دسته‌بندی نشدهمجلس

مجلس با کلیات طرح حمایت از واحدهای تولیدی موافقت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.

با رأی نمایندگان؛
مجلس با کلیات طرح حمایت از واحدهای تولیدی موافقت کرد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.
به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۳ بهمن ماه) با ۱۲۱رأی موافق، ۱۰۸ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در جلسه علنی با کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.
‌امیرآبادی فراهانی: طرح حمایت از کارخانجات با دقت تدوین نشده است
احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با کلیات طرح مذکور، گفت: طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی ابهامات زیادی دارد و برخی از بندهای آن ضدتولید است.
وی بیان کرد: در بخشی از این طرح آمده است که بازداشت و حبس مدیران کارخانجات و واحدهای تولیدی ممنوع است، در حالی که این مساله در حیطه اختیارات قاضی است و ما نباید استقلال قاضی را خدشه دار کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای مثال اگر مدیر کارخانه‌ای جاسوسی کند و یا اقدامی برخلاف امنیت ملی انجام دهد آیا باز هم بازداشت وی ممنوع است؟ متأسفانه این طرح به صورت دقیق تدوین نشده و اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس هم گفتند که قوه قضائیه نامه‌ای به این کمیسیون ارسال و مخالف خود را با این طرح اعلام کرده است.
فرهنگی: مجلس باید گامی در جهت حمایت از تولید بردارد
در ادامه جلسه محمدحسین فرهنگی در موافقت با طرح مذکور گفت: حدود دو سال از تشکیل مجلس یازدهم می‌گذرد و ما اقدام خاصی در راستای حمایت از تولید انجام ندادیم و باید گامی در جهت حمایت از تولید برداریم.
وی گفت: ایرادات مخالفان به طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی بسیار کلی است و می‌توان در جریان بررسی جزئیات، این ایرادات را برطرف کرد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نظری مثبت و همسو نسبت به این طرح دارند و ما باید جلوی رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی را بگیریم.
اکبری تالارپشتی: واحدهای تولیدی نباید به علت بدهی بانکی تعطیل شوند
همچنین عزت الله اکبری تالارپشتی درباره طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: این طرح از بدو تشکیل مجلس یازدهم تدوین شده و جلسات کارشناسی بسیار زیادی در این راستا برگزار شده است.
وی بیان کرد: حرف ما آن است که کارخانجات و واحدهای تولیدی نباید تحت عناوینی چون بدهی بانکی یا مالیات تعطیل شوند. ما در این طرح با مفسدان اقتصادی کاری نداریم و از سوی دیگر نگفتیم از افرادی که اقدامات خلاف امنیت ملی انجام می‌دهند حمایت شوند و بازداشت نشوند بلکه تمام دغدغه ما آن است که کارخانجات و فعالان اقتصادی آسیب نبینند.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی متذکر شد: ما جلسات زیادی با مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار کردیم و کارهای تخصصی زیادی درباره این طرح انجام شده و نقایص و ایرادات این طرح را اصلاح خواهیم کرد.
تالارپشتی اظهار داشت: ما نباید اجازه دهیم کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل شوند و سه قوه هم با این طرح موافق هستند و حجت الاسلام رئیسی هم زمانی که رئیس قوه قضائیه بود موافقت خود را با این طرح اعلام کرد و بر این اساس ما باید به کلیات آن رأی مثبت دهیم.
فاطمی امین: دولت موافق حمایت از واحدهای تولیدی است
سیدرضا فاطمی امین نیز به عنوان نماینده دولت درباره طرح مذکور گفت: بنگاه‌های اقتصادی و به طور کلی کسب و کار را باید به عنوان یک موجود زنده در نظر گیریم و ما نباید خطای مدیران را به کسب و کارها تعمیم دهیم و به جهت اشتباهات آنان، بنگاه اقتصادی یا کسب و کاری را تعطیل کنیم.
وی بیان کرد: معمولاً گفته می‌شود بزرگترین ثروت یک سازمان، منابع انسانی آن است اما زمانی که در مقیاس بزرگ‌تر و در سطح کشور صحبت می‌کنیم باید گفت ثروت کشور کسب و کار آن است نه افراد و ما هر چقدر کسب و کارها را مورد حمایت قرار دهیم و تقویت کنیم، وضعیت کشور از حیث تولید و اشتغال ارتقا پیدا می‌کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی در هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت و رئیس جمهور به صورت جدی از این طرح حمایت کرد و جمع بندی دولت بر این بود که با کلیات این طرح موافقت شود و اگر ایرادی درباره جزئیات این طرح وجود دارد می‌توان آن را در کمیسیون صنایع و معادن مجلس اصلاح کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا