آموزش عالیآموزش های مهارتی و تخصصیآموزش و پرورشآموزش و مهارتاجتماعیاقتصادی و بازار سرمایهپارک های علم و فناوریپیشنهاد سردبیرگزارشلرستانلرستان- سردبیرنوآوری و کارآفرینینواحی و شهرک های صنعتی

معاون وزیر صمت خبر داد: استقرار نزدیک به ۶۰۰ واحد دانش‌بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور

معاون وزیر صمت از استقرار نزدیک به ۶۰۰ واحد دانش‌بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار بازار کار لرستان، همانطور که می‌دانیم امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان “تولید دانش بنیان و اشتغال‌‌زایی” مزین شد و در این راستا پرسشی که به اذهان متبادر می‌شود این است که اساسا تولید دانش‌بنیان چیست؟ شرکت‌های دانش‌بنیان چه نقشی را در رشد اقتصاد کشور دارند؟

به گفته کارشناسان و متخصصین  امر، شرکت‌های دانش‌بنیان، به موسسات خصوصی یا تعاونی گفته می‌شود که به منظور افزایش علم و ثروت، بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی هستند. این شرکت‌ها با اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری‌سازی نتایج تحقیق خود ( شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان ( به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط) تشکیل می‌شود با این اوصاف در حقیقت این شرکت‌ها زنجیر متصل کننده بین ایده و فناوری به حساب می‌آیند که موفق شده‌اند ایده‌ها را به عرصه فناوری و تولید بکشانند.

بنابراین می‌توان گفت شرکت دانش‌بنیان زمینه‌سازی برای بهره‌مندی از تمام توان علمی دانشگاه‌ها و مجموعه‌های تحقیقاتی و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در عرصه تولید، بالا رفتن میزان درآمد تخصصی دانشگاه‌ها، واحدهای تحقیقاتی و کارخانه‌های تولیدی، تجاری کردن نتایج تحقیقات علمی با همکاریِ کارخانه‌ها و صنایع کشور، تشویق دانشگاه‌ها جهت همکاری با صنایع کشور برای تامین کالاها و خدمات مورد نیاز جامعه هستند.

احداث 328 واحدکارگاهی با اولویت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی کشور

در این خصوص، علی رسولیان معاون وزیر صمت، در نشست با مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها در خصوص بررسی آخرین وضعیت احداث واحدهای کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اظهار کرد: در سه ماهه نخست امسال، ۳۲۸ واحد کارگاهی با اولویت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ساخته و تکمیل شده است.

وی افزود: ۸۷ واحد از این تعداد واحدهای کارگاهی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها و ۲۴۱ واحد نیز توسط بخش خصوصی ساخته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اهمیت احداث واحدهای کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اشاره و اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با احداث واحدهای کارگاهی کوچک با محوریت و تأکید بر استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، مسیر تولید و تجاری‌سازی محصولات را برای شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و نوآور تسهیل و هموار کرده است.

ساخت 1610 واحد کارگاهی سال گذشته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با یادآوری این‌که سال گذشته ۱۶۱۰ واحد کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور ساخته شده است، ادامه داد: ۲۹۰ واحد از این تعداد واحدهای کارگاهی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها و ۱۳۲۰ واحد دیگر توسط بخش خصوصی تکمیل شده بود که رقم قابل توجهی است.

رسولیان گفت: امسال با نگاه ویژه به موضوع و ضرورت حمایت گسترده‌تر از دانش‌بنیان‌ها، برای ایجاد ۱۷۶۶ واحد کارگاهی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها و همچنین بخش خصوصی توانمند برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرده‌ایم.

وی بیان کرد: ۴۴۸ واحد از مجموع واحدهای هدف‌گذاری شده، توسط شرکت‌های استانی و ۹۵۳ واحد توسط بخش خصوصی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور ساخته می‌شود که شرکت‌های فناور، نوآور و صنایع پیشرفته در آن‌ها مستقر خواهند شد.

ساخت ۲۶۱ واحد کارگاهی دانش‌بنیان در هفت شهرک فناوری کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امسال با تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۲۶۱ واحد کارگاهی دانش‌بنیان در  هفت شهرک فناوری کشور ساخته خواهد شد، اضافه کرد: متوسط متراژ این واحدها را ۲۵۰ مترمربع و میزان سرمایه گذاری برای ساخت آن‌ها را 5925 میلیارد ریال برشمرد و افزود: برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران محدود به دانش‌ بنیان‌ها نیست و شرکت‌های فناور و صنایع پیشرفته (های ‌تک) که فناوری‌های مفید و سطح بالایی را به کشور وارد می‌کنند نیز زیر چتر حمایتی این مجموعه قرار دارند.

رسولیان به اقدامات حمایتی و مشوق‌های لازم برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز اشاره کرد و گفت: در شهرک‌هایی که زمین برای واگذاری به متقاضیان کم است، مزایده برگزار می‌شود، اما این فرآیند برای شرکت‌های دانش‌‍بنیان حذف ‌شده و آنان بدون مزایده می‌توانند زمین مورد نظر خود را تحویل بگیرند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار کرد: میزان پیش ‌پرداخت حق بهره‌برداری نیز از ۱۰ درصد و در برخی مناطق محروم از پنج درصد بیشتر نیست که این مهم نسبت به سایر صنایع به ‌نوبه خود یک امتیاز محسوب می‌شود و مدت‌ زمان بازپرداخت نیز ۴۸ ماهه خواهد بود.

۶۰۰ واحد دانش‌بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر هستند

وی با بیان اینکه اکنون نزدیک به ۶۰۰ واحد دانش‌بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر هستند، تصریح کرد: برای اینکه بتوان جهش قابل‌ توجهی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرد، باید اقدامات متعددی صورت گیرد که بخشی از آن به زیرساخت، زمین و استقرار واحدها بازمی‌گردد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی این مهم را با توجه بیشتر در دستور کار خود دارد.

رسولیان با تأکید بر اینکه الگو و چارچوب مناسب برای مشارکت در ساخت واحدهای کارگاهی عمومی و دانش‌بنیان تهیه و ابلاغ می‌شود، اظهارکرد: ظرفیت‌سنجی لازم از نظر متقاضیان، شناسایی شهرک‌های صنعتی دارای توجیه فنی و اقتصادی و تقاضا محور برای ایجاد واحدهای کارگاهی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان از مشارکت خوب بخش خصوصی در احداث واحدهای کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور قدردانی کرد و از فعالان اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در این عرصه دعوت به‌عمل آورد.

به گزارش خبرنگار بازار کار لرستان، حمایت‌های لازم برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از یک‌سو باید با بهبود محیط کسب‌وکار، شرایط فعالیت بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی را تسهیل کند و از سوی دیگر، توانمندی‌های فنی، مالی و مدیریتی این واحدها را تقویت کند تا بنگاه‌های دانش‌بنیان بتوانند نقشی موثرتر در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کنند. ازجمله اقداماتی که در کشور برای حمایت از واحدهای دانش‌بنیان انجام شده، تصویب و اجرای «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» است. به موجب ماده پنج این قانون، «صندوق نوآوری و شکوفایی» با سرمایه اولیه ۳هزار میلیارد تومان تشکیل شده است.

انتهای پیام

گزارش: آزیتا یوسفیان از لرستان

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا