فارس- سردبیر

دو طرح دانش بنیان و اشتغال‌آفرین در دانشگاه جهرم کلید خورد

با موافقت وزیر جهاد کشاورزی با طرح دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین کلینیک تخصصی و مرکز مشاوره کشاورزی و احداث و بهره‌برداری از واحد گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی، اقدامات اولیه برای راه‌اندازی این کلینیک و استقرار آن در دانشگاه جهرم انجام شده است.

به گزارش بازار کار فارس به نقل از ایرنا حجت‌الاسلام محمد عباس‌زاده جهرمی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در دیدار اخیر نماینده مردم شهرستان های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و این جانب با مقام وزرات جهاد کشاورزی با طرح پیشنهادی دانشگاه جهرم با عنوان احداث و بهره‌برداری از واحد گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی و همچنین کلینیک تخصصی و مرکز مشاوره کشاورزی دانشگاه جهرم موافقت شد.

وی ابراز کرد: اجرای این طرح ضمن ارائه خدمات مؤثر به کشاورزان،‌ زمینه هرچه بیشتر ارتباط دانشگاه و جامعه را فراهم خواهد کرد.

مسئول کلینیک تخصصی و مرکز مشاوره کشاورزی دانشگاه جهرم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در ادامه‌ حرکت پویای باغداری و کشاورزی شهرستان جهرم با توجه به سوابق و تجربه، طرحی به وزیر کشور و وزیر جهاد کشاورزی کشور مبنی بر مجوز ساخت و راه‌اندازی کلینیک مشاوره کشاورزی ارائه و قول مساعد برای تامین تجهیزات و بودجه گرفته شده است.

دکتر علی‌اکبر باقریان افزود: در حال حاضر فضای فیزیکی کلینیک تخصصی و مرکز مشاوره کشاورزی دانشگاه جهرم در ساختمان پیمان غدیر دانشگاه جهرم به صورت بالفعل در آمده و به صورت ابتدایی با استفاده از تجهیزات انبار و وسایل آزمایشگاه در مستقر و هر روز در حال خدمات‌دهی است.

وی بیان کرد: باغدارانی که در زمینه کشاورزی سؤالاتی دارند می توانند با مراجعه به محل کلینیک، مشاوره‌های لازم را دریافت کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم ادامه داد: در ادامه فعالیت این کلینیک، بخش خصوصی هم به کمک خواهد آمد. با توجه به جلساتی که با تولیدکنندگان برندهای کود و سم مطرح کشور داشتیم قرار شد با نظارت دانشگاه این شرکت‌ها، برند کود و سم به نام دانشگاه جهرم تهیه کنند و درآمد حاصل از فروش آن نیز به عنوان درآمد اختصاصی دانشگاه هزینه شود.

مسئول کلینیک تخصصی و مرکز مشاوره کشاورزی دانشگاه جهرم تصریح کرد: در گام بعدی، علاوه بر خدمات مشاوره کود و سم، تجزیه و تحلیل کود و سم، پایش آب و خاک و برگ هم با کمک بسیج جهاد کشاورزی شهرستان جهرم انجام خواهد شد که در این آزمایشگاه علاوه بر تجزیه و تحلیل و کمبود مواد غذایی درختان و گیاها، پایش کودهای بازار، پایش آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز به منظور کاهش هدررفت منابع کشاورزی انجام خواهد شد.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا