کردستانکردستان- سردبیر

پرداخت تسهیلات تهیه بذر در اولویت بانک ها قرار گیرد

ایسنا/کردستان رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: بذر یکی از نهاده‌های اصلی تولید گندم و جو در زارعت است و باتوجه به شرایط موجود سیاسی و اقتصادی کشور و جهان، ضرورت دارد بذر کشاورزان ما به موقع تامین شود.

پیمان اسکندری، امروز در هفتادمین جلسه امنیت غذایی استان اظهار کرد: در حوزه بذر که نیازمند تسهیلات میلیاردی است بانک ها با محدودیت پرداخت مواجه هستند و باید برای رفع این مشکل راهکارهای مناسب ارائه شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید کرد: بررسی دریافت تسهیلات بانکی در حوزه بذر به دلیل اهمیت زیادی که دارد باید به صورت هفتگی رصد شود.
اسکندری با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی به بخش تولیدات دامی گفت: چیزی که مشخص است بانک کشاورزی در حوزه دام و طیور به خوبی عمل کرده به نحوی که استاندار ‌کردستان و سایر دستگاه های اجرایی از این موضوع تقدیر و تشکر کردند.
وی در خصوص کسب رتبه نخست کشوری در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی افزود: بعد از اجرایی شدن طرح مردمی سازی یارانه ها به منظور حمایت از تولید کنندگان و واحدهای استان مبلغ ۲۲ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از افزایش جوجه ریزی در استان خبر داد و افزود: باتوجه به مشکلات موجود در خرداد ماه امسال تا کنون ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی انجام شود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است.
در ادامه این جلسه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از توسعه کشت گلرنگ در کردستان خبر داد و افزود: هفت تن بذر گلرنگ در مزارع مرغوب استان کردستان توزیع شده است.
محمد صالح احمدی ادامه داد: پیش بینی می‌شود از مزارع کردستان پنجاه تن بذر گلرنگ تولید و برداشت شود.
احمدی با اشاره به اینکه ۴۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان هم به کشت جو اختصاص یافته است، گفت: از این میزان ۳۴ هزار هکتار آن جو دیم و ۶ هزار هکتار هم جو آبی است.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در خصوص برنامه تولید ۱۵۰۰ تن بذر جو گفت: ۹۲۰ تن جو آبی و ۵۸۰ تن به صورت جو دیم است که توسط شرکت های بذری اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: ما برای خودکفایی در زمینه کلزا برنامه ریزی کرده ایم و مروج های ما تلاش خواهند کرد تا سطح زیر کشت را در منطقه افزایش دهیم.
قیمت خرید تضمینی این محصول به تازگی در پی اجرای طرح مردمی سازی یارانه از ۱۵ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان افزایش یافته است.
کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی کردستان بوده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا