خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

هفت هزار اشتغال صنعتی تا پایان سال در خراسان رضوی ایجاد می شود

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی گفت: تا پایان سال با بهره برداری از ۶۰۰ واحد صنعتی دراستان برای هفت هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.

به گزارش بازارکار و به نقل از ایرنا امیررضا رجبی در مراسم افتتاح کارخانه دوچرخه سازی بردسکن خراسان رضوی افزود: طی سه ماهه نخست امسال ۹۶ طرح صنعتی با سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان در استان به بهره برداری رسیده است که از این طریق برای هزار و ۹۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

وی ادامه داد: هشت درصد از اشتغال صنعت در کشور مربوط به خراسان رضوی است که این مهم در حوزه معدنی به ۱۲ درصد می رسد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی گفت: از پنج هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی، معدنی و تولیدی در استان ۳۷۰ واحد راکد هستند که ۲۰ واحد آن در شهرستان بردسکن است و طی امسال مشکلات تمامی واحدها بررسی و تعیین تکلیف خواهند شد.

رجبی با اشاره به این که ۱۲ واحد صنعتی راکد طی سه ماهه نخست امسال وارد چرخه تولید خراسان رضوی شده اند اظهار داشت: در همین مدت ۴۸۰ جواز تاسیس به ارزش ۱۹ هزار میلیارد تومان صادر شده است که طی دو سال آینده عمده این واحدها به بهره برداری می رسد و با اقدامات انجام شده خام فروشی تا حد زیادی کاهش یافته است.

وی با بیان این که در چارچوب آمایش سرزمین که به تصویب مجلس هم رسیده، ظرفیتها و زیرساختهای هر منطقه مشخص شده که در بردسکن عمده ظرفیت، در زمینه صنایع معدنی است از این رو  توسعه صنایع مرتبط با صنایع معدنی جزء اولویتهاست.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع بانکی در حوزه صنعت، معدن و تجارت افزود: شفافیت در سامانه جامع تجارت مورد تاکید است و فضا برای کسب و کار سالم مهیاست از این رو در این راستا طی جلسه ای با بانکهای عامل استان خراسان رضوی، سامانه ای تحت عنوان هدایت اعتبار برای شفاف سازی تسهیلات و اعتبارات راه اندازی می شود.

نماینده مردم شهرستانهای بردسکن، کاشمر، خلیل آباد و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با انتقاد از عملکرد بانکها در حوزه اشتغال گفت: ۳۷ بانک در کشور با نامهای مختلف فعالیت می کنند در حالی که باید سه نوع بانک ارزی، ریالی و خاص داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین جواد نیک بین با اظهار تاسف از این که بانکها کاری جز پولشویی و تجارت ندارند افزود: بانک‌ها خود در حوزه خرید و فروش فعالیت می‌کنند به طوری‌که یک بانک در خیابان کوچکی در تهران سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه زمین و فضا دارد و این یعنی بانکها وارد خرید و فروش و تجارت شده اند.

وی ادامه داد: باید مشخص شود طبق قانون چند درصد از درآمد معادن به شهرستان می آید و در کجا سرمایه گذاری می شود باید برای فرآوری محصولات معدنی سرمایه گذاری شود.

نماینده مردم شهرستانهای بردسکن، کاشمر، خلیل آباد و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی گفت:فراوری را نباید بسته بندی ترجمه کنیم، زیرا فراوری یعنی این که از خاک، طلا به دست بیاوریم و آن را بصورت شمش هم صادر نکنیم لذا نباید طلا را به صورت شمش به کشورهای دیگر صادر کنیم و دیگران آن شمش را به هزار نوع درآورند و با قیمت گزاف به دست ما برسد.

گفتنی است، کارخانه تولید دوچرخه در بردسکن  با هزینه ثابت ۳۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۰ نفر به طور مستقیم در شهرک صنعتی بردسکن به بهره برداری رسید.

بردسکن در فاصله ۲۷۳ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا