آذربایجان غربی- سردبیرآموزش و مهارتدسته‌بندی نشدهشرکت های خلاقفرهنگی و اجتماعی

بروز رسانی و آموزش فرصتی برای صیانت از صنایع دستی

صنایع دستی آذربایجان غربی به قدری غنی، متنوع و جذاب است که می‌توان از آن به عنوان یک منبع عظیم برای تولید ثروت بهره برد.

به گزارش بازارکار هنرهای این استان، پس از گذشت قرون و اعصار متمادی ، هم‌اکنون به اوج پختگی و بالندگی رسیده و ذوق و نبوغ شگرف هنری را در آثار و صنایع دستی شاهد هستیم.
ضرورت آموزش شیوه‌های به‌روز کسب و کار
مهراد کاسب، یک هنرمند و فعال در عرصه گلیم و فرش بر لزوم آموزش شیوه‌های نوین کسب و کار و متناسب با نیاز روز به هنرمندان تاکید کرد و گفت: هنرهای دستی به‌خودی خود جذاب هستند، ولی برای اینکه بین نسل جدید هم نیاز و کشش ایجاد شود، باید ضمن حفظ اصالت هنرها به شکلی به‌روز و متناسب با نیاز جوانان آنها را تولید کرد.
وی با بیان اینکه به عنوان مثال از بافتنی گلیم می‌توان علاوه بر زیرانداز محصولاتی نظیر جامدادی، کفش، کیف مجلسی، کیف مدرسه، کیف قرآن، مبلمان، سبد گل، زیرلیوانی، و ده‌ها محصول زیبا و متنوع تولید کرد، گفت: همه این‌ها در گروی آموزش و توانمندسازی تولیدکننده‌هاست.
صیانت از صنایع دستی در عصر حاضر موضوعی حیاتی است
ساسان زرآفرید، مربی صنایع دستی و محقق اظهار کرد: متاسفانه در جامعه ما به مقوله یادگیری و آموزش هنرهای دست و دست‌سازه‌ها به عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده و راهی برای پرکردن اوقات فراغت نگاه می‌شود، گرچه این نوع نگرش در جای خود صحیح است، ولی کافی و کامل نیست.
وی با بیان اینکه در عصر و دوره‌ای زندگی می‌کنیم، که پدیده‌هایی مانند جهانی شدن، ظهور فضای مجازی به وضوح مرزهای جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ملل دنیا را در نوردیده است، گفت: به همین دلیل اصالت جوامع بشری در حوزه‌های مختلف تا اندازه زیادی کم‌رنگ شده است.
این محقق بر ضرورت تلاش برای حفظ و صیانت از حریم و موجودیت هنرهای سنتی و صنایع دستی تاکید کرد و افزود: تنها از آموزش و انتقال نسل‌به‌نسل هنرهای مختلف می‌توانیم، فرهنگ اصیل و تمدن دیرپای‌مان را حفظ کنیم.
وی با بیان اینکه اگر آذربایجان غربی را یکی از کانون‌های موثر در رشد هنر، فرهنگ، تمدن، معنویت، تاریخ و خلاقیت اعلام کنیم، سخن گزافه نگفته‌ایم، خاطرنشان کرد: ولی صرف بیان تئوری و ذکر مناقب کافی نیست، بلکه برای مانوس شدن و یادگیری این هنرهای اصیل توسط نسل جدید نیز باید گام‌های بلندی برداشته شود.
برگزاری دوره‌های آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدت برای هنرمندان در آذربایجان غربی
جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در آذربایجان غربی بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی در زمینه‌های مختلف شامل نساجی سنتی، رودوزی‌های سنتی، بافته‌های داری، پوشاک سنتی، سفال و سرامیک، صنایع دستی چرمی، صنایع دستی فلزی، هنرهای روی چوب، صنایع دستی روی شیشه و دیگر پیشه‌های سنتی وابسته به صنایع دستی مثل رنگ‌رزی گیاهی، نخ‌ریسی سنتی، رفوگری و غیره فعال است.
وی با بیان اینکه محصولات متنوعی در این رشته‌های هنری به شیوه بسیار زیبا و کاربردی توسط هنرمندان استان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: در این استان بالغ بر ۲۰ هزار صنعتگر و هنرمند صنایع دستی فعالیت دارند که تولیدات چوبی و نازک‌کاری ارومیه جزء شاخص‌ترین صنایع دستی ایران به شمار می‌رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی بیان کرد: یکی از اهداف کلان حوزه صنایع دستی به منظور توسعه و ترویج آن، آموزش رشته‌های صنایع دستی برای متقاضیان و علاقمندان در سطح استان است.
جباری اضافه کرد: این مجموعه بنا بر رسالت خویش و به منظور فراگیر کردن، تولید صنایع دستی در تمامی شهرستان‌های استان، اقدام به برگزاری دوره‌های مختلف آموزش صنایع دستی با در نظر گرفتن پتانسیل‌های موجود و نیز رشته‌های بومی منطقه و رشته‌های اشتغالزا کرده است.
وی با بیان اینکه، در این راستا برای ساماندهی وضع موجود با حداکثر توان در زمینه تجهیز کارگاه‌های آموزشی تلاش می‌کنیم، اضافه کرد: آموزش صنایع دستی در دو قسمت دوره‌های کوتاه‌مدت و آموزش تخصصی شاغلین برگزار شده و برای متقاضیان گواهی پایان دوره صادر می‌شود و تا مرحله راه‌اندازی کارگاه و شروع به تولید و اشتغال پشتیبانی صورت می‌گیرد.
آموزش تخصصی ۱۳۰۰ نفر از شاغلین صنایع دستی و ارزیابان گمرک
محمد عبدلی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این اداره کل در راستای توانمندسازی صنعتگران در زمینه‌های مختلف طراحی، تولید باکیفیت، بازاریابی، فروش، ارتقای سطح دانش، عرضه و فروش محصولات تولیدی اقدام به برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی کرده است.
وی ادامه داد: این دوره‌ها با حضور اساتید مجرب دانشگاهی و صاحب‌نظران حوزه‌های بازرگانی و بازاریابی به صورت رایگان در مقاطع مختلف برگزار می‌شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به آموزش شاغلین صنایع دستی در رشته‌های مختلف اعم از تجارت الکترونیک، کارآفرینی، اصول و مبانی بازاریابی داخلی و خارجی، نقش شبکه‌های اجتماعی در توسعه صنایع دستی، روانشناسی فروش و برندسازی از جمله دورهایی است که برگزار شده است.
عبدلی به برگزاری دوره‌های کنسرسیوم صادراتی، مدیریت و بازاریابی مدرن، بازاریابی بین‌المللی، مدیریت بازاریابی مدرن، اصول بازاریابی داخلی، اصول و مبانی بسته‌بندی، طراحی محصول و آموزش تخصصی شاغلین صنایع دستی در رشته‌های ریزه کاری، منبت چوب، پیکره‌تراشی و سراجی سنتی اشاره کرد.
به گزارش ایسنا؛ صنایع دستی متنوع را می‌توان از مصادیق بارز میراث آبا و اجدادی برشمرد که در طول تاریخ چهره در نقاب خاک کشیده‌اند؛ بنابراین باید برای حفظ آنها اهتمام ورزید.
هنرمندان و علاقه‌مندان صنایع دستی با خلق آثاری ارزشمند تلاش می‌کنند، برگ زرین دیگری را در کتاب جاودانه هنر رقم بزنند، بنابراین باید برای آموزش، تقویت و پرورش استعدادهای‌شان اهتمام شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا