پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

وزیر علوم بر بورسیه شدن دانش آموختگان علوم انسانی تاکید کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره اینکه علوم انسانی برای رسیدن به جایگاه اصلی خود به توجه ویژه نیاز دارد گفت: این توجه باید از آموزش و پرورش شروع شود و بهترین استعدادها در دبیرستان به رشته‌های انسانی هدایت شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره اینکه علوم انسانی برای رسیدن به جایگاه اصلی خود به توجه ویژه نیاز دارد گفت: این توجه باید از آموزش و پرورش شروع شود و بهترین استعدادها در دبیرستان به رشته‌های انسانی هدایت شوند.
وزیر علوم: علوم انسانی برای رسیدن به جایگاه اصلی خود به توجه ویژه نیاز دارد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آستانه برگزاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، جلسه شورای سیاستگذاری این جشنواره با حضور دکتر زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و اعضاء شورا در محل موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.

در این جلسه که با هدف تصویب برگزیدگان جشنواره سیزدهم و بررسی پیشنهادات دبیرخانه برای جشنواره چهاردهم برگزار شد، پس از بحث و بررسی نتایج داوری‌ها و همچنین موارد قابل اضافه به آیین‌نامه جشنواره برای جشنواره‌های بعدی، دکتر محمدعلی زلفی‌گل، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دبیر جشنواره و همچنین رئیس و کارکنان دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی فارابی در موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، گفت: تلاش شما عزیزان را در برگزاری این جشنواره و تمهید مقدمات جشنواره سیزدهم می‌ستایم و می دانم رساندن کار به این نقطه چه میزان سختی و پیچیدگی داشته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: یکی از کارهای لازم برای ارزش‌گذاری و تقدیر از دانشمندان، معرفی صحیح آنها به جامعه و تبدیل آنها به مرجع علمی است و طبیعیست که این جوایز در مقابل زحماتی که این عزیزان کشیده اند و عمری که در راه علم و دانش صرف کرده‌اند ناچیز است.

دکتر زلفی‌گل ادامه داد: برپایی جشنواره موجب می شود طول عمر کاری یک دانشمند ما افزایش یافته و ضمن تزریق نشاط و امید به زندگی او، انگیزه مضاعفی برای کار وتلاش برای دانشمندانمان ایجاد شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: علوم انسانی در کشور ما آن چنان که شایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد و چه بسا مهم ترین دلیل آن این است که خشت اول را در کشور درست نگذاشته‌اند و نگذاشته‌ایم.

دکتر زلفی‌گل گفت: وقتی ما دبیرستان‌های تیزهوشان را راه‌اندازی می کنیم و رشته علوم انسانی در آن هیچ جایی ندارد، یعنی از همان اول گفته‌ایم که علوم انسانی برای کشور مهم نیست، زمانی در بنیاد ملی نخبگان طی ارسال نامه‌ای به مقامات نظام، تاکید کردم که رشته علوم انسانی باید در دبیرستان های پرورش استعدادهای درخشان اضافه شود و حتی می‌بایست شرایطی در کشور مهیا شود که بتوانیم استعدادهای برتر را در علوم انسانی تا پایان اخذ دکترا شناسایی و بورسیه نماییم.

وی ادامه داد: روشن است خیلی از بچه های استعداد درخشان اهل روستا هستند و جزء خانواده های کم بضاعت محسوب می‌شوند و وقتی شما اینها را بورس می‌کنید و از همان اول یک درآمد حداقلی برای آنها در نظر می‌گیرید، این بچه ها انگیزه پیدا می کنند که در رشته های مهم علوم انسانی تحصیل کنند؛ بنابراین، باید از همان برهه شروع تحصیل در مقاطع متوسطه اول و دوم به علوم انسانی توجه داشته باشیم.

وزیر علوم افزود: در کشورهای پیشرفته در زمینه علوم انسانی دقیقا برعکس کشور ما عمل می‌شود و و شرایطی پدید می‌آید که علوم انسانی بیش از سایر علوم‌ مورد استقبال قرار گیرد.

دکتر زلفی‌گل در ادامه گفت: در کشورهای پیشرفته مدیریت کلان کشور دست نخبگان خودشان است و لذا نخبه‌ترین افرادشان را به رشته‌های علوم انسانی می‌فرستند که بتوانند سیاست گذاری و راهبری کشورشان را در به درستی انجام دهند.

پیشنهاد اضافه شدن مرجعیت علمی و شاگرد پروری به جشنواره فارابی

وزیر علوم افزود: پیشنهادم این است که برگزیدگان جشنواره را فردای جشنواره دعوتشان کنید تا نظر این عزیزان را هم درباره نحوه حمایت موثر از نخبگان علمی بپرسیم و علاوه بر این، ببینیم به عنوان برجسته ترین دانشمندان علوم انسانی، نظرشان درباره تقویت علوم انسانی چیست؟

در ادامه، وزیر علوم، ضمن تاکید بر لزوم هم‌ترازی مبلغ جوایز جشنواره بین‌المللی فارابی با جشنواره خوارزمی و آمادگی کمک مالی وزارت علوم برای تحقق این امر، پیشنهاد اضافه شدن جایزه‌ای ویژه برای برترین مراجع علمی و نیز اساتید برتر در زمینه دیپلماسی علمی را ارائه داد که به تصویب شورای سیاست‌گذاری رسید.

شایان ذکر است، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی سیزدهم تیرماه با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا