آموزش و مهارتگزارشیزدیزد- سردبیر

محمد دهقان :یزد بالاترین استان از جهت دارا بودن اراضی شهرک های صنعتی در کشور

سرپرست شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد گفت: یزد استان اول کشور به لحاظ در اختیار داشتن اراضی شهرکهای صنعتی است البته آنچه تاکنون عملیاتی و قابل واگذاری بوده، ۵۰ درصد از مساحت در اختیار شرکت شهرکهای صنعتی است

محمد دهقان سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرکت شهرکهای صنعتی به عنوان یک شرکت دولتی در ذیل وزارت صمت و مجموعه مادر تخصصی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران فعالیت می کند.

وی اهم وظایف شرکت شهرکهای صنعتی را تامین زیرساختها و حمایت از توسعه صنایع کوچک و متوسط در حوزه های مختلف توانمندسازی آنها ذکر کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یزد استان اول کشور به لحاظ در اختیار داشتن اراضی شهرکهای صنعتی است البته آنچه تاکنون عملیاتی و قابل واگذاری بوده، ۵۰ درصد از مساحت در اختیار شرکت شهرکهای صنعتی است.

به گفته دهقان، تاکنون در شرکت شهرکهای استان بیش از ۴۵۰۰ قرارداد واگذاری زمین منعقد شده که نزدیک به نیمی از آنها طی سه سال گذشته اتفاق افتاده است.

وی در ادامه مهمترین چالش شهرکهای صنعتی در استان را کمبود آب مورد نیاز صنایع بیان کرد و گفت: محدودیت دیگر در استان تامین انرژی برق است که ناشی از عدم تناسب میزان تامین برق کشور با سرعت توسعه صنعتی در کشور بوده است.

وی گفت: خوشبختانه استان یزد به عنوان تنها استان در کشور در سال گذشته بطور همزمان تفاهم‌نامه ایجاد پنج پست برق با ظرفیت قریب به ۳۰۰ مگاوات را شرکت برق منطقه‌ای یزد منعقد و در دستور کار اجرا قرار گرفت و برای امسال نیز سه قرارداد در این زمینه خواهیم داشت.

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان با اشاره به چالش تامین هزینه برای تداوم توسعه زیرساخت شهرکها، از اصلاح قیمت حق بهره‌برداری از زمین، اعیانی و تاسیسات صنعتی در سالجاری خبر داد.

وی با اشاره به برگزاری ۱۸۸ دوره آموزشی برای صنایع مستقر در شهرکها طی سال گذشته، گفت: این دوره ها در قالب کمکهای مالی بلاعوض از محل منابع داخلی برای صنایع از سوی شرکت شهرک‌های استان برگزار می شود.

دهقان همچنین از کمک شرکت شهرکها به بازاریابی و توسعه صادرات واحدها در قالب کمک به حضور آنها در نمایشگاه ها و بازارهای ملی و بین المللی خبر داد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال دانش بنیان از ارائه تسهیلات ویژه به این حوزه خبر داد و گفت: از تمام شرکتهای دانش بنیان که بتوانند عارضه‌ای از واحدهای صنعتی در شهرکهای صنعتی رفع کنند با پرداخت بلاعوض ۵۰ درصدی هزینه ها حمایت خواهیم کرد.

دهقان در پایان اضافه کرد: همچنین واگذاری زمین شهرکها به دانش بنیانها را بدون مزایده انجام خواهیم داد و برخلاف سایر متقاضیان که ۳۰ درصد پرداخت نقدی و مابقی به صورت اقساطی خواهند داشت، دانش بنیانها تنها ۱۰ درصد پرداخت و اقساط را پس از تنفس شش ماهه در بیش از ۴۰ قسط می توانند پرداخت کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا