تناسب همین جایگاه باید راه‌های ارتباطی توسعه پیدا کند. به همین خاطر نباید این گونه باشد که همه به دنبال توسعه تولید زیتون در استان باشیم اما نگاهی به توسعه زیرساخت‌ها در این زمینه نیندازیم؛ از این‌رو این توسعه این امر بسیار ضروری است تا مردم بتوانند مشکلات کمتری در مسیر توسعه را داشته باشند.

منصوری با بیان اینکه در شهرستان طارم حدود ۹۰۰ هکتار بستر رودخانه به کشت برنج اختصاص داده شده و هر روز شاهد توسعه آن نیز هستیم، افزود: این در حالی است که جلوی توسعه زیتون در طارم گرفته شده است و این خود دامن زدن به شرایط بحرانی موجود است. با توجه به اینکه زیتون یک ششم برنج آب مصرف می‌کند، به همین خاطر می‌توان نیمی از آب اراضی شیب‌دار را به موضوع زیتون اختصاص داد.

وی خواستار توسعه و بهسازی راه‌های ارتباطی داخلی و بین استانی شد و تصریح کرد: چندین سال است که دو محور مواصلاتی مهم با ردیف اعتبار ملی به صورت لاک‌پشت‌وار در حال اجرا است. محور ارتباطی خلخال-کلور- درام- منجیل بیش از نیم قرن است که در پیچ و خم اعتبارات هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، مسیری که می‌تواند علاوه بر توسعه اقتصاد شهرستان فاصله استان اردبیل به پایتخت کشور را نزدیک به ۹۰ کیلومتر کاهش دهد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا