استان هادسته‌بندی نشده

جوانان ایلامی به دنبال شغل دولتی

بسیاری از جوانان بیکار در استان ایلام به دنبال شغل دولتی هستند، این در حالی است که ایلام ظرفیت های متنوعی دارد که می توان با کارآفرینی به دنبال ایجاد اشتغال بود.

جوانان ایلامی به دنبال شغل دولتی
بسیاری از جوانان بیکار در استان ایلام به دنبال شغل دولتی هستند، این در حالی است که ایلام ظرفیت های متنوعی دارد که می توان با کارآفرینی به دنبال ایجاد اشتغال بود.
استان ایلام با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت یکی از کم جمعیت ترین استان‌های کشور است که دارای بیش از ۳۰ هزار نفر بیکار است.
این استان به رغم ظرفیت‌های مختلف نفت و گاز، آب و خاک، گردشگری، کشاورزی، دامداری، منابع طبیعی و…با موج زیادی از جوانان بیکار مواجه است.
در حالی ظرفیت‌های مختلفی در استان ایلام برای ایجاد اشتغال از طریق کارآفرینی وجود دارد اما اکثر جوانان بیکار استان به دنبال شغل دولتی هستند.
متأسفانه اکثر بیکاران استان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهد، در حالی که می‌توان با توسعه مهارت آموزی در رشته‌های مختلف در ظرفیت استان نسبت به ایجاد طرح‌های اشتغالزایی اقدام کرد.
لزوم توسعه مشاغل خانگی برای اشتغال در ایلام
معاون توسعه و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای ارائه تسهیلات مشاغل خانگی در ایلام، این اداره کل اقدامات مختلفی را انجام می‌دهد و در همین راستا سامانه‌ای را به همین منظور تحت همین عنوان به نام سامانه مشاغل خانگی پیش بینی شده که متقاضیان می‌توانند برای دریافت مجوز به این سامانه مراجعه و در رشته‌های مختلف ثبت نام کنند.
احمد خانمحمدیان ادامه داد: حدود ۳۳۰ رشته در این سامانه بارگذاری شده است، این تعداد رشته‌ها به حوزه دستگاه‌های مختلف جهاد کشاورزی، ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و صنعت معدن تجارت تقسیم بندی می‌شود.
جوانان ایلامی به دنبال شغل دولتی/ کارآفرینی فرهنگ سازی شود
وی تصریح کرد: افراد بعد از اینکه ثبت نام اولیه را انجام دادند و درخواست خود را در سامانه ثبت کردند، این درخواست به دستگاه تخصصی مربوطه ارجاع می‌شود.
معاون توسعه و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام عنوان کرد: بعد از اینکه ثبت نام فرد قطعی شد و تاییدیه لازم را گرفت، از طریق اداره کل تعاون کار و یا نمایندگی‌ها در شهرستان‌ها مجوز فرد را صادر و بعد از آن فرآیند بازدید و معرفی به یکی از بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات انجام می‌شود.
درخواست اشتغال دولتی از سوی جوانان
خانمحمدیان عنوان کرد: یکی دیگر از درخواست‌هایی که شاید فراوانی بیشتری داشته در اداره کار استان داشته باشد درخواست اشتغال دولتی از سوی جوانان است.
وی بیان کرد: متأسفانه در این حوزه یکی از ایراداتی که وجود دارد این است که استان ایلام در بخش خصوصی نسبت به استان‌های برخوردار ضعیف‌تر است، به دلایل مختلف افرادی که بیشتر به اداره کار مراجعه می‌کنند خواهان اشتغال در بخش دولتی هستند.
جوانان ایلامی به دنبال شغل دولتی/ کارآفرینی فرهنگ سازی شود
خانمحمدیان ادامه داد: بخش دولتی نیز مسائل و مشکلات خاصی را دارد که امکان استخدام در بخش دولتی از طریق ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اصلاً مقدور نیست.
معاون توسعه و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: فرآیندی که برای استخدام دولتی در قانون پیش بینی شده است، از طریق دستگاه‌های اجرایی اطلاع رسانی و فراخوان داده می‌شود و از طریق برگزاری آزمون این اتفاق می‌افتد اما یکی از خواسته‌های بیشتر افرادی که به ما مراجعه می‌کنند درخواست اشتغال در بخش دولتی است.
حمایت از کسب و کارهای مناطق روستایی و عشایری
خانحمدیان در بحث حمایت‌های این اداره از طرح‌های اشتغالزایی بیان داشت: به فراخور دستوراتی که از وزارت مطبوع می‌گیریم حمایت‌های مختلفی را در بحث اشتغال اجرا می‌کنیم، به عنوان مثال یکی از برنامه‌هایی که در طی سنوات گذشته شروع شده و تا اکنون نیز ادامه داشته بحث توسعه کسب و کارها در مناطق روستایی و عشایری بوده است.
وی گفت: دستورالعملی در این حوزه تدوین شده و افرادی که قصد داشتند کسب و کاری را در این حوزه راه اندازی کنند، مشمول حمایت‌های تسهیلاتی اداره کار هستند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد بحث حمایت از فارغ التحصیلان دانشگاهی است که یک سری حمایت‌ها را از این افراد از طریق سازو کار قانونی با طرح کارورزی انجام می‌شود همچنان این حمایت‌ها ادامه دارد.
وی افزود: یکی از برنامه‌های که بنا داریم امسال یا اوایل سال آینده این موضوع را به طور جد در دستور کار قرار دهیم، بحث راه اندازی یک مرکز مشاوره کاریابی یا کارآفرینی در استان است.
خانحمدیان اضافه کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند مستقیماً در این مراکز مشاوره لازم را می‌بینند.
عدم استقبال جوانان از مهارت آموزی
مدیر کل فنی و حرفه‌ای ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در استان ایلام متناسب به ظرفیت‌های استان رشته‌های مختلفی در فنی و حرفه‌ای استان برای مهارت اموزی ایجاد شده است.
علی رشیدی بیان کرد: میزان استقبال جوانان از رشته‌های فنی و حرفه‌ای برای مهارت آموزی پایین است، در حالی که همین رشته‌های فنی و حرفه‌ای بازار کار بهتری نسبت به سایر رشته‌های دانشگاهی دارند.
وی تصریح کرد: جوانان بیکار و یا فارغ التحصیلان دانشگاهی می‌توانند با کسب مهارت توسط بنگاه‌ها و صندوق‌های کارآفرینی پشتیبانی شوند و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار این افراد قرار بگیرد.
رشیدی اضافه کرد: بیشتر متقاضیانی که به کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان مراجعه می‌کنند فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند که به واسطه مدرک تحصیلی نتوانسته‌اند برای خود کسب و کاری ایجاد کنند.
استان ایلام وضعیت مناسبی در بحث اشتغال ندارد نیاز است با استفاده از ظرفیت‌های استان برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در استان فرهنگ سازی و حمایت‌های لازم انجام شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا