خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

هدفگذاری برای ایجاد بیش از هفت هزار شغل در صنعت خراسان رضوی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هدفگذاری کرده‌ایم تا امسال با بهره‌برداری از ۶۰۰ واحد صنعتی، برای بیش از هفت هزار نفر در استان اشتغال ایجاد کنیم.

به گزارش بازارکار و به نقل از ایرنا، امیررضا رجبی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد در حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: در سه ماهه نخست امسال ۹۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری ۸۷۵ میلیارد تومان در استان به بهره برداری رسید که ازاین طریق برای هزار و ۹۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

وی بیان کرد: زمینه اجرای این طرحها در حوزه صنایع فلزی، غیرفلزی، غذایی، شیمیایی، سلولزی ،نساجی، برق و الکترونیک، کانی غیرفلزی و ماشین آلات تولید بود که در شهرستان های مشهد، طرقبه شاندیز، سبزوار، تربت حیدریه ، چناران، فریمان، زبرخان، گناباد، قوچان، زاوه، تربت جام و تایباد به اجرا درآمده است.

وی اظهار داشت: همچنین در بهار امسال ۴۸۷ فقره جواز تاسیس واحد صنعتی در خراسان رضوی برای متقاضیان صادر شد که میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آنها ۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی پیش بینی شده برای آنها ۱۱ هزار و ۳۸۴ نفر است و زمینه فعالیت این جوازهای تاسیس نیز در حوزه های صنایع شیمیایی، غذایی، فلزی، غیرفلزی، کانی غیرفلزی، نساجی و چرم، برق و الکترونیک، ماشین سازی، سلولزی و صنایع معدنی خواهد بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به برنامه ریزی امسال استان برای رسیدن به ۱.۶ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، گفت: تجار و فعالان اقتصادی استان به میزان ۹ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را تا سال ۱۴۰۴ هدف‌گذاری کرده‌اند که در این راستا تعامل نزدیکی با کشورهای همسایه برقرار خواهند کرد.

رجبی اظهار داشت: توسعه معادن و صنایع معدنی اولویت گام دوم انقلاب اسلامی است که در این راستا رویکرد خراسان رضوی در جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بالا در صنایع معدنی به ویژه زنجیره فولاد توسعه یافته است که هم اکنون ۶ واحدتولید کنسانتره فولاد در استان فعال است و بزودی با بهره برداری از خط تولید فولاد شرق کاوه با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن، مجموع ظرفیت اسمی تولید کنسانتره به ۱۶ میلیون تن می رسد.

وی اضافه کرد: میزان تولید گندله در خراسان رضوی به ۲ میلیون تن در سال در پنج واحد تولیدی با ظرفیت اسمی ۱۵.۶ میلیون تن و میزان تولید فولاد خام با وجود محدودیتهای مصرف برق به ۴۵۰ هزار تن در سال رسیده است که در فرآیند تولید تبدیل به مقاطع فولادی و محصولات مرتبط خواهد شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اجرای برنامه شفاف فعالیت های حوزه صمت با استفاده از سامانه های هوشمند از جمله سامانه جامع تجارت و نظارت مستمر بر فعالیتهای تولیدی و بازار، توسعه پاسخگویی مردمی با سامانه ۱۲۴ از مهمترین برنامه های این سازمان در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا