یزدیزد- سردبیر

برپایی نمایشگاه تخصصی در راستای حمایت از اشتغال صنایع کوچک و متوسط و معرفی توانمندی‌ها

بازدید بالغ بر ۲۰ هیئت تجاری خارجی از نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی و تولیدی یزد جهت حمایت از صنایع کوچک و متوسط استان یزد.

استان یزد بر اساس گزارش‌ها و آمارهای ارائه شده چهارمین استان صنعتی کشور به حساب می‌آید و صنایع خرد، متوسط، کوچک و بزرگ زیادی در این استان وجود دارد که هر سال حجم بسیار زیادی از کالاهای این استان به خارج از کشور صادر می‌شود.

محصولاتی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و تاکنون رتبه‌های بسیار خوبی در حوزه صادرات  و کیفیت و استاندارد کسب کرده‌اند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت یزد در حاشیه اتوبوس خبر شهرک صنعتی یزد، در رابطه با کالاهای صادراتی استان یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در یزد از صادرات 410 کالای تولیدی استان یزد به بیش از 90 کشور جهان خبر داد و گفت: در اردیبهشت سال گذشته 203 هزار تن و در اردیبهشت امسال هم 275 هزار تن صادرات انجام شده است.

محمدرضا علمدار یزدی تصریح کرد: این آمار نشان دهنده حجم بسیار صادرات استان و پیشرفت روز افزون آن است، به ویژه آنکه به لحاظ ارزش ریالی هم این صادرات بسیار رشد داشته است.

با وجود این حجم صادراتی، یکی از بزرگترین مشکلاتی که عموم صنایع و تولیدکنندگان یزد به ویژه صنایع کوچک و خرد و متوسط که واحدهای زیر 100 نفر را تشکیل می‌دهند، موضوع بازاریابی و پیداکردن بازار به ویژه در حوزه صادراتی است.

موضوعی که اگر به صورت کامل برطرف شود، با توجه به اینکه تنوع و کیفیت تولیدات یزد به میزان زیادی بالاست، می‌تواند زمینه افزایش چندبرابری صادرات کالاهای تولیدی استان و افزایش حجم درآمدزایی استان را به دنبال داشته باشد.

در این زمینه شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد اقدام به راه‌اندازی نمایشگاهی با هدف معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی یزد آن هم ویژه کسب و کارهای زیر 100 نفر کرده است.

اقدام بسیار خوبی که از دو سال قبل با هدفی خوب انجام شد اما با وجود گذشت دوسال از راه‌اندازی آن هنوز بسیاری از غرفه‌های آن خالی است و هیئت‌های تجاری زیادی از این غرفه‌های خالی بازدید کرده‌اند که می‌توانست با استفاده از ظرفیت دیگر واحدهای تولیدی اقدام حجم بیشتری از توانمندی‌های استان را به تجار خارجی معرفی کرد.

موضوعی که حسن‌پور کارشناس صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی یزد در تور اتوبوس خبر شرکت شهرک‌های صنعتی و در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم در یزد که چرا غرفه‌های این نمایشگاه خالی است اظهار داشت: در این نمایشگاه به هیچ عنوان هدف ما پر کردن غرفه‌ها نیست و تنها تولیدات واحدهای زیر 100 نفر به نمایش گذاشته می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ بسیاری درخواست‌های متعددی مبنی بر حضور در این نمایشگاه داشتند که هیچ یک از این درخواست‌ها را قبول نکردیم تا نمایشگاه ویزه صنایع زیر 100 نفر باقی بماند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا