آموزش های مهارتی و تخصصیآموزش و مهارتاجتماعیپارک های علم و فناوریشرکتهای دانش بنیانلرستانلرستان- سردبیرنوآوری و کارآفرینی

تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان در تولید مشاغل پایدار موثر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان در زمینه جذب و تبدیل ایده‌های ابتکاری و نوآوری‌ها به تولید مشاغل پایدار موثر است.

به گزارش خبرنگار بازار کار در لرستان، علی جهانی با اشاره به اهمیت گسترش فرهنگ تعاون و کار جمعی با هدف ایجاد شغل و توسعه اقتصادی در استان، اظهار کرد: کار و تلاش در مجموعه‌هایی که به صورت گروهی و تعاونی صورت می‌گیرد موفقیت بیشتری دارد، بر همین اساس اکثر کشورهای جهان تشکیل شرکت‌های تعاونی را به عنوان یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در امر توسعه استفاده می‌کنند که در صورت توسعه تعاونی‌ها این امر منجر به مشارکت اکثریت مردم در اقتصاد و عدالت اجتماعی در بین جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه اصلی این اداره کل در مرحله اول فعال کردن و کمک به تعاونی‌های مشکل‌دار و غیرفعال در استان است، افزود: این اداره کل در سه ماهه نخست امسال ۱۵ تعاونی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی با ۴۸۱ عضو با ایجاد ۴۸۵ فرصت شغلی ایجاد کند که بیشتر این تعاونی‌ها در شهرستان خرم‌آباد با شش تعاونی و با ۳۱۸ فرصت شغلی تشکیل شده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به کمک به تعاونی‌های غیرفعال و نیمه‌تمام در استان بیان کرد: ۱۲ شرکت تعاونی در بخش‌های مختلف اقتصادی با اشتغال ۱۳۶ نفر دارای مشکلاتی بودند که در کمیته استانی واحدهای مشکل دار مطرح و به چرخه تولید بازگشتند.

جهانی عنوان کرد: از محل تسهیلات تبصره ۱۸ در این سه ماهه سالجاری ۲۱ میلیارد تومان به پنج شرکت تعاونی پرداخت شده و همچنین از محل تفاهم‌نامه بانک توسعه تعاون ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزا جهت تکمیل، ایجاد و سرمایه در گردش به شرکت‌های تعاونی استان پرداخت شده است.

وی همچنین با بیان اینکه تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان در زمینه جذب و تبدیل ایده‌های ابتکاری و نوآوری‌ها به تولید مشاغل پایدار موثر است، اظهار کرد: کمک به برقراری ارتباط و همکاری متقابل بین تعاونی‌های عضو با مردم و دولت در قالب تکنولوژی‌های نوین، برگزاری نمایشگاه و مشارکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، از دیگر مزایای تشکیل شرکت‌های تعاونی دانش‌ بنیان بوده و در اولویت ایجاد شرکت‌های تعاونی جدید است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان به فرآیند تکمیل پرسشنامه ثبت نام تعاون‌گران در جشنواره تعاونی‌های برتر اشاره و تصریح کرد: از ابتدای شروع ثبت‌نام در این جشنواره تاکنون ۴۵ شرکت تعاونی واجد شرایط در این سامانه فرایند ثبت‌نام را کامل انجام داده که توسط کارشناسان این اداره کل و وزارت متبوع در حال بررسی و انتخاب برترین‌هاست.

جهانی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام دبیرخانه هفدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از روز  سی‌ام خرداد  تا  ۱۵ تیرماه فرآیند تکمیل درخواست حضور در جشنواره تعاونی‌های برتر در قالب پرسشنامه در سامانه جامع هوشمند بخش تعاون به آدرس https://taavoni.mcls.gov.ir در دسترس شرکت‌های تعاونی متقاضی ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر است.

وی تصریح کرد: مدیران شرکت‌های تعاونی باید با نام کاربری و رمز عبور اختصاصی خود، وارد سامانه شده و نسبت به تکمیل پرسشنامه‌ها اقدام کنند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان به برگزاری هفدهمین جشنواره استانی و ملی تجلیل از تعاونی‌های برتر اشاره کرد و گفت : این جشنواره در هفته تعاون که شهریور ماه امسال در دو بخش ملی و استانی برگزار خواهد شد و از منتخبین و برترین‌ها تجلیل بعمل می‌آید.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا