دسته‌بندی نشدهقمقم- سردبیر

تدوین اطلس سرمایه‌گذاری تا جایگاه مطلوب قم در زیست بوم کسب و کار

تدوین اطلس سرمایه‌گذاری، جایگاه مطلوب قم در زیست بوم کسب و کار ،‌ تولید ۲ هزار و ۷۰۰ تُن بذر جو و گندم و ۹ پهنه جدید معدنی قم در آستانه استخراج اهم اخبار هفته گذشته قم بود.

تدوین اطلس سرمایه‌گذاری، جایگاه مطلوب قم در زیست بوم کسب و کار ،‌ تولید ۲ هزار و ۷۰۰ تُن بذر جو و گندم و ۹ پهنه جدید معدنی قم در آستانه استخراج اهم اخبار هفته گذشته قم بود.
حل مشکلات دریاچه نمک نیازمند نگاه ملی،جذب ۶۴۷ میلیارد تومان از اعتبارات مصوب سفر رییس‌جمهور به قم،احداث سومین ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه ، مقاوم بودن ۷۰ درصد مدارس قم در مقابل زلزله ، تحت پوشش بودن بیمه تامین اجتماعی بودن ۸۰۵ هزار نفر ، پرداخت ۹۹ درصد مطالبات گندمکاران، لزوم رفع مشکلات شهرک چاپ و نشر از دیگر اخبار هفته گذشته قم بود.
تدوین اطلس سرمایه‌گذاری قم
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم گفت: اطلس سرمایه‌گذاری این استان با انجام طرح‌های پژوهشی تخصصی تدوین می‌شود و در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد.
حسن نادری هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: برای تهیه اطلس سرمایه‌گذاری استان قم طی مراحلی مانند انجام مطالعات، طراحی، پیاده‌سازی و استقرار سامانه مکان محور طرح‌های سرمایه‌گذاری در دستور کار بوده‌است.
وی با اشاره به لزوم تسهیل فرآیندهای سرمایه گذاری در استان برای تحقق رشد اقتصادی لحاظ شده، افزود: میزان رشد اقتصادی بخش‌های مختلف استان در مجموع ۷.۸ درصد درنظر گرفته‌شده که برآورد سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تحقق آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: درهمین رابطه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز به تفکیک بخش‌های مختلف اقتصادی استان را مشخص کرده‌است و با ایجاد سازوکارهایی برای هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی در راستای جذب سرمایه‌ مورد نظر تلاش می‌کند.
جایگاه مطلوب قم در زیست بوم کسب و کار کشور
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قم با اشاره به اهمیت دانشگاه‌ها در تقویت روحیه کارآفرینی، گفت: وجود ۱۱۵ شرکت دانش بنیان بهمراه هفت مرکز رشد و هفت شتابنده سبب شده تا این استان در زیست بوم کسب و کار جایگاه مطلوبی داشته باشد.
سیدمهدی قریشی هفته گذشته درافتتاحیه«رویداد ملی هجرت اشتغال آفرینی» در سالن شیخ مفید دانشگاه قم، افزود: برای رونق زیست بوم کسب و کار در کشور لازم است تا دانشگاه‌ها مهارت محوری را در اولویت برنامه ریزی‌های خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور باید بصورت کارآفرینی باشند، افزود: اگر رویه موجود دانشگاه‌ها ادامه یابد علاوه بر مشکل اشتغال، در حوزه مهارت‌های فردی نیز با چالش روبه رو خواهیم شد.
معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری افزود: در سند تحول دولت سیزدهم شاهد تحولات و برنامه‌ریزی‌های امیدوارکننده‌ای در حوزه کسب و کار و کارآفرینی هستیم که قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار از مهمترین آنهاست که از آن می‌توان به انقلابی در این عرصه یاد کرد.
جذب ۶۴۷ میلیارد تومان از اعتبارات مصوب سفر رییس‌جمهور به قم
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری قم از جذب و پرداخت ۶۴۷ میلیارد تومان از اعتبارات مصوب سفر رییس‌جمهور به قم به دستگاه‌های اجرایی این استان خبر داد.
ابراهیم ملکی با اشاره به سفر رییس جمهور و هیات دولت در دی‌ماه سال گذشته به استان قم، افزود: در سفر ربیس‌جمهور به قم ۱۴۲ مصوبه از طریق معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ و پس‌ از آن بلافاصله دبیرخانه آن تشکیل شد.
وی اضافه کرد: این ۱۴۲ مصوبه مربوط به ۲۷ دستگاه اجرایی است و تاکنون جلسات متعددی با حضور استاندار، معاون عمرانی استانداری و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه برگزار شده است.
به گفته وی، ۲ هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان برای این مصوبات اعتبار در نظر گرفته‌ شده و در این راستا ۱۳ هزار و ۵۹ میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی‌ شده‌است.
۹ پهنه جدید معدنی قم در آستانه استخراج
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با بیان اینکه در سال گذشته ۱۱ مجوز اکتشاف معدنی در قم صادر شده است، گفت: از این بین مقدمات اکتشاف و استخراج از ۹ معدن در مراحل پایانی قرار دارد.
اکبر ابدالی در جلسه شورای معادن در سالن جلسات استانداری قم، افزود: از سازمان ملی زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انتظار می رود در خصوص تعیین تکلیف پهنه های معدنی داری پروانه بهره برداری اقدام نماید.
وی در ادامه با اشاره به برخی چالش‌های دسترسی به معدن آهک نرداقی قم، بیان داشت: برای بهبود و سهولت دسترسی به این معدن چند طرح کارشناسی در حال مطالعه است که یکی از پیشنهادها، تردد کامیون از بلوار دانشجو در جوار دانشگاه قم است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم ادامه داد: با تعامل و توافقنامه‌های انجام شده با یکی از مراکز علمی شاخص کشور، تغییر شیوه انفجار و نوع مواد منفجره برای کاهش لرزش و صدا در این معدن در نزدیکی محدوده حریم شهری در حال انجام است.
تولید ۲ هزار و ۷۰۰ تُن بذر جو و گندم در قم
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ تُن بذر جو و گندم در ارقام و طبقات مورد نیاز در این استان تولید شد.
محمد علی سلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: با تمام شدن مرحله برداشت از مزارع تولید بذر جو و گندم استان قم، حدود یک‌هزار و ۱۰۰ تُن بذر گندم و یک‌هزار و ۶۰۰ تُن بذر جو در این مزارع تولید شد.
وی با اشاره به این که قم از جمله استان‌های موفق در زمینه تولید بذر گندم و جو به شمار می‌آید، افزود: انواع بذرهای گندم و جو تولید شده در قم کیفیت بالایی دارد و به همین دلیل مورد استقبال کشاورزان قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: گندم و جو از مهمترین محصولات کشاورزی به‌شمار می‌آیند و تولید بذر با کیفیت آن عامل مهمی برای توسعه کشت این محصولات راهبردی در سطح مزارع استان است.
احداث سومین ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: هم‌اکنون ۲ ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه این استان فعال است و به‌منظور افزایش سطح ایمنی تا پایان سال‌جاری یک ایستگاه آتش‌نشانی دیگر هم در این شهرک احداث می‌شود.
روح الله ابراهیمی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص ایمنی شهرک‌های صنعتی استان قم، بیان داشت: رسالت اصلی شهرک‌های صنعتی خدمت‌رسانی بهتر به واحدهای صنعتی، حفظ محیط زیست و تامین ایمنی فعالیت‌های صنعتی است و شهرک‌های صنعتی قم نیز با این هدف احداث شده‌اند.
وی افزود: استان قم ۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی دارد، نواحی صنعتی ایجاد شده در قم تا سال ۱۳۸۳ زیر نظر جهاد سابق بوده‌است و بنابراین شرکت شهرک‌های صنعتی استان در جانمایی‌ و احداث آن‌ها نقشی نداشته‌است ولی اکنون اداره این نواحی با شرکت شهرک‌های صنعتی است.
وی ادامه داد: شکوهیه بزرگترین شهرک صنعتی استان قم با حدود یک‌هزار و ۶۰۰ قرارداد و یک‌هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت است که ظرفیت افزایش سطح تا ۲‌ هزار هکتار را هم دارد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: درحال حاضر در شهرک‌ صنعتی شکوهیه ۲ ایستگاه آتش‌نشانی، در شهرک صنعتی محمود آباد یک ایستگاه آتش‌ نشانی، در شهرک صنعتی ثامن‌الائمه (قنوات) یک ایستگاه آتش‌نشانی، در شهرک صنعتی سلفچگان یک ایستگاه آتش‌نشانی و در ناحیه صنعتی طغرود هم یک ایستگاه آتش نشانی ایجاد شده که مجهز به خودرو هستند.
حل مشکلات دریاچه نمک نیازمند نگاه ملی
استاندار قم با اشاره به لزوم نگاه ملی به مساله دریاچه نمک در محدوده این استان، خواستار توجه ویژه به مسائل زیست‌ محیطی این منطقه شد.
سید محمدتقی شاهچراغی در جلسه بررسی طرح‌های توسعه دریاچه نمک، با اشاره به گزارش‌های مطرح‌شده در خصوص دریاچه نمک و مزیت‌های این منطقه، بر لزوم مدیریت منابع این دریاچه تاکید کرد.
وی همچنین با بیان این‌که سهم استان‌های دخیل در دریاچه نمک نیز باید لحاظ شود، اضافه کرد: برای حل مسائل دریاچه نمک، شکل‌گیری یک ساختار ملی ضروری است.
وی ادامه داد: از طرفی نیز در طرح‌های ارائه‌ شده تمام جوانب به‌ویژه مسائل زیست‌محیطی با توجه به این‌که با سلامت مردم در ارتباط است، باید موردتوجه قرار گیرد.
مقاوم بودن ۷۰ درصد مدارس قم در مقابل زلزله
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم گفت: ۷۰ درصد مدارس استان در مقابل زلزله مقاوم هستند، ولی ۳۰ درصد مدارس شاخص‌های لازم که در آیین‌نامه نوسازی مدارس عنوان شده را دارا نمی‌باشند.
احمدرضا اجتهادی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر این‌که ایمنی مدارس اولویت اصلی اداره‌کل نوسازی مدارس است، افزود: این مدارس باید با تامین اعتبار مقاوم‌سازی و یا تخریب و بازسازی شود تا به شرایط مطلوب برسد.
وی اضافه کرد: امسال بخاری گازی در ۳۰ مدرسه جمع‌آوری و این مدارس به لحاظ دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی استانداردسازی می‌شود.
وی با بیان این‌که نگاه ویژه‌ای به مناطق روستایی داریم، ادامه داد: دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی غیراستاندارد در مدارس روستایی نداریم، ولی داخل مدارس شهری وجود دارد که اصلاح خواهد شد.
اجتهادی در ادامه با بیان این‌که سرانه آموزشی به ازای هر دانش‌آموز ۴.۲ مترمربع فضای آموزشی است، گفت: میانگین سرانه کشوری ۵.۲ مترمربع و سرانه استاندارد آموزشی کشور ۸.۴ مترمربع می‌باشد که استان قم فاصله قابل‌توجهی با سرانه استاندارد دارد.
۸۰۵ هزار نفر در قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی
مدیرکل تامین اجتماعی قم گفت: ۸۰۵ هزار نفر از جمله کارفرما و مستمری‌بگیر معادل ۶۵ درصد جمعیت قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
محمد عاشوری در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته تامین اجتماعی، افزود: ۱۴۳ هزار کارگر و کارمند، چهار هزار و ۷۰۰ قالیباف خانگی، ۱۵ هزار کارگر ساختمانی، ۱۲ هزار راننده درون و برون‌شهری، سه هزار و ۲۰۰ کارفرما، ۵۶ هزار مستمری‌بگیر و بازنشسته، ۳۹ هزار طلبه، اعضای نظام‌مهندسی، نظام پزشکی، مداحان، خادمان مساجد، کسب‌وکارهای مجازی و سایر مشاغل و خانواده‌هایشان از جمله افراد تحت پوشش هستند.
پرداخت ۹۹ درصد مطالبات گندمکاران
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته ۹۹ درصد مطالبات گندم‌کاران قمی که محصول خود را در قالب خرید تضمینی تحویل داده‌بودند، پرداخت شد.
سعید محمدی درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در همین رابطه تاکنون ۱۰ هزار و ۱۰۰ تُن گندم در قالب یکهزار و ۳۱۰ محموله به مراکز خرید تضمینی استان تحویل شد.
وی تاکید کرد: ارزش کل گندم‌های خریداری شده، بیش از ۱۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است که ۹۹ درصد آن به حساب گندمکاران گرامی استان واریز شده‌است و آن یک درصد باقی‌مانده نیز به زودی پرداخت می‌شود.
وی افزود: امسال هر کیلوگرم گندم معمولی با قیمت ۱۰ هزار ۵۰۰ تومان به‌علاوه یکهزار تومان مبلغ تشویقی از کشاورزان خریداری شد.
لزوم رفع مشکلات شهرک چاپ و نشر قم
استاندار قم گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مسائل و مشکلات مربوط به شهرک چاپ و نشر قم در حال مرتفع شدن است.
سید محمدتقی شاهچراغی هفته گذشته در دیدار معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تاکنون مشکلات اصلی در حوزه واگذاری زمین و ثبت سند و کارهای حقوقی بوده که با جلساتی که انجام شده، این موانع در حال مرتفع شدن است .
استاندار قم خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از مسائل صنایع فرهنگی استان به حوزه نشر مربوط می‌شود که ما به دنبال مرتفع کردن این مسائل هستیم.
شهرک چاپ و نشر قم به مساحت ۲۰۰ هکتار در کیلومتر ۵ آزادراه قم – تهران بعد از عوارضی واقع شده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا