پارک های علم و فناوریخراسان رضوی- سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانمراکز رشدنوآوری و کارآفرینی

مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم: ۴۹ پارک علم و فناوری و ۲۵۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد

طالبی گفت: ۴۹ پارک علم و فناوری کنار ۲۵۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد؛ طی پنج سال اخیر نرخ درخواست حضور در پارک‌ها کاهش پیدا کرده است که شاید به‌ خاطر وجود نهادهای حامی از سوی سازمان‌های دیگر باشد.

به گزارش  بازارکار به نقل ازخبرگزاری شبستان از مشهد، «بهنام طالبی» در مراسم رونمایی از هشت محصول دانش بنیان اعلام کرد: با برنامه‌ریزی این وزارتخانه در دولت جدید بخش پژوهش از فناوری جدا شده است تا با نگاه نو به این موضوع توان کشور افزایش پیدا کند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم افزود: ۴۹ پارک علم و فناوری کنار ۲۵۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد؛ طی پنج سال اخیر نرخ درخواست حضور در پارک‌ها کاهش پیدا کرده است که شاید به‌خاطر وجود نهادهای حامی از سوی سازمان‌های دیگر باشد از سوی دیگر توجه حوزه‌های حمایتی کشور در سطوح فناوری بالاست و نیاز است به سطوح پایین‌تر نیز توجه ویژه‌ای صورت گیرد.
طالبی تصریح کرد: ۲۰هزار دانشجو برای حضور در پارک‌های علم و فناوری اعلام آمادگی کرده‌اند و ۲ هزار شرکت نیز اعلام میزبانی کرده‌اند ضمن اینکه در طرح عدالت آموزشی سعی شده است به‌روی حوزه کارآفرینی تمرکز شود و کارآفرینان کشور به دانشگاه‌ها برای ارتباط و تبادل اطلاعات با دانشجویان دعوت شوند.
«سیدحسن هاشمی» هم در این مراسم ابراز کرد: بزرگترین دستاورد امروز اعتماد بین بخش خصوصی و دولتی است، در اکوسیستم امروز شرکت‌های دانش‌بنیان، شاهد دستاوردهای خوبی هستیم و اکنون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نقطه تعامل میان ۲۰هزار نفر در سطح کشور است که تحول عظیمی ایجاد می‌کند.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اضافه کرد: اگر در گذشته به ‌دنبال تولید آمار بودیم امروز به‌ دنبال تولید محتوا هستیم که محصولات تا عمق فناوری تهیه شود و برای این اتفاق باید شناسنامه ایجاد کرد که چه محصولاتی و در کدام قسمت از کشور در حال تولید است.
«محمدجعفر صدیق دامغانی ‌زاده» هم در این مراسم اظهار داشت: براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باید با اتکا به فناوری و فعالیت‌های دانش‌بنیان، اقتصاد کشور را با ایجاد استارت‌آپ‌ها و گسترش فناوری در فضای کسب‌وکار متحول کرد و در همین راستا سطح توانایی نیروهای پارک و خانواده آی.سی.تی. باید افزایش یابد.
رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: یکی از موضوعات مهم ایجاد شبکه گلخانه‌های هوشمند بر اساس فناوری «اینترنت اشیا» است تا سطح زیر کشت و برداشت آب بهینه شود و بر همین اساس ۱۰۰ گلخانه در چند استان ایجاد می‌شود و پس از رفع ایرادات بر اساس رهنمون ‌های رهبر معظم انقلاب در سطح کشور گسترش پیدا می‌کند.
وی ادامه داد:درباره ایجاد شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: با ایجاد این شبکه می‌توان محتوای تولیدشده را بیرونی کرد و یکی از پایه‌های تولید محتوای ابری در بارگذاری و بازخوانی اطلاعات دیجیتال را امکان ‌پذیر کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا