اقتصادی و بازار سرمایهزنجانزنجان- سردبیر

استاندار زنجان: نرخ بیکاری زنجان کمتر از میانگین کشوری است

استاندار زنجان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان زنجان ۴۷.۸ درصد یعنی ۰.۶ درصد بیشتر از متوسط کشوری است.

به گزارش پایگاه خبری بازار کار به نقل از ایسنا، محسن افشارچی در همایش صنعت‌گران، اصناف و معدن‌کاران استان زنجان، با بیان اینکه کاهش وابستگی به نفت و دلار منجر به رشد اقتصادی واقعی در شرایط تحریم می‌شود، اظهار کرد: تا وقتی اقتصادمان نفتی بود، موضوع مالیات بحث تجملی بود اما وقتی ما تصمیم به قطع وابستگی به درآمد نفت گرفته‌ایم، باید به صورت کاملاً برنامه‌ریزی‌ شده موضوع مالیات را جدی بگیریم.

وی با بیان اینکه وضعیت درآمد استان نسبت به مصارف بالاتر است، تصریح کرد: استان زنجان در سال گذشته ۴۲۰۰ میلیارد تومان مالیات داشته که درآمد محسوب می‌شود و بخش عمده آن از صنایع دریافت شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه یکی از استراتژی‌های کشور برای گذر از تحریم و مقابله با آن، تغییر تامین منبع درآمدی خود از نفت به سمت مالیات، همانند سایر کشورهای پیشرفته است، بیان کرد: در زمان حاضر زیرساخت‌های موضوع مالیاتی در کشور نیز شکل گرفته تا تبعیضی در میان نباشد که استان زنجان در این زمینه به نسبت وضعیت خوبی دارد.

استاندار زنجان ادامه داد: طی سال گذشته شهرداری‌های استان ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کردند که این رقم در ۳.۵ ماه سال‌جاری ۳۵۰ میلیارد تومان بوده و بخش بزرگی از این مبلغ در تیرماه است.

وی با بیان اینکه وضعیت منابع دریافتی دهیاری‌های استان نیز امسال نسبت به سال گذشته بهبود یافته است، اضافه کرد: طی ۳.۵ ماه امسال برای دهیاری‎‌های استان زنجان حدود ۴۵ میلیارد تومان پرداخت شده است که مجموع آمار از تغییر در مقایسه با سال گذشته حکایت دارد.‌

این مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع از محل مالیات بر ارزش‌افزوده حدود ۶۲۵ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان کمک شد، تاکید کرد: با پیگیری انجام گرفته، این میزان تا ۱۵ تیر امسال به ۵۲۵ میلیارد تومان رسیده که ۵۰ درصد از کل اعتبارات عمرانی استان بیشتر است.

افشارچی با بیان اینکه صنایع استان در حوزه مالیات عملکرد قابل قبولی داشته و دارند، خاطرنشان کرد: زنجان در آیتم گران‌ترین استان کشور، در ردیف بیست و چهارم قرار دارد. در تورم ماهانه استان بیست و نهم بوده و این امر را مدیون همراهی اصناف و بازارهای موازی و نیز تصمیم‌گیران و دست‌اندرکاران هستیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا