خراسان شمالیخراسان شمالی- سردبیردسته‌بندی نشدهرویدادهاشرکت های خلاق

درخشش فرش خراسان‌شمالی در جشنواره قالی فاخر ایران

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: سه تخته فرش دستباف تولیدی فعالان این استان به مرحله نهایی اولین دوره از جشنواره ملی قالی فاخر در اصفهان راه یافت.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا مهرداد داودزاده اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی قالی فاخر در شهر اصفهان در حال برگزاری است و در حالی امروز اختتامیه این رویداد برگزار می شود که هفت تخته قالی هنر دست فرشبافان خراسان شمالی با کسب نمره قبولی به مرحله دوم جشنواره راه یافت و سه تخته از این فرش های فاخر هم به مرحله نهایی جشنواره راه یافت.
وی تصریح کرد: بسیار خوش بین هستیم که یکی از سه تخته فرش فاخر خراسان شمالی در نمایشگاه به عنوان برتر انتخاب و معرفی شود.
داودزاده افزود: این جشنواره به منظور شناسایی و معرفی آثار برگزیده و فاخر فرش دستباف و با هدف برند سازی و ایجاد الگوهای مناسب تولید و حمایت از فعالان صنایع دستی در حال برگزاری است.
وی گفت: هفت تخته فرش نفیس دستباف خراسان شمالی در مرحله نخست داوری از بین ۲۴۹ فرش ارائه شده، حائز کسب نمره قبولی شد و در مرحله دوم داوری نیز سه تخته فرش استان از بین ۱۱۲ فرش منتخب به مرحله نهایی راه یافت.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی بیان کرد: این فرش ها شامل فرش کردی، فرش روستایی، فرش عشایری، فرش کلاسیک شهری است و فرش دو روی ابریشم استان با وجود اطلاع رسانی های انجام شده در این رقابت ها حضور نداشت.
خراسان شمالی به لحاظ تنوع قومیت ها و فرهنگ ها، ظرفیت های بسیار بالا در تولید فرش دستباف دارد و شاهد تنوع در این زمینه از جمله فرش کردی، ترکی و ترکمن هستیم و فرش ابریشم دو رو که در منطقه راز و جرگلان این استان تولید می شود هم ظرفیت بسیار بالایی برای این منطقه است.
این استان ۶۰ هزار قالیباف دارد که ۲۶ هزار نفر آن فعال هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا