آموزش عالیآموزش و مهارتاصفهاناصفهان- سردبیرنواحی و شهرک های صنعتی

۱۰۷ دانشجو در اولین دوره طرح دستیار فناوری اصفهان پذیرش شدند

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از اعلام نتایج نخستین دوره طرح دستیار فناوری در استان اصفهان خبر داد و گفت: ۱۰۷ دانشجو از ۶ دانشگاه استان اصفهان در این دوره پذیرفته شدند.

نبود تناسب کافی بین برنامه‌های درسی رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه‌ها با مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نیاز بازار کار، مهم‌ترین عامل موفق نبودن دانش‌آموختگان در کاریابی و اشتغال است.

بهتر است یک دانشجو در دوران تحصیل، مهارت‌های مرتبط با کارآفرینی، کار تیمی، دانش تجاری و پیشگامی در عرصه فناوری و نوآوری را نیز آموزش ببینند.

طرح «دستیار فناوری» با همین هدف با راهبری و هدایت دو نهاد دانشگاه و پارک‌های علم و فناوری به منظور حضور فعال دانشجویان در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور در هر استان برنامه‌ریزی شد و اکنون نتایج فراخوان نخستین دوره این طرح اعلام شده است.

حمید مهدوی، رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اعلام نتایج طرح «دستیار فناوری» در استان اصفهان، اظهار کرد: فراخوان این طرح با هدف ایجاد فرصت شغلی برای دانشجویان از اول خرداد برگزار و اکنون نتایج نهایی آن اعلام شده است و دانشجویان پذیرفته شده به شرکت های فناور متقاضی معرفی شدند.

مهدوی، افزود: طرح دستیار فناوری با این هدف شکل گرفت که دانشجویان بتوانند تصویری از آینده شغلی خود داشته باشند و بر این اساس به منظور افزایش مهارت مقرر شد در قالب این طرح دانشجویان، یک دوره زمانی ۶ ماهه مهارت آموزی و فعالیت فناورانه را در شرکت‌های فناور و دانش بنیان تجربه کنند.

به گفته او، مدت زمان فعالیت در طول این دوره ۵۰ ساعت در ماه و مجموع ۳۰۰ ساعت در طول ۶ ماه است که علاوه بر گواهی پایان دوره، دانشجویان مبلغی به‌عنوان حق الزحمه دریافت خواهند کرد.

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: از استان اصفهان دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، اصفهان، پیام‌نور، علمی و کاربردی، هنر و موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو امکان ثبت نام در این دوره را داشتند که در پی امضای تفاهم‌نامه میان این دانشگاه‌ها و پارک رقم خورده است.

مهدوی گفت: شرط ورود به این طرح برای دانشجویان گذراندن حداقل نیمی از تحصیل است،  به این صورت که دانشجویان کارشناسی پس از گذراندن نیم سال ششم تحصیلی، کارشناسی ارشد بعد از گذراندن نیم سال دوم و دانشجویان دکترا بعد از گذراندن نیم سال چهارم امکان شرکت در این طرح را داشتند.

لزوم توجه دانشگاه‌ها به تقویت مهارت‌های غیر درسی دانشجویان

وی در خصوص تعداد دانشجویان شرکت کننده در این طرح در استان اصفهان و نتایج پذیرش این طرح، اعلام کرد: از میان ۶ دانشگاه طرف قرارداد با پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، تعداد ۴۳۷ دانشجو ثبت نام کردند که تعداد ۱۷۸ دانشجو توسط شرکت‌ها انتخاب و به مصاحبه دعوت شدند و در نهایت ۱۰۷ دانشجو برای حضور در ۸۸ شرکت مستقر در پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پذیرفته شدند.

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان افزود: در این دوره، ۴۲۸ مصاحبه انجام شد که در مورد برخی از دانشجویان چند شرکت متقاضی حضور یک دانشجو بودند. دانشجویانی که بیش از یک شرکت متقاضی حضور آنها بودند بر اساس علاقه خود می‌توانستند شرکت فناور را انتخاب کنند.

مهدوی بابیان اینکه سهم دانشگاه صنعتی اصفهان در میان دانشجویان ثبت‌نامی و پذیرفته شده بیش از دیگر دانشگاه‌های طرف همکاری بوده است، یادآور شد: ۳۲۶ دانشجو از دانشگاه صنعتی در این طرح ثبت نام کردند.

وی اضافه کرد: دانشجویان برای پذیرفته شدن در این طرح، علاوه بر دانش و رزومه مناسب باید به مهارت‌هایی همچون رزومه‌نویسی، آشنایی با نحوه کار تیمی مجهز بوده و آموزش‌های ایده به فرصت را دیده باشند. در نتیجه دانشگاه‌ها باید دانشجویان خود را به این مهارت‌ها تجهیز کنند.

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تاکید براینکه محدودیت رشته برای این طرح وجود نداشت، گفت: از طراحی لباس و بازاریابی گرفته تا مسائل فنی و مطالعات آمایش سرزمینی و مسائل زیست محیطی که استان درگیر آن است در میان رشته‌ها بود.

مهدوی در خصوص روند اجرای این طرح، توضیح داد: فعالیت دانشجویان در شرکت‌ها از هشتم مردادماه آغاز می‌شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا