پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

جهاددانشگاهی یک مرکز نوآوری است؛ فناوری نرم می‌تواند موتور محرکه باشد

کرمی گفت: به عقیده من  پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی،می‌تواند تمام فعالیت‌های جهاددانشگاهی ازجمله علوم اجتماعی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر را دربربگیرد.

پرویز کرمی گفت: جهاددانشگاهی را یک شتاب‌دهنده خواند و گفت: جهاددانشگاهی یک مرکز نوآوری بوده و بهتر است در اینجا به دنبال نوآوری باشید؛ نعمت الهی که خداوند در انسان به ودیعه گذاشته و تمام‌شدنی نیست. اگر انسان تاکنون دوام آورده است بهره‌گیری خوب از نوآوری و فناوری نرم است. فناوری نرم یکی از مسائلی است که اگر با نوآوری منزوج شود، می‌تواند موتور محرکه باشد.

به گزارش بازارکار، وی در  آیین «رونمایی و هم‌افزایی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه صنایع فرهنگی و گردشگری»تاکید کرد: به عقیده من  پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی،می‌تواند تمام فعالیت‌های جهاددانشگاهی ازجمله علوم اجتماعی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر را دربربگیرد.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در ادامه عنوان کرد: امروز باید کمک کنیم شرکت دانش‌بنیان خلاق در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیشتر شده تا به معرفی هرچه بیشتر و بهتر میراث فرهنگی و گردشگری ما بپردازند. تاریخ، پیشینه، فرهنگ و تمدن ما هرکدام یک دنیا کار است و نیازمند یک زیست‌بوم و اکوسیستم که وزارتخانه به‌عنوان حامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  و جهاددانشگاهی هرکدام یک بخش از آن هستند و عمده کار به دست شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان است.

نوآوری و فرهنگ؛ پیکرساز هویت سرزمینی
در بخش دیگر این آیین امید رضایی فر با اشاره به این‌که کنارهم قرار دادن خلاقیت، نوآوری و فرهنگ بدون شک پیکرساز هویت سرزمینی است، عنوان کرد: وقتی به میراث و فرهنگ نگاه میکنیم قطعاً به مواردی می‌رسیم که از حیث سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حوزه صنعتی و اجتماعی در دوره خود یک نوآوری و فناوری محسوب می‌شوند.
مدیرکل پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر بتوانیم امروز به نوآوری و فناوری ویژه برسیم همانند میراثی که از گذشته داشتیم در آینده می‌توانیم به آن به‌عنوان یک میراث ساز فرهنگ آینده نگاه کنیم؛بنابراین امروز باید اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل شویم.

وی افزود : در وزارت علوم سعی کردیم با احیای ساختارهای حمایتی برای مجموعه‌های فناور و نوآور با داشتن یک شبکه گسترده در حوزه پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری و فناوری در کنار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک مجموعه کارآمد و پویا را راهبری کنیم.

رضایی فر در ادامه سخنان خود عنوان کرد: یکی از اتفاقاتی که انتظار داریم این است که مجموعه‌هایی شبیه به پارک صنایع فرهنگی بتواند به یک پیوست برای کلیه فناوری‌هایی که در حال ظهور و بروز است، تبدیل شود.

مدیرکل پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت عتف افزود: امیدواریم نظام ایده ها و نیازها به همرسانی ایده ها در همه حوزه‌ها کمک کند. برخی از نگاه‌های ما به حوزه فرهنگ و هنر باید به موضوع بازآفرینی بازگردد؛ موضوعی که شاید امروز تبدیل به نقاط پنهان در بسیاری از فناوری‌ها در سطح دنیا می‌شود. اگر بتوانیم بازنگری فرهنگی و فناوری را در دستور کار قرار دهیم ، مستندسازی در حوزه فرهنگی و تاریخی نیز شکل می‌گیرد.

اهمیت کشف ظرفیت‌های ناشناخته گردشگری
دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو ـ رییس پارک ملی علوم وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ که نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان گردشگری و صنایع‌دستی به همت این پارک در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، گفت:‌ با حضور آقای ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اتفاقات خوبی می‌افتد، یکی از کارهای خوب ایشان کشف ظرفیت‌های ناشناخته گردشگری است، اصفهان و شیراز بسیار شناخته‌شده‌اند، اما ایشان در سفرهایشان در حال کشف جاذبه‌های گردشگری هستند.

او همچنین از این فرصت استفاده کرد و با یادآوری تعطیلی پارک‌ها، سینما، تئاتر و گردشگری در ایام محرم، به جذابیت آیین‌های محرم برای گردشگران خارجی اشاره کرد و از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درخواست کرد پیگیر رفع تعطیلی گردشگری در محرم باشد.

گفتنی است در حاشیه این مراسم نمایشگاه توسعه گردشگری ایران کهن با خلاقیت و نگاه دانش‌بنیان برگزار شد و با حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پلتفرم «بزنیم بیرون» باهدف توزیع متوازن سفر در سراسر کشور رونمایی شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا