اقتصادی و بازار سرمایهدسته‌بندی نشدهگزارش

فرش دست بافت ایران در کما

فرش دست بافت ایران پس از سال ۹۷ به علل مختلف از جمله اعمال تحریم خارجی بر فرش ایرانی و اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی در کشور، در حال حاضر حجم زیادی از ظرفیت تولید و صادرات خود را از دست داده به گونه ای که حیات این چرخه تولید و بازرگانی با خطر نابودی مواجه شده است.

فرش دست بافت ایران پس از سال ۹۷ به علل مختلف از جمله اعمال تحریم خارجی بر فرش ایرانی و اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی در کشور، در حال حاضر حجم زیادی از ظرفیت تولید و صادرات خود را از دست داده به گونه ای که حیات این چرخه تولید و بازرگانی با خطر نابودی مواجه شده است.

به گزارش بازارکار  به نقل از عصراترک، شنیدم که با صدای بلند و لحنی صریح گفته شد ” کاری به کار ما نداشته باشید و ما را به حال خود بگذارید”. وقتی که سه سال قبل از اوج با سر به زمین خوردیم، شما مسئولان اجرایی سراغی از ما نگرفتید، حالا هم کاری به کار ما نداشته باشید، اجازه دهید که خودمان همانند آب راه خود را پیدا کنیم و مسیر را بگشاییم.

مگر به خط تولید و تجارت فرش دست بافت کشور یارانه داده اید که ارز حاصل از صادرات آن را طلب می کنید. این جملات اعتراضی کوتاه، دردی عمیق و چندین ساله را از احوال اصالتی کهن و هنری تاریخی از مهد ایران را بیان می کند که در عصر حاضر به بستر مرگ افتاده است.

ویروس تحریم خارجی ( ممنوعیت صادرات فرش های دست بافت ایرانی به بازارهای بین المللی)، ویروس تحریم داخلی ( پیمان سپاری ارزی)، ویروس فقدان ثبات ارز در کشور، ویروس افزایش قیمت مواد اولیه برای تولید همچنین بی توجهی به وضعیت تولیدکنندگان و تجار فرش های دست بافت کشور، بالاخره این صنعت را دچار تب مرگ آوری کرد که این چرخه تولید و تجارت بخش قابل توجهی از ظرفیت تولید، ارزآوری و درآمدزایی خود را از دست داده یا به عبارتی فلج شده است.

ویروس های اشاره شده، در حال حاضر نفس این صنعت را به شماره انداخته اند که اگر دولت جدید بخواهد روی پاشنه درب دولت های قبل بچرخد و نخواهد که شنونده مشکلات ذی نفعان این صنعت باشد ( تا با تعامل با یکدیگر گره از مشکلات آنان باز شود) قطعا این صنعت به کما خواهد رفت و خارج شدن از آن کاری بس دشوار خواهد بود.

اما، با وجود تب بالای این صنعت که متاثر از تحمل مشکلات داغ چندین ساله بوده، همچنان فعالان و ذی نفعان این صنعت بی صبرانه منتظر قدم مثبت دولت مردمی برای نشست و صحبت با یکدیگر به منظور طرح مشکلات، اتخاذ راه کارها و گره گشایی از ریسمان بر گلوی این صنعت هستند.

مردم قدرت خرید فرش های دست بافت را ندارند

در این باره، آفرین از بازرگانان فرش های ابریشمی ترکمن در شهرستان راز و جرگلان در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: خریداران قالیچه ها و فرش های ابریشم ترکمن منطقه جرگلان، کشورهای امارات، سوئد، آلمان و سنگاپور هستند که بنده فرش های تولیدی این منطقه را خریداری و به واسطه ها می فروشم تا به این کشورها ارسال کنند.

آفرین افزود: با توجه به اینکه قیمت این فرش ها بالا است، این فرش ها مشتری زیادی در کشور ندارند.

وی در ادامه با بیان اینکه این فرش ها و قالیچه ها از گذشته در کشورهای یاد شده بازار داشت و حتی تعداد تقاضا برای خرید قالیچه و فرش های ابریشم ترکمن هم پس از شیوع بیماری کرونا بیشتر شد، افزود: با این وجود، طی چند ماه گذشته تقاضا برای خرید این محصول بسیار اُفت کرده است که علت آن را نمی دانم.

این بازرگان تصریح کرد: با توجه به نوسان بازار داخلی و محدودیت در صادرات فرش، میزان تولید فرش های دست بافت ابریشمی این شهرستان کمتر شده است و هنوز دست بافته هایی در منازل بافندگان هستند که به فروش نرسیده اند.

 


ارسال چمدانی فرش های دست بافت برای مشتریان خارجی

طیبه بازرگان، مالک و مدیر کارگاه فرش های دست بافت در مرکز خراسان شمالی بیان کرد: در سال 92 در شهر بجنورد کارگاه تولید فرش و تابلو فرش های دست بافت را راه اندازی کردم.

بازرگان گفت: برای بازاریابی و جذب مشتریان محصولات تولیدی این کارگاه، هر ساله در تمامی نمایشگاه های داخلی و خارجی مربوط به فرش شرکت می کردم که در جذب مشتری و سفارش پذیری برای تولید فرش های دست بافت موفق بودم.

وی عنوان کرد: با این وجود، طی سه سال اخیر صنعت فرش کشور با تحریم، شیوع بیماری کرونا و گرانی مواد اولیه مواجه شده و با پیامدهای این مشکلات دست و پنجه نرم کرده است.

این تولید کننده فرش گفت: گرانی مواد اولیه این هنر صنعت موجب شده است که بهای تمام شده فرش دست بافت خیلی بالا برود که بسیاری در داخل کشور دیگر قدرت خرید این محصول دست بافت را ندارند.

وی افزود: در عین حال، با شیوع بیماری کرونا، برگزاری نمایشگاه های بین المللی نیز انجام نشد و این مسئله بر روی فروش این محصول بسیار تاثیر منفی گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: تحریم ها نیز عرضه فرش های دست بافت ایرانی به بازارهای هدف را بسیار محدود کرده است به گونه ای که بنده فرش هایی را به صورت چمدانی برای مشتری خارجی ارسال می کنم.

بازرگان افزود: با این وجود، ارسال چمدانی فرش های دست بافت از گمرک ایران به علت سخت گیری در فرآیند قیمت گذاری ارزش فرش، ارسال را بسیار دشوار کرده است و انتظار می رود که در این شرایط تحریمی حداقل این سخت گیری ها از میان برداشته شوند.

بازار ایالات متحده و آمریکای شمالی بر روی فرش دست بافت ایران بسته شد

مهدی سادات خوانساری، مالک و مدیر شرکت فرش دست بافت در شهر بجنورد نیز در گفت و گو با عصراترک با اشاره به این مطلب که صنعت فرش دست بافت، صنعتی اشتغال زا، سودآور و درآمدزا است، اظهار کرد: متاسفانه طی یک دهه اخیر تحریم فرش ایران، اجرای دستورالعمل بانک مرکزی در زمینه پیمان سپاری ارزی ( تحویل ارز حاصل از صادرات به بانک مرکزی) همچنین بی ثباتی قیمت ارز در کشور موجب شدند که در حال حاضر این صنعت دچار رکود شود و فعالان این صنعت دچار ضرر شوند.

خوانساری گفت: بنده در سال ۹۷ با کارت بازرگانی خود ۱۴۷ هزار دلار فرش های دست بافت به کشور چین صادر کردم، با این وجود، در سال ۹۸ با اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی در کشور، کارت بازرگانی ام باطل شد و طی سه سال گذشته نتوانستم صادراتی را انجام دهم.

وی خاطرنشان کرد: حجم تولیدات فرش های دست بافت کارگاهم به علل یاد شده بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

این مدیر شرکت فرش دست بافت در شهر بجنورد افزود: به علت تحریم فرش ایران، مجبور شدم که یک خط تولید کارگاهم که برای بازار ایالات متحده و آمریکای شمالی بود را تعطیل کنم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر آنچه که در کارگاهم تولید می شود برای بازار کانادا و چین است که آنها به صورت چمدانی به این کشورها ارسال و بهای فروش را از طریق آشنایان به صورت نقدی دریافت می کنم.

خوانساری تصریح کرد: رونق صنعت فرش دست بافت کشور به رفع تحریم خارجی فرش، حذف پیمان ارزی، ثبات نرخ ارز در کشور، خودباوری ملی، تولید صادرات گرا، اعمال تعرفه منطقی برای واردات مواد خام اولیه به کشور، تولید با کیفیت و همخوان با سلیقه بازارها و حذف تعرفه خروج از کشور برای بازرگانان و تولیدکنندگان به بازارهای هدف صادراتی بستگی دارد که البته مرکز ملی فرش کشور تحقق آنها را پیگیری کرده اما هنوز به نتیجه ای مطلوب نرسیده است.

وی همچنین یادآور شد: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت را برای بهبود بخشی به وضعیت تولید فرش های دست بافت کشور را به کارگاه های این صنعت پرداخت کند تا فرش های صادرات محور تولید شوند که برای کشور نیز اشتغال زایی و درآمدزایی به همراه داشته باشد.

این مدیر شرکت فرش دست بافت در شهر بجنورد افزود: پرداخت تسهیلات به بافندگان تک محور شاغل در منازل دردی از این صنعت درمان نمی کند.

دغدغه واسپاری مرکز ملی فرش ایران به وزارت میراث فرهنگی

هادی چمن رخ، تولیدکننده فرش دست بافت همچنین مشاور مرکز ملی فرش ایران نیز در این باره در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: طی 10 سال اخیر، فرش ایران دو بار تحریم شده است.

چمن رخ گفت: آمریکا در دوره ریاست جمهوری کلینتون صادرات فرش دست بافت ایران را تحریم کرد، با این وجود، در توافق برجام این تحریم از صنعت فرش دست بافت کشور برداشته شد و رونق تولید و صادرات به این صنعت بازگشت و چرخ آن شتاب گرفت.

وی افزود: با این وجود، دوباره در دوره ریاست جمهوری ترامپ دوباره این صنعت تحریم شد.

مشاور مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: این تحریم ها تاثیر بسیار بدی بر چرخه تولید و صادرات فرش های دست بافت کشور بر جای گذاشت.

وی بیان کرد: با این وجود، دولت های وقت خود را به بی خبری زدند و هیچ خبری از فعالان این صنعت نگرفتند، انگار که نه انگار این صنعت با دو میلیون بافند دارای شناسنامه و کد کاری از اوج بر زمین خورده و خسارت جدی متحمل شده است.

چمن رخ یادآور شد: حتی در دولت جدید نیز درب روی همان پاشنه می چرخد و تا به کنون هیچ تصمیم کارگشایی برای حل مشکلات این صنعت گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: این در حالی بود که این صنعت بازار صادراتی خود را در ایالات متحده و آمریکای شمالی از دست داده بود و باید دوباره سر پا می شد تا بازارهای جایگزینی را پیدا می کرد اما دولت ها نیامدند به حفظ وضع موجود و پیدا کردن بازارهای جدید کمک نکردند.

مشاور مرکز ملی فرش ایران افزود: در حالی هنوز با مشکلات پیشین دست و پنجه نرم می کنیم که مشکلی هم بر مشکلات قبلی اضافه شده است.

وی افزود: دولت جدید درصدد است که مرکز ملی فرش کشور را از وزارت صمت، خارج و به وزارت میراث فرهنگی محول کند و این در حالی است که صنعت فرش، صنعتی اقتصادی، بازرگانی و اشتغال زا است، نه چرخه ای معنوی و فرهنگی.

چمن رخ در بخش دیگری از سخن خود، به شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا نیز اشاره کرد و گفت: با گذشت مدتی پس از شیوع این بیماری، تجارت الکترونیک فرش دست بافت در سطح دنیا بسیار رونق گرفت، با این وجود، ایران نتوانست به علت اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی در داخل کشور سهمی از این تقاضای بین المللی را بدست آورد.

وی تصریح کرد: دولت ها به صنعت فرش های دست بافت کشور یارانه ای نپرداخته اند و نمی پردازند که دستورالعمل پیمان سپاری ارزی را برای این صنعت اعمال کرده اند.

مشاور مرکز ملی فرش ایران اذعان کرد: اجرای این دستورالعمل نفس این صنعت اشتغال زا و درآمدزا را به شماره انداخته و قدرت رقابت در بازارهای بین المللی را از صنعت فرش دست بافت گرفته است.

وی خواستار شد: دولت جدید شنونده صدای فعالان این صنعت در کشور باشد و تعهد ارزی را از دوش این صنعت بردارد.

وی گفت: دولت بر تقویت مرکز ملی فرش کشور کمک کند و این مرکز را از چهار چوب وزارت صمت خارج نکند.

چمن رخ افزود: دولت با اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارگاه های تولیدی فرش دست بافت از این صنعت حمایت کند.

مهاجرت استادکاران فرش ایران به کشورهای همسایه/ رقبا، طرح های فرش ایرانی را کپی برداری می کنند

عبدالله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه تولیدی تعاونی های فرش دست بافت کشور نیز در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: قبل از سال 97 و اعمال تحریم بر فرش ایران، دو میلیون بافنده داخلی سالانه شش میلیون متر مربع فرش دست بافت تولید می کردند اما پس از سال 97 و با اعمال تحریم بر فرش ایران حجم تولید سالانه کشور به دو میلیون متر مربع رسید.

بهرامی گفت: تعداد بافندگان نیز از دو میلیون نفر به 600 هزار نفر کاهش یافته است.

وی در ادامه بیان کرد: قبل از سال 97، میزان ارزش صادرات فرش دست بافت کشور به بازارهای بین المللی سالانه بین 400 میلیون دلار تا یک میلیارد دلار بود، اما پس از سال 97 ارزش صادرات این محصول برای کشور به 50 میلیون دلار رسید.

مدیرعامل اتحادیه تولیدی تعاونی های فرش دست بافت کشور افزود: در حال حاضر فقط 10 درصد از کل فروش صادراتی این محصول را در مقایسه با سال های قبل از سال 97 را داریم.

وی خاطرنشان کرد: تولید کنونی فرش های دست بافت ایران در حال حاضر توسط صادرکنندگان حقیقی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرش کشور به کشورهای ژاپن، امارات، چین، آلمان، آفریقای جنوبی و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شوند.

بهرامی در ادامه با یادآوری این مطلب که این وضعیت بوجود آمده بر اثر تحریم فرش ایران، اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی، نبود ثبات نرخ ارز در کشور همچنین فقدان حمایت از این صنعت و استادکاران ماهر آن در تولید، طراحی و رفوگری طی سه سال اخیر بوده است، اعلام کرد: طی همین مدت شماری از استادکاران ماهر این صنعت در زمینه های تولید، طراحی و رفوگری ایران به کشورهای ترکیه، نپال، هند و پاکستان و هند مهاجرت کردند و آنان در این کشورها به همین فعالیت مشغول بکار شده اند.

وی همچنین اذعان کرد: شاهد هستیم این کشورها حتی طرح و نقش های فرش های ایرانی را که ثبت ملی و بین المللی شده اند را با کمی تغییر کپی برداری و بابافت طرح ها و نقش های کپی برداری شده محصولات خود را به بازارهای صادراتی ارسال می کنند.

مدیرعامل اتحادیه تولیدی تعاونی های فرش دست بافت کشور خواستار شد: دولت باید بر رفع مشکلات و دغدغه های این صنعت ارزآور اهتمام داشته باشد و کمک کند تا دوباره این صنعت جان بگیرد.

 

تجارت با طعم ترس

امین رجب پور، مدیر یک شرکت صادراتی در شمال شرق کشور در همین باره، اظهار کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی از ایران به بازارهای هدف با مشکلات بسیاری روبرو است که تحریم کشور همچنین دو نرخی بودن ارز ( ارز نیمایی و ارز آزاد) از جمله این مشکلات هستند.

رجب پور همچنین نوسانات قیمت ها و تورم در کشور را از دیگر مشکلات پیش روی صادرات برشمرد.

وی در ادامه اجرای دستورالعمل تعهد ارزی و رفع آن را برای امر صادرات از دیگر تصمیمات اشتباه در اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: این موضوع موجب کناره گیری عده ای از تجار از انجام صادرات کالا از ایران به بازارهای هدف شده است.

این مدیر شرکت صادراتی تصریح کرد: بنده از تعهد ارزی می ترسم و این موضوع موجب شده است که طی چند سال اخیر کارت بازرگانی خود را تمدید نکنم.

وی افزود: وقتی کالا به بازار هدف صادر می شود، ارز حاصل از صادرات یا باید به بانک مرکزی تحویل شود و یا از محل ارز حاصل از صادرات، واردات انجام دهم.

رجب پور گفت: با توجه به اینکه این شرکت، صادرات انجام می دهد نه واردات، بنابراین برای واردات باید از کارت های اجاره ای که در گمرکات وجود دارند به انجام واردات اقدام کنم تا به تعهد ارزی خود عمل کرده باشم در غیر صورت مشمول پیگیرد قضایی می شوم.

 سازمان توسعه تجارت ایران، متولی اصلی صادرات باشد

حبیب الله مظفری، مدیر یک شرکت صادراتی در کشور نیز در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: فقدان کانال ارتباط مالی میان ایران با کشورهای هدف صادراتی موجب شده است که عملیات صادراتی بازرگانان ایرانی محدود و یا بسته شود.

مظفری افزود: این مسئله حتی موجب شده است که نقل و انتقال بخشی از سود حاصل از صادرات به صورت فیزیکی به کشور وارد شود.

وی گفت: بانک مرکزی باید نسبت به بازگشایی کانال مالی میان ایران و کشورهای هدف صادراتی تدبیری در دستور کار قرار دهد.

علاوه بر این، مظفری خواستار شد: دولت جدید، رایزنان اقتصادی خود را در کشورهای هدف صادراتی ایران و ایجاد پایگاه های صادراتی در این کشورها همچنین تعداد کشورهای هدف صادراتی را برای صادرات نظامند افزایش دهد.

تقویت ارتباطات سیاسی و تجاری با کشورهای همسایه برای ورود به بازارهای بین المللی

ابراهیم قربانی، رییس اتاق تعاون خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: اتاق تعاون استان که عضو اتحادیه فرش کشور است، هر ساله برای تولیدکنندگان فرش های دست بافت همچنین تجار این صنعت دوره های آموزشی به منظور آشنایی آنان با مقررات تجاری کشورهای هدف صادراتی، سلیقه آنان از محصولی که تقاضا می کنند را برگزار و کارت های بازرگانی و گواهی مبداء برای آنها را صادر می کند.

قربانی در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه ایران به علت تحریم فرش، بازار کشورهای ایالات متحده و آمریکایی را از دست داد، با این وجود، این اتاق درصدد برآمده است تا برای بازاریابی های جدید بین المللی برای صادرات فرش های دست بافت کشور و آشنایی با سلایق بازارهای جدید اقدام کند که در این زمینه ورود کرده ایم.

وی تصریح کرد: هرچند از میزان ارزش صادرات و حجم صادرات فرش دست بافت کشور در حد قابل توجهی کاسته شده است، با این وجود، هنوز به بن بست آخر نخورده ایم.

رییس اتاق تعاون خراسان شمالی بیان کرد: با توجه به اینکه دولت برنامه تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه و دیگر کشورها را در دستور کار خود قرار داده است، اتاق تعاون درصدد است که مراودات بازرگانی با کشورهای همسایه را به منظور ورود به بازارهای اروپایی و دیگر کشورها را تقویت کند.

وی تصریح کرد: درصدد هستیم که از طریق کشورهای همسایه، فرش های دست بافت ایران را به بازارهای اروپایی و دیگر کشورها ارسال کنیم هر چند با برندهای غیر ایرانی.

قربانی توصیه کرد: صادرات کالا باید از طریق شرکت های معتبر صادرات محور و یا بازگانان حقیقی با تجربه و مورد اعتماد که عضو اتاق تعاون و یا اتاق بازرگانی هستند، انجام شوند.

معرفی و نمایش فرش های دست بافت و ابریشم در نمایشگاه اکسپو

سعید پورآبادی، رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز با تاکید بر این نکته که فرش های دست بافت استان به ویژه فرش های ابریشم ترکمنی شهرستان راز و جرگلان نیازمند معرفی، تبلیغات و بازاریابی هستند، اظهار کرد: اتاق بازرگانی استان به دنبال بازاریابی های بین المللی برای صادرات این دست بافته ها به بازارهای هدف است.

پورآبادی گفت: تعدادی از فعالان صنعت فرش دست بافت و صنایع دستی استان را به نمایشگاه اکسپوی امارات همچنین به کشور عمان نیز اعزام خواهیم کرد تا تولیدات استان معرفی و نمایش داده شوند.

در عین حال، وی خواستار شد: فرش های دست بافت باید از طریق صدا و سیما معرفی و تبلیغ شوند.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین گفت: مرکز ملی فرش کشور باید از فرش های دست بافت به ویژه از فرش های دست بافت ابریشم خراسان شمالی در زمینه تولید و صادرات آنها حمایت کند تا تقویت شوند.

پورآبادی افزود: این مرکز در این باره قول هایی را به استان داده است که پیگیر تحقق آنها هستیم.

لزوم تجمیع و تبدیل برندهای کوچک فرش های دست بافت با برندهای بزرگتر/ضرورت حذف تعهد ارزی از صادرات فرش

فرحناز رافع، رییس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به عصراترک درباره ارتقای جایگاه هنرصنعت فرش دست بافت کشور در بازارهای داخلی و بین المللی اظهار کرد: در حال حاضر این هنر صنعت ملی به علل مختلف از جمله تحریم های بین المللی و بازپرداخت تعهد ارزی رو به نابودی است. حفظ این هنر کهن به نفس تازه نیاز دارد.

وی گفت: وزارتخانه های جهاد کشاورزی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، صمت، میراث فرهنگی و اقتصاد و دارایی برای نجات این هنر صنعت از نابودی باید پای کار بیایند و در این زمینه همکاری کنند.

رییس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: برای حفظ و ارتقای هنر صنعت فرش دست بافته های کشور باید مطالعات زیست بوم فرش های دست بافت، ایجاد خانه های خلاق و شتاب دهنده، ایجاد زیرساخت های آموزشی برای ارائه آموزش های به روز از جمله در هنرستان ها و دانشگاه ها، استانداردسازی های فنی، تخصصی و مهارت آموزی همچنین تدوین اساسنامه ای جدید برای ترسیم برنامه های مرکز ملی فرش کشور انجام شوند.

وی خاطرنشان کرد: تا به کنون آیین نامه مواد 14 و 15 برای جلویگری از تخلفات در بخش صنعت فرش دست بافت کشور، تشکیل شورای دستمزد، شناسایی مشاهیر فرش دست بافت و تجلیل از آنها، انجام مطالعات بر روی فرش های فاخر، تولید مستندات و پخش آن در صدا و سیمای ملی انجام شده اند و مابقی برنامه های اشاره شده نیز در دستور کار اجرا هستند.

رافع در بخش دیگری از سخن خود بر لزوم تجمیع برندهای کوچک در بخش تولیدات فرش های دست بافت کشور و تبدیل آنها به برندهای بزرگ تر برای پشتیبانی و عرضه این محصول به بازارهای بین المللی نیز تاکید کرد و گفت: در این راستا، این مرکز برای تحقق این هدفگذاری، تسهیل گری خواهد کرد تا شرایط برای انجام آن محقق شود.

وی درباره مهمترین مشکلات کنونی هنر صنعت فرش های دست بافت کشور نیز اظهار کرد: اعمال تحریم های بین المللی برای صفر شدن صادرات این محصول به بازارهای جهانی با هدف ناامید کردن و از بین بردن اشتغال از جمله مشکلات اصلی پیش روی در این رشته است.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین دستورالعمل بازپرداخت تعهد ارزی ناشی از صادرات این محصول را نیز از دیگر مشکلات بسیار مهم در این رشته اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه مدت زمان انجام فروش این محصول در بازارهای بین المللی طولانی است، اما دولت دوره بازپرداخت تعهد ارزی آن را یکساله تعیین کرده که این رویه به تجارت این محصول ضربه زده است.

وی با بیان اینکه این مشکلات موجب شده اند که حجم صادرات این محصول به بازارهای جهانی بسیار کاهش پیدا کند، خواستار شد: حداقل دولت بازپرداخت تعهد ارزی از محل صادرات این محصول را حذف و یا دوره بازپرداخت آن را طولانی کند.

رافع گفت: در غیر این صورت به جایگاه صادراتی پیشین این محصول بازنخواهیم گشت.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا