آموزش عالیآموزش های مهارتی و تخصصیبوشهر- سردبیردسته‌بندی نشده

مدیرکل فنی و حرفه‌ای بوشهر: طرح مهارت‌آموزی «نخلستان» در استان بوشهر اجرا می‌شود

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته طرح مهارت آموزی «نخلستان» در استان بوشهر اجرا می‌شود.


به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، عبدالمجید دراهکی در نشست با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنگستان اظهار داشت: راه توسعه و بالندگی کشور از طریق مهارت آموزی و ارتقای نیروی انسانی میسر خواهد شد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ۴۵ درصد ورودی آموزش‌های فنی و حرفه ای دانشجویان یا فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند، بسته ویژه مهارت آموزی دانش بنیان دانشجویی در کشور با عنوان طرح نخلستان تدوین شده و برای اولین با در استان بوشهر اجرایی می‌شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: نخلستان طرحی است ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که متناسب با رشته آنان بازار کاری وجود ندارد و در قالب این طرح به آنها در مدت شش ماه مهارت‌های فناوری اطلاعات آموزش داده می‌شود که در کشور ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در این زمینه وجود دارد.
وی بر همکاری بین بخشی به منظور افزایش و مهارت آموزی دانشجویان در کارگاه‌های فنی و حرفه ای تاکید کرد و افزود: ارزش افزوده بالا بدون نیروی انسانی توانمند و ماهر محقق نمی‌شود و این مجموعه دارای ۱۵۰ هزار مترمربع فضای آموزشی در سطح استان بوشهر است که نیازمند تلاش بیشتر در به‌روز رسانی علمی و تکنولوژی‌های مهارتی است.
ایجاد حلقه مهارتی در دانشگاه‌ها
دراهکی به اقدامات بسیار گسترده‌ای که در حوزه آموزش نیروهای متخصص فنی در حوزه‌های مختلف انجام شده اشاره و اضافه کرد: در هرکجای استان بوشهر که نگاه کنیم، شاهد فعالیت تکنسین‌ها و متخصصانی هستیم که از آموزش‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در رشته‌های پرتعداد آن بهره‌مند شده‌اند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر با بیان اینکه متأسفانه امروز بخش زیادی از دانشجویان در کشور بیکار هستند، گفت: در طرح نخلستان مهارت آموزان پس از آموزش به مدت سه ماه در پارک‌های علم و فناوری دوره کارآموزی را می‌گذرانند و پیش بینی ما این است که بسیاری از آنان در همان پارک‌های علم و فناوری مشغول کار شوند.
دراهکی تصریح کرد: جوانان دانشگاهی به عنوان یکی از ثروت‌های جامعه محسوب می‌شوند و بستر برای توانمندسازی فارغ التحصیلان و ورود به بازار کسب و کار با اجرای طرح نخلستان و انعقاد تفاهم نامه همکاری جهت اجرای این طرح با دانشگاه‌های سطح استان مهیا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد حلقه مهارتی در دانشگاه‌ها سبب گسترش فعالیت‌های دانش بنیان و تمهید مهارت‌های مشاغل آینده بر پایه تکنولوژی‌های نوین در کشور می‌شود، اذعان داشت: امروز بعد از چندین ماه برنامه ریزی، طراحی نقشه راه و جذب شرکای اجتماعی موفق به اجرای طرح نخلستان در استان بوشهر شدیم.
تقویت مهارت دانشجویان
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنگستان نیز با اشاره به ضرورت مهارت آموزی به دانشجویان جهت افزایش ضریب اشتغال، گفت: وزارت علوم با ایجاد ارتباط میان دانشگاه‌ها و مراکز مهارت آموزی و فنی حرفه ای در راستای افزایش مهارت آموزی دانشجویان گام بر می‌دارد.
مجتبی حکیم زاده با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد به سمت مهارت‌آموزی دانشجویان حرکت می‌کند، افزود: وزارت علوم به موضوع مهارت آموزی دانشجویان ورود کرده و با سازمان آموزش فنی حرفه‌ای پل ارتباطی ایجاد کرده، تا با اجرای طرح نخلستان دانشجویان و فارغ التحصیلان پس از اتمام دوره تحصیلی از مهارت لازم در کنار علم بهره‌مند شوند تا زمینه اشتغالشان فراهم شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا