آگهی استخداماجتماعیاخبار استخداماقتصادی و بازار سرمایهدسته‌بندی نشدهشرکت های خلاققزوین- سردبیرنوآوری و کارآفرینی

صنعت شیلات و آبزی پروری زمینه اشتغال مستقیم 240 هزار نفر را فراهم کرده است

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: با اشتغال مستقیم 240 هزار نفر در صنعت شیلات سالانه بیش از یک میلیون و 265 هزار تن انواع ماهی و آبزیان مختلف تولید می شود.

به گزارش بازارکار؛ سید حسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی در سفر به قزوین ضمن بازدید از استخرهای پرورش ماهی در استان قزوین با ظرفیت های آبزی پروری در این استان آشنا شد.
سید حسین حسینی در حاشیه این بازدید در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار برنا به سوالات مختلفی در خصوص وضعیت تولید شیلات، طرح های در دست اجرا، حمایت های دولتی و افزایش سرانه مصرف ماهی در سبد غدایی پاسخ داد.
رئیس سازمان شیلات کشور در خصوص ظرفیت استخرهای پرورش آبزیان کشور گفت: ظرفیت فعلی در صنعت آبزیان حدود یک میلیون و 265 هزار تن است که715 هزار تن صیدی و 553 هزار تن آبزی پروری است و در این حوزه 240 هزار نفر به صورت مستقیم و 800 هزار نفر به طور غیرمستقیم در حوزه صنعت شیلات مشغول به کار هستند.
وی افزود: مجموع استخرهای پرورش ماهیان سردابی و گرمابی حدود 220 هزار تن گرمابی و 200 هزار تن سردابی و 57 هزار تن میگو در بیش از 18 هزار مزرعه است.
حسینی در مورد حمایت از آبزی پروران گفت: برای حمایت آبزی پروری تسهیلات ارزان قیمت برای شیلات کاران پیش بینی شده که با سود 12 درصد تا سقف 200 میلیون تومان و بیشتر از این میزان نیز تا سقف 800 میلیون تومان با سود 15 درصد بعنوان سرمایه در گردش برای حمایت از تولید آبزی پروری به کسانی پرداخت می شود که در سامانه تولیدکنندگان ثبت نام کنند.
قزوین ظرفیت تولید شیلات تا 4 هزار تن را دارد
معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص بازدید از پروژه های آبزی پروری در استان قزوین تصریح کرد: در بازدیدی که از یک ابر پروژه تولید ماهیان زینتی در استان قزوین صورت گرفت یک زنجیره ارزش کامل از تولید بچه ماهی تا مرحله صادرات شکل گرفته که به زودی پایانه صادراتی آن نیز به بهره‌برداری می رسد و با این طرح استان قزوین سهم قابل توجهی در حوزه ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و در رتبه سوم کشور قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: از مجموع 291 میلیون قطعه تولید ماهیان زینتی در کشور در حال حاضر در استان قزوین حدود 36 میلیون قطعه تولید می شود که رتبه قابل توجهی دارد ولی با توجه به ظرفیت‌های موجود امکان توسعه تا سه برابر را دارد که پیش بینی می کنیم حداقل تا 100 میلیون قطعه ماهی زینتی در این استان تولید شده و بخشی نیز صادر شود.
رئیس سازمان شیلات کشور بیان کرد: پتانسیل خوبی در سواحل شاهرود در استان قزوین وجود دارد که مطالعات اولیه آن انجام شده و 9 سایت یک هزار تنی پیش بینی شده که هشت مورد در حوزه سردآبی و یک مورد هزار تنی در حوزه خاویاری است.
وی اظهارداشت: صید ماهیان خاویاری بعد از سال 2010 ممنوع شده بود و در حال حاضر در 22 استان، پرورش این نوع ماهی در دستور کار قرار گرفته و یکی از مناطق نیز قزوین است که هم تکنولوژی و هم ظرفیت زیستی آن را دارد که یکی از طرح های بزرگ در ردیف «مگا پروژه‌ها»تولید یک هزار تنی خاویار در استان است که مطالعات آن انجام شده و سرمایه گذار نیز اعلام آمادگی کرده تا طرح را عملیاتی کند.
حسینی افزود: در استان قزوین 16 هزار نفر در حوزه شیلات فعالیت دارند که امیدواریم با اجرای طرح های بیشتر شیلاتی و توسعه آبزی پروری شاغلان این صنعت تا 40 هزار نفر افزایش یابد.
ضرورت افزایش سرانه مصرف ماهی
وی با اشاره به میزان سرانه مصرف ماهی در کشور نیز اظهارداشت: متوسط مصرف آبزیان در کشور حدود 13 کیلوگرم و متوسط جهانی بیش از22 کیلوگرم است که این میزان در استان قزوین 6.9 کیلوگرم است که باید افزایش یابد.
رئیس سازمان شیلات کشور تصریح کرد: با توجه به این که آبزی پروری به عنوان غذای سالم و محصولی که قابلیت رقابت با دیگر پروتئین ها را دارد و از قیمت مناسبی برخوردار است مصمم هستیم این صنعت را حمایت کرده و برای تحقق خانواده سالم استفاده از آبزیان را ترویج کنیم و امیدواریم سرانه مصرف ماهی در استان نیز به متوسط کشوری نزدیک شود.
وی اضافه کرد: شکل گیری زنجیره تولید یکی از موضوعات اساسی در سازمان شیلات برای تقویت تاب آوری در صنعت آبزی پروری است لذا بایستی ایجاد زنجیره های ارزش از تولید نهاده ها تا بازار مصرف، تحت پوشش هلدینگ قرار گیرد تا به لحاظ بهداشتی با کد رهگیری، قابلیت رهگیری محصول ایجاد شده و هزینه سربار کاهش یابد و غذای ارزان در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد.
ایجاد زنجیره ارزش در صنعت ماهیان زینتی
حسینی بیان کرد: در حال حاضر در بخش ماهیان زینتی بستر ترویج استفاده از آکواریوم در خانواده‌هایی که علاقه مند حیوانات هستند را به عنوان زنجیره ارزش در دستور کار داریم و تولید خوراک آبزیان نیز به صورت پایلوت در شیراز و تهران آغاز شده و یک پایلوت دیگر هم در استان قزوین با توجه به ظرفیت‌هایی که در الموت وجود دارد با برنامه ‌ریزی راه اندازی می کنیم.
تقویت صنایع تبدیلی و بسته بندی آبزیان
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تقویت صنایع تبدیلی و بسته بندی گفت: اعتقاد داریم در کنار دیگر مواد پروتئینی که با تنوع مختلف در بازار عرضه می شود در بخش آبزیان کمی عقب مانده ایم و تنوعی در این بخش دیده نمی شود لذا با استفاده از تکنولوژی های نوین در حوزه فرآوری و عمل آوری می توانیم محصولات متنوعی را تولید کنیم که برای مصرف کننده قابل دسترس و استفاده باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: در زمینه تسهیل در مصرف آبزیان باید کار اساسی انجام شود لذا از افرادی که در عرصه شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند درخواست می کنیم به ما کمک کنند تا با مخاطب شناسی و ذائقه شناسی در این حوزه بتوانیم مصرف آبزیان بیشتری را وارد سبد غذایی مردم کنیم.
وی اضافه کرد: موضوع مارکتینگ و برندینگ و ایجاد تنوع غذایی و مصرف آسان و ارزان آبزیان به عنوان پروتئین سالم در اولویت است و هر چند در این بخش کارهایی شده اما کافی نیست لذا از افرادی که در این حوزه ایده وطرحی دارند انتظار داریم به ما کمک کنند تا سهم آبزیان در بازار پروتئین جایگاه بهتری داشته باشد.
رئیس سازمان شیلات در مورد اولویت های امسال سازمان شیلات نیز اظهارداشت: در محدوده تولید داخلی موضوع افزایش بهره‌وری و مکانیزاسیون در دستور کار قرار دارد تا تولید ارزان محقق شود و بتوانیم در زمینه ارزان سازی خوراک آبزیان که بیش از 70 درصد هزینه آبزیان را به خود اختصاص می دهد نیز اقدامات موثری انجام دهیم.
وی بیان کرد: اگر این اتفاق برای ارزان سازی استفاده از نهاده های جایگزین برای تولید خوراک آبزیان و افزایش بهره برداری و تولید در واحد سطح عملیاتی شود شاهد افرایش میزان تولید در بستر موجود و نیز کاهش قیمت این فرآورده نیز خواهیم بود که سرانه مصرف ماهی را بالا خواهد برد.
حسینی از استان قزوین به عنوان منطقه ای پرظرفیت در توسعه طرح های آبزی پروری یاد کرد و گفت: خوشبختانه با تشکیل ستاد توسعه آبزی پروری در استانداری قزوین می توانیم برنامه ریزی مناسبی در توسعه این صنعت داشته باشیم.
رئیس سازمان شیلات کشور یادآورشد: استان قزوین با 4400 تن تولید انواع آبزیان در رتبه بیست و چهارم کشور قرار دارد و با توجه به ظرفیت های موجود و اجرای طرح های پیش بینی شده قادریم ظرفیت شیلاتی در استان را تا هشت هزار تن افزایش دهیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا