فارس- سردبیر

فارس در بین ۵ استان برتر در تولید و سطح زیر کشت کلزا

مسئول دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی فارس از تولید ۷ هزار و ۵۲ تن کلزا از چهار هزار و ۳۱۱ هکتار مزارع این استان خبر داد.

به گزارش بازار کار فارس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس،منصور رشیدی با بیان اینکه برداشت کلزا از هفدهم فروردین ماه در شهرستان لامرد آغاز شد و تا ۲۸ تیرماه در آباده پایان یافت، گفت: شهرستان مُهر با تولید ۲ هزار و ۵۰ تن کلزا از سطح یک هزار و ۴۰۰ هکتار رتبه اول را در استان فارس داشت.
به گفته وی؛ استان فارس جزء ۵ استان برتر در تولید و سطح زیر کشت کلزا در کشور است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری، متوسط عملکرد کلزا در استان فارس، یک هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار بود، اضافه کرد: در برخی از مزارع عملکرد‌های بالاتر از ۵ هزار کیلوگرم در هکتار نیز مشاهده شد.
رشیدی اظهار کرد: در سال زراعی جاری بیشترین ارقام کلزای کشت شده در استان فارس نپتون، ناتالی، آرشیتک، هیدرومل، هایولا ۵۰ و تراپر بود. افزود: ۵۸ دستگاه مجهز به هد مخصوص، برداشت کلزا را برعهده داشتند و ۱۶ مرکز خرید بخش دولتی و خصوصی این دانه روغنی را از کلزاکاران خریداری کردند.

اجرای ۴ طرح انتخاب مشارکتی ارقام کلزا

رشیدی به اجرای چهار طرح انتخاب مشارکتی ارقام کلزا نیز گریزی زد و افزود: این طرح‌ها در شهرستان‌های فیروزآباد، کوار، مرودشت و داراب اجرا شد.
به گفته وی؛ در شهرستان فیروزآباد، رقم HBsp۱ با تولید ۵ هزار و ۶۱ کیلوگرم در هکتار نسبت به ارقام آسا، RGS، دلگان، آرام، صفار، روشنا و هایولا ۵۰ بیشترین عملکرد داشت.
او اضافه کرد: در شهرستان داراب، نیز از هشت رقم مذکور استفاده شد و در این شهرستان رقم دلگان بالاترین عملکرد داشت.
وی با بیان اینکه در طرح انتخاب مشارکتی ارقام کلزا در شهرستان کوار، ارقام هوپا، نفیس، نیما، نیلوفر، هامان، اکاپی، زرفام و ناتالی کشت شد، بیان کرد: رقم ناتالی با تولید ۳ هزار و ۸۵ کیلوگرم در هکتار موفق‌ترین بود.
رشیدی از مقایسه ارقام هوپا، نفیس، نیما، نیلوفر، هامان، اکاپی، زرفام و آرشیتکت در شهرستان مرودشت نیز سخن گفت و افزود: در این شهرستان بیشترین عملکرد مربوط به رقم آرشیتکت با تولید ۳ هزار و ۵۴ کیلوگرم در هکتار بود.
این کارشناس با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری ۲۰۰ هزار بوته نشا ارقام نپتون، ناتالی، دانوب و ریتمو در استان فارس کاشته شد، گفت: کاهش میزان بذر مصرفی و صرفه جویی در مصرف آب از مزایای کاشت نشایی بود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا