فارس- سردبیر

فارس پتانسیلی غنی در زمینه صنایع کشاورزی، معدنی و گردشگری دارد

رئیس سازمان صمت فارس:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تاکید کرد که این استان دارای پتانسیل‌های غنی در زمینه صنایع کشاورزی، معدنی و گردشگری محسوب می‌شود و امکان صدور محصولات تولیدی این بخش‌ها را دارد.

حمیدرضا ایزدی در جلسه هیئت اقتصادی کشور تاجیکستان با فعالان و مسئولان اقتصادی استان فارس که در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که حضور این هیئت منجر به آغاز فصل جدیدی از مراودات تجاری و اقتصادی بین استان فارس و کشور تاجیکستان باشد.

به گزارش بازار کار و به نقل از سازمان صمت فارس، ایزدی با بیان اینکه فارس یکی از استان‌های پهناور با ۳۷ شهرستان است که در کشور به لحاظ تعداد شهرستان رتبه اول را دارد، افزود: فارس امکانات غنی‌ای در زمینه صنعت گردشگری و کشاورزی دارد و با توجه به وسعت استان اقلیم متنوع به ویژه در کشاورزی داریم و در محصولات باغی و زراعی رتبه‌های اول تا دوم هستیم.

ایزدی با بیان اینکه فارس در صادرات کشاورزی به ویژه به کشورهای حاشیه خلیج فارس میزان قابل توجهی دارد، گفت: این استان مقام اول در فرآوری عصاره شیرین بیان در دنیا دارد و در بحث‌ صنایع فلزی و شمش الومینیوم نیز جایگاه خوبی دارد و آلومینیوم با خلوص بالا در فارس تولید می‌شود همچنین در کنسانتره آهن و شمش آهنی ظرفیت‌های خوبی داریم.

او با بیان اینکه فارس در تجهیزات و صنایع نفت و گاز پتروشیمی نیز جایگاه قابل توجه دارد، عنوان کرد: استان فارس ۱۰ کارخانه سیمان دارد و در تولید آرد و تولید گندم از رتبه‌های برتر کشور است.

رئیس سازمان صمت فارس با بیان اینکه این استان در صنایع الکترونیک از دیرباز فعال بوده است، گفت: بیش از ۹۰ درصد ذخیره مواد معدنی خاک نسوز کشور در این استان است و کاشی و سرامیک با کیفیت خوب در حال تولید است و اینها سبب شده فارس تنها استان فرهنگ و ادب و شعر و موسیقی نباشد بلکه از نظر صنعت نیز رشد خوبی داشته است.

ایزدی با بیان اینکه از نظر تعداد واحدهای صنعتی دارای رتبه ۴ کشوری هستیم و به همین تربیت در بخش معدن نیز ۶۳۵ پروانه دارای بهره برداری داریم که بیشترین آن در سنگ‌های تزئینی است، گفت: ۴۷۰ میلیون دلار صادرات فقط از گمرکات فارس است و صادرات از دیگر استان‌ها آمارش قابل احصا نیست.

او افزود: صادرات شمش فولادی سال گذشته ۵۶۲ میلیون دلار، شیرین بیان ۶ میلیون دلار، سیمان ۳۰ میلیون دلار و الومینیوم ۳۳۰ میلیون دلار بوده است و انجمن‌های صادراتی و اتاق بازرگانی که راس صادرات است به بخش دولتی کمک می کنند تا در زمینه‌های مختلف رتبه خوبی کسب کنیم و رونق خوبی در استان ایجاد شود.

ایزدی با بیان اینکه هدف از این سفر این بوده که مراودات تجاری را با تاجیکستان افزایش دهیم، گفت: قرابت و علائق فرهنگی بین دو کشور وجود دارد که این ارتباط تجاری و اقتصادی بین دو کشور را افزایش دهیم و استان فارس با توجه به امکانات و پتانسیلی که دارد می‌تواند این رونق و افزایش مراودات تجاری را انجام دهد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا