اجتماعیدسته‌بندی نشدهقزوین- سردبیرنوآوری و کارآفرینی

دادستان قزوین: ایجاد کارگاه‌های اشتغال‌زایی برای معتادان در کاهش جرم سرقت موثر است

دادستان عمومی و انقلاب قزوین سرقت را از جمله جرائمی است که امنیت و آسایش عمومی را خدشه‌دار می کند، گفت: ایجاد کارگاه‌های اشتغال‌زایی برای معتادان در کاهش جرم سرقت موثر است.


به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، حسین رجبی در اولین نشست گشت های محله‌محور رضویون در سال جاری که در سالن جلسات شهید سلیمانی دادگستری کل استان برگزار شد، گفت: تشکیل مجمع خیرین امنیت‌ساز مصوب شده و در سراسر استان اجرایی خواهد شد، تا از این ظرفیت نیز برای تامین امنیت عمومی استفاده شود.
وی یادآورشد: سرقت از جمله جرائمی است که امنیت و آسایش عمومی را خدشه‌دار می کند و تبعات اجتماعی گسترده‌ای دارد و متاسفانه در این حوزه با بحران مواجه هستیم و وقوع سرقت عوامل و علل متعددی دارد، که نیازمند موشکافی و چاره‌اندیشی است.
رجبی افزود: ما معتقدیم در مقابله با جرم سرقت علی‌رغم پیش‌بینی رویکردهای پیشگیرانه باید اقدامات برخوردی و تهاجمی نسبت به مجرمان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
این مقام قضایی استان قزوین گفت : قانون کاهش مجازات های تعزیری و بیان اینکه وقوع جرم سرقت زیر بیست میلیون تومان جنبه خصوص دارد و قابل گذشت است، جای نقد و گلایه دارد و اصلاح این ماده از قانون مذکور توسط دادستانی کل کشور در حال پیگیری است.
دادستان مرکز استان همچنین تصریح کرد: ضروری است، قرارگاه پیشگیری و برخورد قاطع با جرم سرقت در استان تشکیل شود و در این حوزه اقدامات اثرگذار مورد بررسی و اجرا قرار گیرد.
رجبی ادامه داد: سالانه خسارت حدود ۳۰ میلیارد تومانی ناشی از جرم سرقت به اموال و تاسیسات دولتی استان جای تامل دارد و در واقع خسارت به بیت المال است و باید دستگاه ها و نهادها نسبت به حفاظت از اماکن و اموال خود اهتمام ویژه داشته باشند و با رعایت نکات امنیتی و ایمنی وقوع سرقت های مربوطه را به حداقل برسانند.
وی گفت: گشت های محله‌محور رضویون از حیث عده و عُده مسائل و مشکلات متعددی دارد و باید با همکاری و هم‌افزایی نسبت به آنها چاره‌اندیشی شود و در این حوزه باید از ظرفیت های مردمی نیز به خوبی بهره برد.
این مقام مسئول تاکید کرد: تشکیل مجمع خیرین امنیت‌ساز مصوب شده و در سراسر استان اجرایی خواهد شد، تا از این ظرفیت نیز برای تامین امنیت عمومی استفاده شود.
حسین رجبی به آمار وقوع جرم سرقت در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته اشاره و گفت: وقوع سرقت در شهرستان های البرز ۷۵ درصد، آبیک ۵۳ درصد، بویین زهرا ۱ درصد، تاکستان ۲ درصد و محمدیه ۲۴ درصد کاهش داشته است و در شهرستان قزوین به فراخور موقعیت مرکز استان شاهد افزایش اندک جرم سرقت هستیم، که امیدواریم با تلاش جدی‌تر و بررسی علل آن وقوع جرم سرقت در قزوین نیز روند کاهشی داشته باشد.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: بیشتر جرم سرقت توسط معتادان در حال وقوع است و در این راستا نباید از ظرفیت کمپ های ترک اعتیاد غافل شد و قطعاً توانمندسازی و ایجاد کارگاه‌های اشتغال‌زایی برای این افراد در کاهش وقوع جرم سرقت تاثیر بسیاری دارد و این موضوع با جدیت در استان پیگیری خواهد شد، تا زمینه سرقت ها به حداقل برسد و روند کاهشی داشته باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا