آموزش و مهارتفارس- سردبیر

بهترین روش کشاورزی در خشکسالی‌ حرکت به سمت کشت های گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی است‌

در سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان زرین دشت مسائل و مشکلات بخش کشاورزی این شهرستان مورد بررسی و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

به گزارش بازار کار فارس به نقل ازروابط عمومی فرمانداری شهرستان زرین دشت در سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان زرین دشت مسائل و مشکلات بخش کشاورزی این شهرستان مورد بررسی و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

در ابتدای این بازدید فرماندار زرین دشت با اشاره به مشکلات عدیده کشاورزان این شهرستان اظهار کرد: اوضاع کشاورزان این منطقه به دلیل وقوع خشکسالی‌های متمادی نابسامان است.

رسول بهمنی با تاکید بر اینکه باید نگاه‌ها به سمت کشاورزی نوین سوق داده شود، ابراز کرد: بهترین روش کشاورزی در این خشکسالی‌ها حرکت به سمت کشتهای گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی است‌.

وی به پرداختن نشدن‌مطالبات گندمکاران این شهرستان اشاره کرد و گفت: مطالبات امسال کشاورزان در حوزه پرداخت بهای گندم تاکنون پرداخت نشده است.

فرماندار زرین دشت با تاکید بر اینکه در شهر دبیران بیش از ۶ هزار تن گندم خریداری شده که ۶۰ درصد از مطالبات مردم در این زمینه پرداخت نشده، یادآور شد: در سطح شهر حاجی آباد، بخش مرکزی شهرستان زرین دشت و همچنین بخش ایزدخواست زرین دشت ۸ هزار تن گندم خریداری شده که ۴۰ درصد از مطالبات این گندم کاران نیز پرداخت نشده است.

بهمنی با ذکر این نکته که کشاورزان این شهرستان با مشکلات جدی در حوزه کشاورزی روبرو هستند، عنوان کرد: کشاورزان این شهرستان در صدد کشت تابستانه خود هستند اما هزینه تأمین نهاده‌های کشاورزی و بذر پنبه برای کشت طلای سفید ندارند و مطالبات آنان در خصوص پرداخت بهای گندمشان هم بر زمین مانده است.

رئیس شورای کشاورزی شهرستان زرین دشت تصریح کرد: بدون تعارف حال و روز کشاورزی این منطقه اصلاً خوب نیست و مطالبات مردم هم محقق نشده است.

به گفته وی تاکید براقتصاد پایدار در حوزه کشاورزی، منطقی نیست چرا که با این اوضاع خشکسالی و فقر شدید سفره‌های آب‌های زیر زمینی و همچنین ممنوعه شدن دشت‌های این شهرستان سرمایه گذاری در این حوزه به صلاح نیست و باید به سمت اصلاح الگوی کشت و جایگزین کردن کشتهای گلخانه حرکت کنیم.

بهمنی رونق اشتغال در شهرستانهای جنوبی استان فارس را در گروی ایجاد کشت‌های گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی دانست و اظهار کرد: با این شرایط خشکسالی و قیمت‌های سرسام آور نهاده‌های کشاورزی، اشتغال در این حوزه آنهم بصورت سنتی اصلاً مقرون به صرفه نیست.

فرماندار زرین دشت همچنین از اعلام آمادگی بسیاری از متقاضیان کشت‌های گلخانه‌ای در این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به اشتغال زنان کارگر فصلی در مزارع شهرستانهای همجوار و ضرورت ایجاد اشتغال در این شهر افراد زیادی برای سرمایه گذاری در حوزه کشتهای گلخانه‌ای اعلام آمادگی کرده اند.

وی از معاون‌باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خواستار رفع موانع پیش روی احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهر دبیران شد و گفت: در بخش ایزدخواست شهرستان زرین دشت یک شهرک کشاورزی با قابلیت دو مجتمع گلخانه‌ای ویک مجتمع دامی راه اندازی شده است که با بهره برداری کامل از این طرح ۷۰۰ نفر بصورت مستقیم دارای اشتغال می‌شوند.

بهمنی ادامه داد: با توجه به استقبال از شهرک کشاورزی گلکویه زرین دشت، از محل اعتبارات چاه‌های پر شده می‌توان نسبت به احداث گلخانه در شهر دبیران نیز اقدام کرد.

تخصیص پاجوش برای درختان نخل از رقم پیارم و مجول با توجه به اقلیم آب و هوایی زرین دشت، آبرسانی به باغات خسارت دیده ناشی از خشکسالی، تخصیص یارانه نهال و کشت گیاهان دارویی، تخصیص اعتبار برای اصلاح باغات زرین دشت خصوصاً بزرگترین باغ زیتون ۷۰۰ هکتاری یکپارچه کشور، و تأمین اعتبار برای حذف و اصلاح باغات این شهرستان با کاشت درختان مثمر بخشی از مطالبات فرماندار زرین دشت از معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا