پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

تعريف ۸۵ محور حمایتی برای تخصیص منابع به حوزه تولید صنايع كوچك و متوسط

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست سراسری مسئولان مراکز بسیج مهندسین صنعت و معدن کشور در هفتمين روز دهه تولید و ‌تجارت عنوان كرد: ۸۵ محور حمایتی برای تخصیص منابع به حوزه تولید صنايع كوچك و متوسط تعريف شده است.

علی رسولیان روز سه‌شنبه در هفتمين روز دهه تولید و ‌تجارت با حضور در نشست سراسری مسئولان مراکز بسیج مهندسین صنعت و معدن کشور، ضمن قدردانی از همکاری‌های مؤثر رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن با شرکت شهرک‌های صنعتي استان‌ها و استماع ديدگاه‌ها و انتظارات مسئولان مراکز استاني اين نهاد، گزارشی از مهمترین اقدامات و برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، به‌ویژه در حوزه ارتقاء زیرساخت‌هاي صنعتي و احياء واحدهاي صنعتي راكد ارائه نمود.

به گزارش بازارکار، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دولت سيزدهم موظف به تأمین زیرساخت‌های بخش صنعت، معدن و تجارت كشور شده است، گفت: سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌ها هزینه کردیم و برای تأمین و تکمیل کامل زیرساخت‌های ضروری شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان روز سه‌شنبه در هفتمين روز دهه تولید و ‌تجارت با حضور در نشست سراسری مسئولان مراکز بسیج مهندسین صنعت و معدن کشور، ضمن قدردانی از همکاری‌های مؤثر رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن با شرکت شهرک‌های صنعتي استان‌ها و استماع ديدگاه‌ها و انتظارات مسئولان مراکز استاني اين نهاد، گزارشی از مهمترین اقدامات و برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، به‌ویژه در حوزه ارتقاء زیرساخت‌هاي صنعتي و احياء واحدهاي صنعتي راكد ارائه نمود.

وي در اين نشست با اشاره به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی عليه كشورمان اظهار داشت: نقطه تمرکز و نوک پیکان تحریم‌ها، حوزه تولید بوده است، و دشمن می‌خواهد که ما در این زمینه وابسته باشیم، اما به همت جهادگران عرصه جنگ اقتصادی، تا کنون نقشه‌های دشمنان با شکست مواجه شده و تولید در کشور زنده و پاینده است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سالیان اخیر که عمدتاً بر محور تولید بوده است، افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب، راهبردی جدی و بلند مدت و نشانگر اهمیت و اثرگذاری حوزه تولید در سطح کشور است.

رسولیان با بیان این‌که با رصد وضعیت اقتصادی كشور مشخص می‌شود که تولید بخش عمده‌ای از نیازهای داخلی را تأمین کرده است، اضافه کرد: با افزایش عمق ساخت داخل و حمایت همه جانبه از تولید، اجازه ندادیم که در هجمه‌های شدید اقتصادی بيگانگان با مشکل مواجه شویم.

وي ادامه داد: خوشبختانه اکنون در جای ‌جای میهن عزیزمان حتی در مناطق محروم و دورافتاده، تولید با بالندگی مسیر خود را دنبال می‌کند، و کالاهایی در کشور تولید می‌شود که قبلاً وارداتی بودند. لذا امیدواریم با تداوم حمایت‌ها، هم افزایی تمامی ارکان حاکمیت و تعامل مستمر بخش خصوصی، شاهد توسعه هرچه بیشتر تولید باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به نقش تولید در اشتغالزایی و به‌ویژه تأمین اقلام مرتبط با کرونا در شرایط سخت شیوع این بیماری اشاره کرد و گفت: دو رویکرد در حمایت از تولید داریم؛ یک رویکرد به شاخص‌های کلان اقتصادی و سیاست‌های ملی باز می‌گردد و رویکرد دوم، حمایت از تولید در سطح استان‌هاست که رویکردی اثرگذار و مهم است.

رسولیان درخصوص شاخص‌های کلان اقتصادی و نقش آن در حمایت از تولید بيان کرد: اگر ریل گذاری مناسبی در سطح ملی انجام شود، بخش عظیمی از مشکلات حوزه تولید رفع خواهد شد.

وي موضوع حمایت از تولید در سطح استان‌ها را نیز دغدغه جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان كرد و افزود: این حوزه بسیار اثرگذار است که در قالب کلینیک‌های صنعت می‌تواند در استان‌ها به‌خوبی پیگیری شود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن در این‌گونه حمایت‌های استانی اضافه کرد: تقویت و تعمیق روابط با این نهاد متشکل همواره مد نظر ما بوده است، چرا که همه ما در یک مسیر حرکت می‌کنیم.

رسولیان از كاهش ۱۵ درصدي میزان واحدهای توليدي راکد و احیاء بیش از دو هزار واحد صنعتي غيرفعال به‌عنوان گوشه‌اي از اقدامات مؤثر انجام شده در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور در سال گذشته ياد كرد.

وي در ادامه با تأکید بر این‌که فرهنگ حمایت از تولید باید در کشور شکل بگیرد، به مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه تأمين و تكميل زیرساخت‌هاي توليد و تجارت اشاره كرد و ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت ما را مکلف و موظف به تأمین زیرساخت‌های بخش صنعت، معدن و تجارت کرده است، كه در اين راستا، سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده که فقط کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان آن از محل منابع دولتی و الباقي بر منابع داخلی اين سازمان استوار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان این‌که برای تأمين و تکمیل کامل زیرساخت‌های ضروری شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، خاطرنشان کرد: در این حوزه جای کار بسیار زیادی وجود دارد، كه هم به منابع مالي و هم به هم افزایی همه جانبه دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط به شدت نیازمنديم.

رسوليان با اشاره به اجرای برنامه آمایش سرزميني صنعت، معدن و تجارت در کشور نيز اظهار داشت: با اجرای کامل این برنامه، اتفاقات معناداری در حوزه حمایت از صنعت در مناطق کمتر برخوردار خواهد افتاد؛ همچنان که ما موظف به حمایت از تولید در مناطق محروم با ارائه تسهیلات ویژه هستیم و از سوی دیگر به مشارکت مردم در تأمین زیرساخت‌ها نیز نیاز داریم.

وي در ادامه با اشاره به هماهنگی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با دیگر دستگاه‌های خدمت ‌رسان در امر تأمین زیرساخت‌هاي صنعتي بيان کرد: سال گذشته در احداث ۶۶ پست برق با وزارت نیرو مشارکت ۳۰ درصدی داشتیم و امسال هم تا کنون ۳۰ پست برق را با اين مدل مشارکتي احداث کرده‌ایم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین به مجموعه برنامه‌هاي اين سازمان در حمایت از تولید اشاره كرد و گفت: ۸۵ محور حمایتی به‌صورت شفاف و روشن برای تخصیص منابع به حوزه تولید تعریف شده است، و مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها با هماهنگی ارکان حاکمیت و تشکل‌ها، به‌خصوص مراکز بسیج مهندسین صنعت و معدن می‌توانند به این موضوع نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

رسوليان با بیان این‌که مي‌توان برای بنگاه‌های اقتصادی، پشتیبان تعریف نمود؛ از اين طرح به‌عنوان نقطه مشترکی برای تداوم و ارتقاء همکاری‌های مشترک با مراکز بسیج مهندسین صنعت و معدن ياد كرد.

وي همچنین با اشاره به نامگذاری امسال به‌عنوان سال “تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین” افزود: برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، فناور و نوآور، بسته حمایتی ویژه‌ای تعريف شده است. همچنین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های کوچک، متوسط و دانش بنیان اکنون در محل دائمی نمایشگاه‌هاي بین‌المللی تهران درحال اجراست و می‌توانیم با سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن نیز نمایشگاهی مشترک داشته باشیم؛ ضمن این‌که آن سازمان برای اعزام شرکت‌های توانمند به نمایشگاه‌های خارجی نیز می‌تواند ما را همراهی کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به تسهیلات ویژه برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اضافه کرد: این شرکت‌ها بدون مزایده می‌توانند زمین دریافت کنند و اقساط آن‌ها نیز ۴۵ ماهه خواهد بود، كه سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن نیز در این حوزه می‌تواند شرکت‌های توانمند دانش بنیان را معرفی نماید.

رسوليان در پایان تصريح كرد: با اقدامات انجام شده و رویکردهای آینده امیدواریم عمده زمین‌های شهرک‌های صنعتی بزرگ به شرکت‌های دانش بنیان، توانمند و نوآور داده شود، کمااین‌که سال گذشته ظرف مدت پنج یا شش ماه حداقل ۱۴۸ شرکت دانش بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر شدند.

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن
در حاشيه این نشست، تفاهم نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن امضاء و منعقد شد.

كمك به پشتيباني، مانع زدايي و فعال سازي صنايع خرد، كوچك و متوسط و ارتقاء توانمندی بنگاه‌های اقتصادی و توسعه فضای کسب و کار از طریق انجام مطالعات عارضه ‌یابی، تهیه گزارشات توجیهی فنی و اقتصادی، تعیین و اجراي راهکارهای بهبود و توانمند سازی، ایجاد بستر فرهنگی مناسب براي دسترسی به اهداف طرح‌های توانمند سازی، برگزاری تورهای صنعتی داخلی و بین‌المللی براي بازدید از واحدهای صنعتی موفق، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مدیران و کارکنان واحدهای تولیدی، شركت شهرك‌هاي صنعتي و عوامل کلینیک‌های صنعتی بسیج، تجاری سازی ایده‌های برگزیده رویدادهای استارتاپی حوزه توسعه SMEها، ارائه خدمات مشاوره و کلینیک‌های صنعتی داخل و خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی و حمایت از حضور واحدهای صنعتی در نمایشگاه‌های مجازی و فیزیکی داخلی و بین‌المللی، از جمله موضوعات همكاري طرفين در اين تفاهم نامه است.

این تفاهم نامه در هفتمين روز دهه تولید و تجارت به امضاي “علی رسولیان” معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و “علي توشه” رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن رسید و مبادله شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا