آموزش عالیآموزش و مهارتدسته‌بندی نشدهشرکت های خلاقکارخانه های نوآورینوآوری و کارآفرینی

کرمی: خانه خلاق در راستای تحقق فرمان رهبری راه‌اندازی شده است ضرورت حمایت رسانه‌ها از صنایع خلاق

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:خانه خلاق در راستای تحقق فرمان رهبری راه‌اندازی شده است.


به گزارش بازارکار به نقل ازآ نا، پرویز کرمی، در آئین رونمایی از خانه خلاق و نوآوری رسانه خبرگزاری آنا که در این خبرگزاری برگزار شد، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در سری جدید فعالیت‌های خود به دانشگاه کارآفرین و نسل سوم تبدیل شده است. عصر امید (بزرگترین نمایشگاه علم و فناوری تاریخ جمهوری اسلامی ایران) رویدادی بود که به همت دکتر محمدمهدی طهرانچی و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی برقرار شد و براساس فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب نیز باید کشور را به این توانمندی‌ها امیدوار کرد.
وی بیان کرد: امارات متحده عربی تبدیل به کشوری فضایی شده و رسما با پایگاه‌های مجهز وارد فضای علم‌سنجی شده است. اگر کشوری بخواهد کاری در فضا انجام دهد باید در سه حوزه سامانه زمینی، پرتاب‌گرها و ماهواره‌ها فعال باشد، کشور ما با توجه به اینکه تحریم بوده است خود به دنبال تحقق این امر بودیم که بتوانیم داشته و توانمندی خود را به جهان نشان دهیم.
مشاور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: چرا در حادثه تلخ اخیر برای f۱۴ به این امر نگاه نمی‌کنیم که این هواپیماها برای ۶۰ سال پیش بوده است و کشور ما تا به امروز با قدرت، توانایی نگهداری و تعمیر آن را داشته است در صورتی که اتفاق‌های مشابه برای f۳۵ آمریکایی که ادعای تکنولوژی مطرح جهان را دارند هم افتاده است پس نباید به دنبال خود تخریبی باشیم.
کرمی عنوان کرد: هنگامی‌که مقام معظم رهبری از جهاد تبیین صحبت می‌کنند یعنی باید وظیفه خود بدانیم که علم و فناوری خود را به جهانیان نشان دهیم بنابراین علت ایجاد خانه خلاق و نوآوری خبرگزاری آنا حرکت و گامی مهم در این مسیر است.
وی اظهار کرد: در کنار رصد، پایش و سنجش فناوری‌های کشور باید این موضوع را هم عرضه کنیم و در حال حاضر با توجه به سلیقه جامعه باید از متن به سمت ویدیو گرایش پیدا کنیم لذا حمایت از جوانانی در حوزه استارتاپ‌ها، هوش مصنوعی و … ضروری است و خبرگزاری آنا در این مسیر به کمک داده‌های بزرگ و جوانان نیاز دارد که با حمایت ما به مسیر خود ادامه دهد.
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: از علی قجری، مدیرعامل خبرگزاری آنا و خانه خلاق و نوآوری که راه‌اندازی کرده‌اند، انتظار تولید شغل، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل‌گری را خواهیم داشت. در این مسیر جذب سرمایه‌گذار، کمک‌های فکری، بازاریابی و در خدمت گرفتن اساتید با تجربه را در دستور کار قرار خواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از فارغ‌التحصیلان کشور در رشته علوم انسانی و همچنین در دانشگاه آزاد اسلامی هستند، گفت: نمی توانیم به آنها بگوییم درس نخوانید چون کار نیست باید به فکر اشتغال این افراد باشیم. در این راستا خانه خلاق علوم انسانی یکی از راهکارهای معاونت علمی بوده است؟
کرمی ادامه داد: موضوع راه اندازی خانه‌های خلاق به قدری برای دولت مهم است که یکی از مصوبات ثابت هیئت دولت در تمامی سفرهای استانی رئیس جمهور است. چند خانه خلاق نیز در سفرها به تصویب رسیده و راه اندازی شده است. ۵۰ درصد از تأمین مالی این خانه‌ها با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ۵۰ درصد دیگر نیز با سازمان برنامه و بودجه است.
وی افزود: این خانه‌ها در مراکز استان و شهرهای بزرگ با هدف عدم تمرکز فناوری و نوآوری راه اندازی می‌شود. به طور مثال در مناطق کمتر برخورداری چون سیستان و بلوچستان ۶ خانه خلاق و همچنینی یک کارخانه خلاق داریم.
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این معاونت از سه پلتفرم در این رابطه استفاده می کند، اظهار کرد: کارخانه‌های نوآوری، مراکز نوآوری در زمینه‌های کشاورزی، پزشکی و … و نیز خانه‌های خلاق که به حوزه فناوری نرم اختصاص دارند و شامل صنایع خلاق و شرکت‌های خلاق هستند و مقام معظم رهبری در نامه به سران سه قوه بر بهتر دیده شدن آن‌ها تأکید کرده‌اند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در دنیا بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی در صنایع و شرکت‌های خلاق وجود دارد. البته این صنایع تنها مربوط به صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری نیستند. پویانمایی و رسانه های نوین نیز در این مجموعه قرار می‌گیرند که توجه ویژه ما را می‌طلبد.
کرمی با اشاره به اینکه در پویانمایی باید از کاراکترهای ایرانی مانند رستم، رخش و سیمرغ بهره گیری کرد، گفت: اگر این امر ملکه اذهان نشود گردش مالی نیز اتفاق نمی افتد همانطور که در حال حاضر ۳۵۰ میلیون دلار از ارز به واردات شخصیت‌های کشورهای بیگانه اختصاص پیدا کرده است در مقابل فقط ۶ میلیون دلار به شخصیت های ایران ساخت اختصاص دارد. این صنعت باید رشد کند و از صنایع دیگری چیزی کم ندارد.
وی در پایان با تقدیر از علی قجری، مدیرعامل خبرگزاری آنا برای تلاش‌ها در این راستا، خاطرنشان کرد: این رسانه با ورود به این امر با پایش و رصد علم و فناوری زمینه جهاد تبیین را به خوبی در این زمینه فراهم آورده است. از رسانه‌های دیگر نیز برای حمایت از این عرصه دعوت می کنم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا